https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kinobus - objazdowy festiwal pokazujący dawne i obecne kina w Małopolsce

Paweł Gzyl
Dla wielbicieli starych kin nawet pandemia jest niestraszna. Kinobus w drodze - 2020 rok
Dla wielbicieli starych kin nawet pandemia jest niestraszna. Kinobus w drodze - 2020 rok Maciej Gil
W dniach 26-29 sierpnia odbędzie się po raz pierwszy w Małopolsce objazdowy festiwal kinowy – Kinobus. To podróż śladami dawnych i istniejących kin w naszym województwie. Na czym polega to niezwykłe przedsięwzięcie?

FLESZ - Najdłuższy tunel w Polsce gotowy

od 16 lat

Kinobus to impreza, jakiej do niedawna w Polsce nie było: festiwal kinowy, ale zarazem kulturo- i krajoznawczy, zahaczający także o historię, socjologię oraz architekturę. W 2015 roku Kinobus przemierzył drogi województwa podkarpackiego, w 2016 zachodniopomorskiego, w 2017 lubelskiego, w 2018 świętokrzyskiego, w 2019 opolskiego, w 2020 trafił w środek Polski, a w 2021 wybierze się w małopolskie. Organizatorem tego wydarzenia jest Fundacja Wspierania Kultury Filmowej Cyrk Edison z Krakowa, która prowadzi kino Agrafka, kinokawiarnię Kika i DKF Rozpięci.

- Najpierw trzeba kupić bilet, a potem wsiąść na pokład naszego autokaru, który mieści 40 osób. Wtedy wyruszymy na wycieczkę śladami dawnych i obecnych kin w Małopolsce. Zaczniemy od spaceru po Krakowie i projekcji w kinie plenerowym Kika. Potem nocleg – i pojedziemy w dalszą trasę. Czeka nas na niej zwiedzanie starych kin i spotkania z ludźmi związanymi z nimi: kinooperatorami czy właścicielami. Bo tutaj bardziej chodzi o kina niż o filmy. Cała wycieczka trwa cztery dni od czwartku do niedzieli – opowiada nam Agnieszka Balicka z krakowskich kin Agrafka i Kika.

Kinobus przemierzy blisko pół tysiąca kilometrów drogami województwa małopolskiego: z Krakowa przez Tenczynek, Alwernię, Babice, Libiąż, Chełmek, Wadowice, Suchą Beskidzką, Myślenice, Dobczyce, Lipnicę Murowaną, Czchów, Tuchów, Wojnicz, Bochnię i Niepołomice z powrotem do Krakowa. Uczestnicy objazdu poznają region od nietypowej strony, spróbują regionalnych przysmaków i obejrzą dwa filmy poświęcone kulturze analogowej – płytom winylowym i kasetom magnetofonowym. Pomysłodawcą i autorem trasy jest Maciej Gil.

- Wybór województwa małopolskiego na tegoroczną trasę Kinobusa podyktowany był zbliżającą się okrągłą, 125. rocznicą pierwszej na ziemiach polskich projekcji „żywych obrazów” z wykorzystaniem kinematografu braci Lumière. Miało to miejsce 14 listopada 1896 roku w obecnym dziś: Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie – tłumaczy Agnieszka Balicka.

Chętnych do udziału w Kinobusie nie brakuje. Większość miejsc jest już sprzedana. W wycieczce uczestniczą kinomani z całej Polski w różnym wieku. Trwa sprzedaż biletów w cenie 300 zł (dla osób, które nie skorzystają z pierwszego noclegu i śniadania – 250 zł), a w kwocie tej mieszczą się: przejazd, noclegi, posiłki, udział we wszystkich zaplanowanych wydarzeniach, usługi przewodnickie i ubezpieczenie. Wszystkie informacje na stronie www.kinobus.pl

Wideo

Wybrane dla Ciebie

Wisła Kraków może mieć nowego właściciela? Dużo się w tej sprawie dzieje

Wisła Kraków może mieć nowego właściciela? Dużo się w tej sprawie dzieje

Będą kolejne zmiany na drodze do Morskiego Oka. Czy zwiększą bezpieczeństwo turystów?

Będą kolejne zmiany na drodze do Morskiego Oka. Czy zwiększą bezpieczeństwo turystów?

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska