DOM będzie dostępna dla każdego, kto ma pozytywny wynik testu. Dzięki zdalnej opiece stan zdrowia pacjenta będzie monitorowany przez 24 godziny na dobę. Program będzie wykorzystywał pulsoksymetr jako narzędzie diagnostyczne i aplikację PulsoCare do przekazywania i monitoringu danych.
Dzięki pomiarom, które będzie przesyłał pacjent, lekarze będą mogli szybko zareagować, jeśli jego stan zdrowia zacznie się pogarszać: zostanie skierowany na zdalną konsultację lub - w razie konieczności - konsultanci wezwą pogotowie ratunkowe.
Dla kogo jest DOM?
Z Domowej Opieki Medycznej mogą korzystać bezpłatnie pacjenci z COVID-19, którzy:
- ukończyli 55 lat - są automatycznie włączeni do programu,
- mają mniej niż 55 lat - wykorzystują 1 z 2 ścieżek:
- wypełniają formularz Pulsocare na stronie Ministerstwa Zdrowia,
- są kwalifikowani przez lekarza POZ, zarejestrowanego w systemie DOM.
DOM - Twoje bezpieczeństwo
- Chcemy, aby program dostępny był dla każdego, kto ma pozytywny wynik testu. W opinii specjalistów za dużą część zgonów odpowiada zwlekanie ze zgłoszeniem do szpitala - mówi Adam Niedzielski, minister zdrowia.
Lekarze podkreślają, że COVID-19 to choroba podstępna. Lecząc pacjentów zwracają uwagę, że mają oni dobre samopoczucie, ale niską saturację, a gdy trafiają do szpitala, wtedy mają już rozległe zmiany w płucach. Ważny jest także aspekt psychologiczny - gdy pomiary są prawidłowe pacjent, będzie czuł się bezpieczniej.
Pulsoksymetr i saturacja
Pacjent, który ma zdiagnozowany COVID-19 i będzie leczył się w domu, może zostać zgłoszony przez lekarza lub pielęgniarkę POZ. Do programu można zgłosić się też samodzielnie, a osoby które skończyły 55 lat automatycznie zostają objęci opieką.
Pulsoksymert do domu dostarczy listonosz, dlatego bardzo ważne jest podanie dokładnych danych adresowych. Czas oczekiwania na pulsoksymter to 1 dzień roboczy przy założeniu, że pacjent został zgłoszony do systemu przed godz. 18. Dostawy będą realizowana także w soboty.
W przesyłce, którą otrzyma pacjent jest instrukcja obsługi urządzenia i ulotka. Potem wystarczy się zalogować do aplikacji Pulsocare i zacząć mierzyć saturację- wystarczy założyć na palec pulsoksymetr. Urządzenie automatycznie łączy się z telefonem, na którym jest wgrana aplikacja PulsoCare. Wyniki, po wprowadzeniu do aplikacji na telefonie lub w komputerze, są przesyłane do systemu. Aplikacja w prosty i intuicyjny sposób prowadzi chorego przez proces badania, które będzie się składało z badania pulsoksymetrem i wywiadu medycznego w postaci ankiety.
Opieka w DOM-u
Konsultanci i lekarze będą kontrolować wyniki pomiarów i jeśli będzie taka trzeba wezwą pogotowie ratunkowe. Pacjent zostanie skierowany na zdalną konsultację w formie teleporady z lekarzem z Centrum Kontaktu Domowej Opieki Medycznej.
