MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy otworzą galerię handlową w Krynicy-Zdroju, której pilnuje sam Jan Kiepura? Inwestor przygotował koncepcję budowy ronda dla ZDW

Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
Częściowo przeszklona galeria przy wjeździe do centrum miasta czeka na otwarcie, być może budowa ronda rozwiąże problem komunikacyjny
Częściowo przeszklona galeria przy wjeździe do centrum miasta czeka na otwarcie, być może budowa ronda rozwiąże problem komunikacyjny Damian Radziak zdjęcia archiwalne
Przeszklona galeria w centrum Krynicy-Zdroju w miejscu kultowego Kina Jaworzyna nadal nie został otwarta. Co tam dokładnie będzie się znajdować? Tego inwestor nie zdradza, wiadomo jednak, że są opóźnienia, ale być może wkrótce nastąpi przełom. Do Zarządu Dróg Wojewódzkich wpłynęła koncepcja budowy ronda, które być może byłoby rozwiązaniem na przewidywany paraliż komunikacyjny w związku z otwarciem obiektu.

Wybudują rondo i otworzą galerię?

W centrum Krynicy-Zdroju już jakiś czas temu powstało centrum rozrywkowo-handlowego, które na zlecenie prywatnego inwestora wybudowała firma Remar z Gołkowic Górnych. W obiekcie, który zastąpił dawne Kino Jaworzyna ma być około 20 punktów handlowo-usługowych i 150 miejsc parkingowych. Przed powstającą galerią handlową stoi pomnik znakomitego tenora - Jana Kiepury.

Według planu otwarcie centrum rozrywkowo-handlowego przy ul. Piłsudskiego w Krynicy-Zdroju miało nastąpić w pierwszej połowie 2023 roku. Tak się nie stało. Nadal jednak nie rozwiązano problemu z organizacją ruchu w jej okolicy. Istniała obawa, że po otwarciu obiektu może dojść do paraliżu komunikacyjnego na już ruchliwej drodze wojewódzkiej.

W kwietniu zeszłego roku doszło do spotkanie. Na zaproszenie burmistrza Piotra Ryby udział w nim wzięli Łukasz Smółka, wicemarszałek Województwa Małopolskiego, dyrektor zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie Katarzyna Węgrzyn- Madeję oraz właściciel budynku powstałego na miejscu dawnego Kina Jaworzyna. Dyskutowali na temat możliwości komunikacyjnych nowej galerii z ul. Podgórną oraz ul. Piłsudskiego. Chodziło o to, aby znaleźć rozwiązanie i nie doprowadzić do paraliżu ruchu drogowego w tej części Krynicy-Zdroju. Burmistrz uważa, że jeżeli na drodze wojewódzkiej się nic nie zmieni, to były tam ogromny problem.

- Inwestor przygotował koncepcję budowy ronda, która właśnie została przekazana do Zarządu Dróg Wojewódzkich. Jeżeli zostanie to uzgodnione to będziemy podpisywać porozumienie, my zaakceptowaliśmy ten wariant, który inwestor wskazał, ale droga jest wojewódzka więc decydentem jest Zarząd Dróg Wojewódzkich - mówi "Gazecie Krakowskiej" Piotr Ryba, burmistrz Krynicy-Zdrój.

Jeśli będzie pozytywna decyzja, to byłoby to drugie rondo na tej ulicy w odstępie ok. 300 metrów.

Miało być centrum kongresowe

Budynek przy ul. Piłsudskiego w Krynicy Zdroju, gdzie mieściło się Kino Jaworzyna okres świetności dawno miało już za sobą. Obiekt, powstał w latach 60. Ostatni seans zagrano w nim w 2010 roku. Potem była to już wielka ruina, powybijane szyby, spore zniszczenia w środku przez wandali. Budynek nadawał się tylko do kosztownego remontu.

W 2016 roku działka przy ul. Piłsudskiego licząca 98 arów została sprzedana prywatnemu inwestorowi za 6 mln 600 tys. zł. Dwa lata później dawny budynek Kina Jaworzyna został rozebrany przez firmę Remar z Gołkowic Górnych, która również jest wykonawcą nowego obiektu. Związane było to z faktem, że w umowie sprzedaży znalazły się dwa warunki - po pierwsze miało tam powstać nie mniej niż 100 miejsc parkingowych, a po drugie ustalono, że budowa musi się rozpocząć w ciągu dwóch lat od daty zawarcia umowy - przy czym chodziło tutaj jedynie o budowę fundamentów.

Ustalenie zostało zrealizowane i pojawiły się fundamenty, a w 2018 roku przedstawiono nawet wizualizację budynku. Według projektu miała się w nim mieścić m.in. sala konferencyjna na 1000 miejsc, a także mały hotel oraz część komercyjna i gastronomiczna.

Wcześniej, nieoficjalnie mówiło się, że znów będzie tam sala kinowa. Oprócz tego powstanie kręgielnia i McDonald’s. Czy coś z tych planów uda się zrealizować? Oprócz parkingu to nadal nie wiadomo co w tym obiekcie ma się mieścić, ani jakie lokale powstaną w centrum rozrywkowo-handlowym. O centrum kongresowym nie ma już mowy.

Kiedyś sądecka „ulica wstydu”, dziś galeria sztuki. Na ulicy Wąskiej w Nowym Sączu pojawiły się nowe obrazy

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska