Klienci "Złotówki" na lodzie, ajent zwinął interes i zniknął

  Klienci "Złotówki" na lodzie, ajent zwinął interes i zniknął

  Maria Mazurek

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Anna Siemieniec, jedna z poszkodowanych. Straciła na "Złotówce" 480 zł.
  1/2
  przejdź do galerii

  Anna Siemieniec, jedna z poszkodowanych. Straciła na "Złotówce" 480 zł. ©fot. Andrzej Banaś

  Dziesięć lipcowych dni - tyle wystarczyło oszustowi, żeby założyć szemrany biznes, oszukać kilkaset osób, a na koniec prawdopodobnie uciec. Młody mężczyzna na początku lipca przejął agencję "Złotówka" przy ul. Mackiewicza 17. Kiedy jego klienci zaczęli orientować się, że padli ofiarą oszustwa, mężczyzna zamknął interes i zniknął.
  "Złotówka", agencja, w której można było zapłacić rachunki, była w okolicy ul. Mackiewicza bardzo popularna. Niewielkie prowizje, miła obsługa. Mieściła się w Centrum Handlowym Mozart od 2008 roku.

  - Przez cały ten czas punkt cieszył się zaufaniem, nie było żadnych skarg - przyznaje Katarzyna Cisło z biura prasowego małopolskiej policji. - Ale właścicielka ostatnio zrezygnowała z prowadzenia agencji. Zaczęła szukać osoby, która przejmie za nią biznes - opowiada policjantka.

  I znalazła. Mężczyzna 6 lipca "wprowadził się" do pawilonu. Punkt zamknął już 10 dni później. Jedną z kilkuset osób, które zapłaciły u niego rachunki, była Anna Siemieniec. Do "Złotówki" poszła we wtorek, 9 lipca. - Nie zauważyłam nic niepokojącego, oprócz tego, że zmieniła się kasjerka. Zapłaciłam 480 zł rachunków i zapomniałam o sprawie - opowiada.

  Ale w zeszłym tygodniu odebrała telefon, że rachunek za telefon jest niezapłacony. - Wróciłam do "Złotówki", żeby zapytać, co się stało. Ale drzwi agencji były już zamknięte. Na nich wisiała kartka, że poszkodowane osoby powinny pojechać do III komisariatu policji przy Strzelców - opowiada.

  Pani Anna pojechała na policję w piątek. Tam znalazła wiele takich osób, jak ona. Wspomina, że niektórzy płakali, bo stracili emerytury, wszystkie swoje oszczędności. Na policję codziennie zgłaszają się takie osoby.

  - Pewnie będzie ich więcej, bo zanim wszyscy zorientują się, że zostali oszukani, dostaną ponaglenia, telefony itd., miną tygodnie - uważa Katarzyna Cisło. Przypuszcza, że poszkodowanych osób będzie kilkaset.

  Prokurator Mariusz Boroń, szef prokuratury Kraków-Prądnik Biały, która nadzoruje śledztwo, informuje, że na razie śledczy ustalili 40 ofiar oszukanych na kwoty30-3,5 tys. zł. - Oszust był sprytny, bo początkowo, gdy ktoś przyszedł do niego ze skargą, że pieniądze nie doszły, oddawał kwotę w gotówce, stwarzając pozory uczciwości - mówi śledczy.

  Śledztwo ruszyło 22 lipca. Jest prowadzone z art. 286 Kodeksu karnego, czyli "doprowadzenia innej osoby do niekorzystnego rozporządzenia mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd". - Na razie śledztwo prowadzone jest "w sprawie" - zwraca uwagę prok. Boroń. - To dlatego, że nie mamy na razie pewności, czy mężczyzna, na którego była ta firma, faktycznie dopuścił się przestępstwa, czy był tylko "słupem", który użyczał oszustom swojego nazwiska i dowodu. Na razie więc chcemy go przesłuchać w charakterze świadka. Jak ustalimy sprawców, postawimy zarzuty - dodaje prok. Boroń.

  Ale licznym ofiarom humoru to raczej nie poprawi. Policja po cichu potwierdza, że ich pieniądze są praktycznie nie do odzyskania. Chyba że jednostki, do których powinny trafić pieniądze (wodociągi, Tauron, telekomunikacja itd.) po prostu umorzą im dług.
  Tymczasem policja prosi wszystkich poszkodowanych, którzy w lipcu opłacali rachunki w "Złotówce" przy Mackiewicza, o pilny kontakt. Można dzwonić na numery tel.: 12 615 29 08,12 615 70 45 oraz 997.

  Ludzie dostają upomnienia za zaległe rachunki
  Lepiej dobrze się zorientować, komu powierza się swoje pieniądze. Oszustów jest mnóstwo.
  W zeszłym rokuwybuchła tzw. "afera Amber Gold". 11 tys. Polaków oddało swoje oszczędności parabankowi Amber Gold, który miał rzekomoinwestować w szlachetne kruszce. W sierpniu zeszłego roku spółka została zamknięta, a wszystkim klientom wypowiedziano umowy depozytowe.Ekperci przestrzegają też,że rośnie liczba oszustw w internecie.

  Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
  Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
  "Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (16)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zniszczyć sk........

  miki (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 11

  straciłem u tego gnoja 700 zł , dam drugie 700 jesli ktoś mi wskarze jego adres zamieszkania,odwiedzę go z ukraińcami- mówię poważnie....

