MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Klimkówka. Była pusta, jest pełna po brzegi. Będzie się więc gdzie kąpać latem, ale też z przyjemnością spacerować. GALERIA INTERAKTYWNA

Halina Gajda
Dzisiaj (18 maja) w zalewie jest ponad 31 milionów metrów sześciennych wody
Dzisiaj (18 maja) w zalewie jest ponad 31 milionów metrów sześciennych wody Piotr Szczerba
Mokra i deszczowa wiosna sprawiła, że zalew w Klimkówce wypełnił się po brzegi. Ostatnie opady jeszcze tylko podniosły poziom wody. Zapowiada się, że letnie kąpiele będą zdecydowanie bardziej w wodzie, niż błocie, jak to czasem bywało w przeszłości. Będzie też można rozbić namiot nad cofką w Uściu Gorlickim, postawić leżak na trawie i napawać się otoczeniem.

Według ostatnich danych (z 18 maja) Państwowego Gospodarstwa Wodnego, w Klimkówce jest teraz 31,6 mln metrów sześciennych wody. Rezerwa liczy niewiele ponad dziesięć milionów metrów sześciennych. Wypełniona jest więc cała cofka i wszystkie odnogi jeziora.

Na razie aura nie zachęca mimo wszystko do spacerów, ale wierzymy synoptykom, którzy zapowiadają, że słońce w końcu się pokaże. Wtedy Klimkówka powinna być pierwszym punktem na mapie wakacyjnych, ale też zwykłych niedzielnych wypraw. Sezon nad zalewem zaplanowane zostało na połowę czerwca.
- Kąpielisko będzie podzielone na dwie części – zapowiada Karol Górski, wójt gminy Ropa. - Pierwsza z myślą o początkujących i dzieciach o głębokości metra oraz druga o głębokości trzech metrów, już dla bardziej doświadczonych pływaków – dodaje.

Stan zalewu na bieżąco monitoruje prawny właściciel, czyli Wody Polskie, ale też, oczywiście na swój sposób - Piotr Szczerba, który na motoparalotni, od czasu do czasu lata nad Klimkówką. Te wspaniałe zdjęcia mamy właśnie dzięki niemu.

W tym roku mija 29 lat od chwili zakończenia budowy zapory. Klimkówka została wybrana jako jeden z kilku wariantów budowy zbiornika. Pozostałe miejsca to Hańczowa, Szymbark, Gorlice, a nawet Ropica Górna. Obecny został wytypowany na podstawie analizy kosztów, zakresu potrzebnych prac, spraw związanych z wywłaszczeniem gruntów, przesiedleń. Budowa, taka w terenie z maszynami, ciężkim sprzętem, rozpoczęła się w 1970 roku i trwała do 1994. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska