Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Klasyczny thriller polityczny "Wszyscy ludzie prezydenta" w krakowskich kinach studyjnych z okazji stulecia Warner Bros.

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
"wszyscy ludzie prezydenta"
"wszyscy ludzie prezydenta" Materiały prasowe
Trzymający w napięciu zapis dziennikarskiego śledztwa, które doprowadziło do ujawnienia najgłośniejszego skandalu politycznego w amerykańskiej historii, znanego jako afera Watergate. Wyróżniony czterema Oscarami film "Wszyscy ludzie prezydenta" Alana J. Pakuli, ze świetnymi rolami Dustina Hoffmana i Roberta Redforda, zobaczymy w krakowskich kinach studyjnych - 17 lipca w Kinie Pod Baranami, 18 lipca w Agrafce, 19 lipca w Mikro, 20 lipca w Paradoksie i 30 lipca w Kice.

Polacy piją i palą coraz mniej

od 16 lat

Z okazji setnej rocznicy powstania studia Warner Bros kina zrzeszone w Sieci Kin Studyjnych wyświetlają klasyki tej legendarnej wytwórni. Pokazy odbywają się od kwietnia do listopada. W lipcu zobaczymy w tym cyklu film "Wszyscy ludzie prezydenta".

To inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, trzymająca w napięciu opowieść o reporterach dziennika "The Washington Post", którzy wpadli na trop nielegalnych praktyk podsłuchowych i opublikowali materiały znalezione w tej sprawie. Te wyjątkowe wydarzenia zapisały się w historii jako afera Watergate, która wstrząsnęła opinią publiczną, skutecznie podkopując zaufanie Amerykanów do rządu. Skandal doprowadził do postawienia w stan oskarżenia wielu kluczowych polityków (w tym prokuratora generalnego i dyrektora FBI) oraz skłonił prezydenta Richarda Nixona do ustąpienia z urzędu.

Kampania wyborcza w 1972 roku w Ameryce. Bliski reelekcji prezydent Richard Nixon udziela przyzwolenia, aby jego administracja podjęła działania niezgodne z prawem i podłożyła podsłuchy w siedzibie demokratów w budynku biurowym Watergate. Operacja kończy się wpadką pięciu włamywaczy, lecz sprawa zostaje wyciszona i Nixon obejmuje drugą kadencję na fotelu prezydenta Stanów Zjednoczonych. Bob Woodward i Carl Bernstein, dwaj dziennikarze piszący serię artykułów o aferze dla dziennika "The Washington Post", podejmują żmudne reporterskie śledztwo, by wyjaśnić kulisy tej sprawy.

Pierwowzorem filmu "Wszyscy ludzie prezydenta" jest książka Carla Bernsteina i Boba Woodwarda, w których na ekranie wcielili się Dustin Hoffman i Robert Redford. Aktorzy przez wiele miesięcy przygotowywali się do swoich ról, m.in. uczestnicząc w życiu prawdziwej redakcji The Washington Post. Ponieważ gazeta ostatecznie nie zgodziła się użyczyć swoich wnętrz na potrzeby filmu, twórcy dołożyli wielu starań by dokładnie odtworzyć je na planie filmowym.

Film "Wszyscy ludzie prezydenta" otrzymał osiem nominacji do Oscara, ostatecznie zdobywając cztery statuetki w kategoriach: Najlepszy aktor drugoplanowy (Jason Robards), Najlepszy scenariusz adaptowany, Najlepsza scenografia oraz Najlepszy dźwięk.

Pokaz filmu "Wszyscy ludzie prezydenta" w Kinie Pod Baranami w poniedziałek, 17 lipca, o godzinie 18 poprzedzi krótki wykład Kaji Łuczyńskiej - filmoznawczyni i edukatorki filmowej, związanej z Kinem Pod Baranami. To doktorka nauk o sztuce, absolwentka filmoznawstwa i amerykanistyki (Uniwersytet Jagielloński), członkini Zespołu Edukatorów Filmowych. Prowadzi fanpage na Facebooku o nazwie Orbitowanie bez cukru.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska