- Remont elewacji przeprowadzamy z pełną dbałością o ten zabytek. Kolejne odkrycia, takie jak to, że budynek był różowy, są dla nas sporym zaskoczeniem, ale z drugiej strony wzbogacają naszą wiedzę na temat historii magistratu. Decyzje związane z kolorem elewacji i herbem podejmujemy przy ścisłej współpracy z konserwatorem - komentuje Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.
Herb jest wmurowany w ścianę klasycystycznego budynku magistratu, który powstał w 1833 roku. Po zdjęciu z niego warstwy starej farby okazało się, że w bramie miejskiej, która jest jednym z elementów herbu, był wcześniej orzeł w koronie. Został usunięty, lecz pozostał po nim niebieski ślad.
Z kolei na kopaczce górniczej, która jest elementem herbu, odkryto datę 1898. Kiedyś ta kopaczka była przymocowana do wież łańcuchem. Poza tym okazało się, że herb wmurowany w ścianę magistratu, jest niemal identyczny z tym, który znajduje się w zbiorach Muzeum Regionalnego PTTK w Olkuszu.
- Zgadzają się wymiary i kształt poszczególnych elementów obu herbów. Na muzealnym także jest data 1898 wyryta na kopaczce - tłumaczy Jacek Sypień, historyk i regionalista, pracownik Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu.
Prace nad remontem elewacji powinny zakończyć się jeszcze tej jesieni. Gmina Olkusz złożyła wniosek o dofinansowanie tej inwestycji ze środków zewnętrznych.
WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie? - odcinek 7
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
>>> Zobacz inne odcinki CO TY WIESZ O KRAKOWIE