Klimkówka. Była pusta, jest pełna po brzegi. Będzie się więc gdzie kąpać latem, ale też z przyjemnością spacerować. GALERIA INTERAKTYWNA

Halina Gajda
Halina Gajda
Dzisiaj (18 maja) w zalewie jest ponad 31 milionów metrów sześciennych wody
Dzisiaj (18 maja) w zalewie jest ponad 31 milionów metrów sześciennych wody Piotr Szczerba
Mokra i deszczowa wiosna sprawiła, że zalew w Klimkówce wypełnił się po brzegi. Ostatnie opady jeszcze tylko podniosły poziom wody. Zapowiada się, że letnie kąpiele będą zdecydowanie bardziej w wodzie, niż błocie, jak to czasem bywało w przeszłości. Będzie też można rozbić namiot nad cofką w Uściu Gorlickim, postawić leżak na trawie i napawać się otoczeniem.

Według ostatnich danych (z 18 maja) Państwowego Gospodarstwa Wodnego, w Klimkówce jest teraz 31,6 mln metrów sześciennych wody. Rezerwa liczy niewiele ponad dziesięć milionów metrów sześciennych. Wypełniona jest więc cała cofka i wszystkie odnogi jeziora.

Na razie aura nie zachęca mimo wszystko do spacerów, ale wierzymy synoptykom, którzy zapowiadają, że słońce w końcu się pokaże. Wtedy Klimkówka powinna być pierwszym punktem na mapie wakacyjnych, ale też zwykłych niedzielnych wypraw. Sezon nad zalewem zaplanowane zostało na połowę czerwca.
- Kąpielisko będzie podzielone na dwie części – zapowiada Karol Górski, wójt gminy Ropa. - Pierwsza z myślą o początkujących i dzieciach o głębokości metra oraz druga o głębokości trzech metrów, już dla bardziej doświadczonych pływaków – dodaje.

Stan zalewu na bieżąco monitoruje prawny właściciel, czyli Wody Polskie, ale też, oczywiście na swój sposób - Piotr Szczerba, który na motoparalotni, od czasu do czasu lata nad Klimkówką. Te wspaniałe zdjęcia mamy właśnie dzięki niemu.

W tym roku mija 29 lat od chwili zakończenia budowy zapory. Klimkówka została wybrana jako jeden z kilku wariantów budowy zbiornika. Pozostałe miejsca to Hańczowa, Szymbark, Gorlice, a nawet Ropica Górna. Obecny został wytypowany na podstawie analizy kosztów, zakresu potrzebnych prac, spraw związanych z wywłaszczeniem gruntów, przesiedleń. Budowa, taka w terenie z maszynami, ciężkim sprzętem, rozpoczęła się w 1970 roku i trwała do 1994. 

Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska
Dodaj ogłoszenie