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Oszczędności

  Czytelnik. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 14

  Tam wpłacali ludzie odporni na wiedzę ,naiwni ,bezmyslni. Że Tusk oszukałał !? -Kto ma trochę rozumu w głowie Tusk nie oszukuje.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Niestety, ale to jest Polska

  jkj (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 10

  Słupem w tej sprawie powini być: prezydent, premier i cała ta świta beznadziejnych posłów, radnych itd. To oni okradają biedny naród i są bezkarni

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Za głupotę trzeba płacić

  stara prawda (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 22

  Myślałem, że po doświadczeniu z Amber Gold i wcześniejszym identycznym z tym tutaj zagraniem Plichty ludzie się czegoś nauczyli, ale widać, że myślenie niektórych boli

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  to trzeba być bezmuzgim debilem

  janek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 12

  żeby po tylu aferach nadal płacić w w jakiś agencjach. Tragedia !


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ...

  Hajduk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 15

  Ty chyba za to nie masz MÓzgu.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Złotówka

  vika (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 20 / 25

  POLSKA - MATKĄ I KRAJEM PRZYJAZNYM DLA WSZELKIEJ MAŚCI ZŁODZIEI I AFERZYSTÓW !!!!

  Dla szarego obywatela - złą macochą.......jak tu ją kochać ????

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Uwaga!

  Anita (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 37 / 9

  Ludzie , zacznijcie w koncu korzystać i banków lub poczty.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kolejki...

  s. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 22

  Chcesz stać godzinę w kolejce do okienka z każdym rachunkiem?
  Osobiście polecam płatności przelewem przez Internet. Bez prowizji, z domu, kiedy ty chcesz i ile ty uważasz, czyli nawet jeśli firma...rozwiń całość

  Chcesz stać godzinę w kolejce do okienka z każdym rachunkiem?
  Osobiście polecam płatności przelewem przez Internet. Bez prowizji, z domu, kiedy ty chcesz i ile ty uważasz, czyli nawet jeśli firma naliczy ci niesłusznie jakieś opłaty, albo akurat musisz mieć tydzień poślizgu z terminem płatności, bo gotówka na co innego bardziej potrzebna, to się da.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  sie porobiło

  cywilizacja miłosci (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 8

  Wreszcie nastało państwo prawa. Nie to co ta przebrzydła komuna. Wśród głębi wartosci chrześcijańskich, każdy jest teraz pewny, że uczciwego to tu z pewnością nie znajdzie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ludzie nie stać was zapłacić internetowo z konta tylko jhak dzieci płacicie na poczcie czy w takich

  Nie poszkodowany (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 24 / 34

  i dobrze wam tak. teraz płaczcie że was oszukał jakiś dzieciak i pewnie siedzi na plaży i pije wono z palemką i sie śmieje z naiwnych co konta w banku nie mają


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A myślisz, że wszyscy są tacy przebiegli jak ty gimbusie ?! ciekawe co powiesz jak trafisz na sprytn

  Naiwniaku (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 20 / 29

  Jak w tym chorym kraju rencisci czy emeryci liczą każdą złotówkę, szukają najtańszych sposobów na opłatę myta! Oby ci matka nigdy nie odmowila sniadania czy obiadu bo nie bedzie miala co do gara...rozwiń całość

  Jak w tym chorym kraju rencisci czy emeryci liczą każdą złotówkę, szukają najtańszych sposobów na opłatę myta! Oby ci matka nigdy nie odmowila sniadania czy obiadu bo nie bedzie miala co do gara wlozyc - wtedy sie przekonasz kozaczyno. zreszta skonczy to sie 1 wrzesnia - przez takich niedorozwinietych dzieciakow jestem za ograniczonym dostepem do internetu! Za dużo swobody i w d**** sie przewraca! docenisz kiedys szmato czasy pokoju...zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  das

  ds (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 27 / 26

  akurat oplacanie rachunkow z konta internetowego to najtansza forma bo nic nie kosztuje i konto tez nic nie kosztuje ani karta do konta. wiec placenie w takich okienkach to najwieksza glupota ludzi...rozwiń całość

  akurat oplacanie rachunkow z konta internetowego to najtansza forma bo nic nie kosztuje i konto tez nic nie kosztuje ani karta do konta. wiec placenie w takich okienkach to najwieksza glupota ludzi bo dosc ze niepewna forma platnosci za rachunki to jeszcze jest pobierana za to oplata. I czlowieczku nie wyzywaj innych bo maja racje akurat. widze ze ty tez tam placiles i teraz ci lyso. lepiej napisz ile ci zwinął ten chloptas z okienkazwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tylko net.

  s. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 25 / 11

  Tylko abonament za Internet kosztuje. 50zł na miesiąc to dla emeryta nie w kij dmuchał, a dolicz do tego koszt sprzętu, choćby głupi chiński tablet z Biedry za 250zł i do tego routerek za 80 żeby...rozwiń całość

  Tylko abonament za Internet kosztuje. 50zł na miesiąc to dla emeryta nie w kij dmuchał, a dolicz do tego koszt sprzętu, choćby głupi chiński tablet z Biedry za 250zł i do tego routerek za 80 żeby było jak to podłączyć, i masz już pod połowę minimalnej renty. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  I co?

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 8

  Równie dobrze można iść do oddziału banku. W większości jest stoisko (darmowe) z dostępem do bankowości internetowej.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  aaa

  bbb (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 14

  Masz Internet? Płać samemu rachunki przelewem internetowym - problem z głowy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? Zagłosuj lub zgłoś swoje propozycje nominacji

  Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? Zagłosuj lub zgłoś swoje propozycje nominacji

  Gigantyczny śnieżny labirynt [ZDJĘCIA]

  Gigantyczny śnieżny labirynt [ZDJĘCIA]

  Wybierz najpiękniej oświetlone na święta miasto w Polsce

  Wybierz najpiękniej oświetlone na święta miasto w Polsce

  Oto 15 najbardziej zadłużonych gmin w Małopolsce

  Oto 15 najbardziej zadłużonych gmin w Małopolsce