Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolekcjonerskie pasje mistrza Matejki [ZDJĘCIA]

Łukasz Gazur
To XVIII-wieczny czepiec z adamaszku, koronki i płótna.Jan Matejko nie tylko kupował, ale i projektował kostiumy - z myślą o postaciach ze swoich obrazów. Co więcej, w 1860 roku artysta opublikował album "Ubiory w Polsce 1200-1795", w którym na dziesięciu tablicach litograficznych rozrysował wygląd polskich strojów i zachodzące w nich zmiany od czasów Bolesława Wstydliwego do Stanisława Augusta Poniatowskiego. Były to ubiory uczniów, duchowieństwa, chłopów, Żydów, szlachty, króla, dworu i mieszczan, rycerstwa, magnatów oraz takie, w których chodzili członkowie cechów i bractw.
To XVIII-wieczny czepiec z adamaszku, koronki i płótna.Jan Matejko nie tylko kupował, ale i projektował kostiumy - z myślą o postaciach ze swoich obrazów. Co więcej, w 1860 roku artysta opublikował album "Ubiory w Polsce 1200-1795", w którym na dziesięciu tablicach litograficznych rozrysował wygląd polskich strojów i zachodzące w nich zmiany od czasów Bolesława Wstydliwego do Stanisława Augusta Poniatowskiego. Były to ubiory uczniów, duchowieństwa, chłopów, Żydów, szlachty, króla, dworu i mieszczan, rycerstwa, magnatów oraz takie, w których chodzili członkowie cechów i bractw. Paweł Czernicki
Matejko z błyskiem w oku poszukiwał przedmiotów, które później trafiały na jego płótna. Możemy je oglądać na wystawie "Zbiory kolekcjonerskie Jana Matejki", otwartej właśnie w domu artysty przy ul. Floriańskiej 41. Muzeum Narodowe w Krakowie zainaugurowało nią obchody Roku Jana Matejki - pisze Łukasz Gazur.

To będzie wystawa, która odsłoni nieco kulisy pracy Matejki. Bo jego kolekcjonerska pasja przekładała się na malarstwo. Wiele z przedmiotów, które znalazły się w jego zbiorach, później posłużyły mu jako rekwizyt, który odnajdujemy na jego płótnach.

Okazja jest niezwykła - w tym roku przypada 175. rocznica urodzin i 120. rocznica śmierci Jana Matejki. A skoro tak, to i eksponaty muszą być wyjątkowe. Wśród przedmiotów, które pokazywane są na wystawie "Kolekcjonerskie pasje Jana Matejki", możemy oglądać m.in. żupan Stanisława Daniłowicza, wuja Jana III Sobieskiego i kapelusz z czasów napoleońskich (jedyny o takim kroju zachowany w Polsce, a wyjęty z grobu w Żółkwi). Został on ukazany na obrazie "Kościuszko pod Racławicami" jako nakrycie głowy generała Józefa Zajączka.

Prezentowane na ekspozycji przykłady stroju bliskowschodniego, to turecka, kobieca suknia wierzchnia z fioletowego aksamitu, chusta i buty ozdobione barwnym haftem o motywach roślinnych.

W Domu Matejki można zobaczyć również pasy, sakiewki, woreczki, rękawiczki, korale ozdobne, pasmanterię, aplikacje, które Jan Matejko często uwieczniał jako ozdoby strojów na wielu swoich obrazach historycznych, m.in. na "Otruciu królowej Bony" (1859), "Unii lubelskiej" (1869), "Bitwie pod Grunwaldem" (1878) i "Hołdzie pruskim"(1882).

Wyjątkową atrakcją dla publiczności będzie możliwość obejrzenia korony grobowej (według tradycji należącej do króla Zygmunta I Starego), którą to Jan Matejko otrzymał do swoich zbiorów od anonimowego ofiarodawcy. Korona przez ostatnie 50 lat była przechowywana w Skarbcu Zamku Królewskiego na Wawelu. Teraz, już po konserwacji, zostanie pokazana zwiedzającym.

Bądź na bieżąco! Najnowsze informacje z "Gazety Krakowskiej" i "Polski" już dostępne za darmo na Windows 8! Dzięki aplikacjom na Windows 8 będziesz mieć szybszy dostęp do informacji, które trafią na ekranu Twojego tabletu i komputera.

Dowiedz się więcej o aplikacji "Gazety Krakowskiej".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska