https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Katarzyna Kalwat reżyseruje nowe słuchowisko Radia Kraków według powieści „Pulverkopf” Edwarda Pasewicza

Paweł Gzyl
Opracowanie:
Nagrywanie słuchowiska "Pulverkopf. Historia w kilku obrazach"
Nagrywanie słuchowiska "Pulverkopf. Historia w kilku obrazach" Piotr Kubic
Zdaniem wielu krytyków, "Pulverkopf" Edwarda Pasewicza to jedna z najwybitniejszych polskich powieści ostatnich lat. Książka została nagrodzona w 2022 roku Nagrodą Angelusa. Premiera zrealizowanego na jej podstawie słuchowiska "Pulverkopf. Historia w kilku obrazach" na antenie Radia Kraków odbędzie się 26 grudnia o godz. 21.05, a w Radiu Kraków Kultura 27 grudnia o godz. 21.

Tesla Bot ma wyręczyć ludzi

emisja bez ograniczeń wiekowych

Nastoletni bohater znajduje pływające w rzece zwłoki jednego z sąsiadów. Okoliczności śmierci są niejasne, a cień podejrzenia pada na wkraczającego w dorosłość chłopaka. Traumatyczne wydarzenie staje się pretekstem do snucia rozległej i skomponowanej misternie niczym fuga opowieści o splątanych losach: Polaków, Żydów, Niemców, Sowietów oraz ich potomków. Opowieści, której motywem przewodnim jest obsesyjne poszukiwanie prawdy o losach niemieckiego kompozytora Norberta von Hannenheima.

O poszukiwaniu tożsamości, o muzyce, o dziedziczeniu traum i splątanych losach pokoleń opowiada "Pulverkopf" - powieść Edwarda Pasewicza, laureata Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Książka krakowskiego pisarza i poety stała się kanwą słuchowiska "Pulverkopf. Historia w kilku obrazach", które przygotowała dla Radia Kraków reżyserka Katarzyna Kalwat.

- „Pulverkopf” Edwarda Pasewicza to złożona, intertekstualna próba poszukiwania własnej tożsamości, scalenia jej z różnych wątków, rozgrywających się na wielu planach czasowych i przestrzennych. Poprzez zgromadzone w powieści archiwum zapisków, szkiców, notatek i zdjęć, główny bohater Patryk Werhunt pragnie dotrzeć do źródeł własnej tożsamości, ułożyć ją niczym perecowską układankę i w końcu zrozumieć siebie. Tam jednak, gdzie pojawiają się brakujące elementy faktografii, swoiste luki w historii pojawia się też wyobraźnia, która przynosi paradoksalne odkrycia - mówi reżyserka.

Obsada: Radek Krzyżowski, Dominika Bednarczyk. Urszula Kiebzak, Łukasz Stawarczyk i Karol Kubasiewicz. Muzyka: Paweł Mykietyn.

Premiera w Radiu Kraków 26 grudnia o godz.20.05, w Radiu Kraków Kultura 27 grudnia o 21.

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska