MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Komediowe przeboje i warsztaty dla młodzieży. Teatr Bagatela gra całe lato i przyciąga tłumy wielbicieli dobrej rozrywki

OPRAC.:
Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
"Pijacy"
"Pijacy" Materiały prasowe
Już od 14 lat krakowski Teatr Bagatela gra podczas wakacji. Regularne spektakle repertuarowe w lipcu i sierpniu będą prezentowane na Dużej Scenie od czwartku do niedzieli. Poza tym teatr organizuje i prowadzi letnie warsztaty dla młodzieży.

Restauracje z Polski otrzymały gwiazdki Michelin

od 7 lat

W tym roku widzowie będą mogli obejrzeć aż 10 tytułów. Są wśród nich komediowe przeboje Bagateli, takie jak: „Mayday odNowa”, czy „Testosteron”, jak i liryczna „Śmierć pięknych saren” oraz tytuł należący do teatralnej klasyki - „Rewizor”.

- Granie w sezonie wakacyjno-urlopowym, które u zarania tego pomysłu wydawało się ryzykownym, sprawdza się od lat. Widzami spektakli są zarówno krakowianie, którzy nadrabiają „zaległości” teatralne, jak i turyści, którzy odwiedzają nasze miasto. Bardzo wiele osób, spoza Krakowa korzystających z możliwości wizyty w Bagateli, wyraża swoje zdumione i zarazem pełne pochwał opinie na temat „grania w lecie” - mówi nam Magdalena Musialik z Redakcji Programu Teatralnego.

Poza tym teatr organizuje i prowadzi letnie warsztaty dla młodzieży. W tym roku młodzi ludzie, pod opieką Anny Ciszowskiej – edukatorki i reżyserki teatralnej - przygotowywać będę etiudy teatralne w oparciu o teksty Marka Hłaski. „Projekt: Hłasko. Najlepsze lata naszego życia. Warsztaty kreatywne dla młodzieży” to próba zmierzenia się z postacią i twórczością legendarnego pisarza, którego rok właśnie obchodzimy. Warsztaty zorganizowane dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictw Narodowego w programie „Edukacja Kulturalna 2024” będą się odbywać od końca czerwca do 6 lipca.

W sierpniu w teatrze są zaplanowane próby do interaktywnego monodramu, którym Bagatela rozpocznie kolejny - już 105 - sezon działalności. To „Wszystko, co najlepsze” Duncana Macmillana i Jonnego Donahoe w reżyserii Piotra Złotorowicza. 21 września na Scenie na Sarego 7 w obyczajowym, pełnym dowcipu i refleksji monodramie, będzie można zobaczyć Piotra Urbaniaka.

Opisy spektakli letnich:

Szalone nożyczki – Czterech podejrzanych, dwóch policjantów, narzędzie zbrodni i cała widownia świadków! Komedia kryminalna w najlepszym wydaniu z zakończeniem, które ma wiele wariantów. I co ciekawe: rozgrywa się w krakowskim salonie fryzjerskim.

Testosteron - Kiedy Alicja, słynna piosenkarka, porzuca przed ołtarzem Kornela Olendzkiego, a w kościele dochodzi do rozróby, mężczyźnie nie pozostaje nic innego, jak wylać swoje żale przed najlepszymi kumplami. "Testosteron", komedia Andrzeja Saramonowicza, to rzecz o współczesnych mężczyznach.

Rewizor – Teatralny klasyk autorstwa Mikołaja Gogola jest uniwersalnym tekstem. Pamiętne, kultowe pytanie: „Z czego się śmiejecie? Sami z siebie się śmiejecie” wciąż jest aktualne, bo bohaterowie, których sportretował Gogol istnieli, istnieją i istnieć będą. Zawsze. I wszędzie.

Pensjonat Pana Bielańskiego – Dopracowana w każdym calu scenografia i stylizowane kostiumy, działając jak wehikuł czasu przenoszą widzów do Krakowa z początku XX wieku. Do miasta przyjeżdża uroczy prowincjusz – Maurycy Stolnik, który gotów na przeżycie niezwykłych doświadczeń, pragnie odwiedzić dom dla obłąkanych…

Mayday odNowa - Gdy się jest zarazem zorganizowaną i kochliwą panią taksówkarz, życie może być bardzo przyjemne. I takim jest do momentu jednego, na pozór niewinnego wydarzenia, które świat wielu osób wywraca do góry nogami. "Mayday" jest brylantem pośród fars - w Bagateli oglądamy jej nową wersję.

Wesela Figara jest jednym z najbardziej lekkich, a zarazem wartościowych tekstów o miłości, wolności i nieodpartej potrzebie decydowania samemu o własnym losie. Historia - dowcipnego sługi, Figara, który dzięki swojej inteligencji wygrywa z własnym panem pojedynek o rękę i wdzięki pięknej Zuzanny - stała się kanwą do skomponowania jednej z najsłynniejszych światowych oper.

Słownik Ptaszków Polskich – Tytułowe Ptaszki ćwierkają, świergolą, gruchają, klekocą, pohukują - słowem mówią różnymi językami. Najwięcej słychać ich na… terapii grupowej u psychologa. W tym dynamicznym i nieoczywisty spektaklu mieszają się rozmaite historie, biografie i punkty widzenia, retoryczność miesza się z patosem, anglicyzmy z makaronizmami, życie z telewizją, a wszystko jest elementem wyrafinowanej gry z ojczystą polszczyzną.

Śmierć pięknych saren - Świat przedstawiony w tym spektaklu jest obrazem człowieka, ludzkości, marzeń. Serdeczność utworu podszyta tym, co my, Polacy, nazywamy „czeskim humorem”, jest walorem tego spektaklu. To dowcipna i bardzo wzruszająca opowieść o świecie, który przeminął.

Zimne ognie to szalona, poetycka, chwilami niemal broadwayowska komedia o teatrze i ludziach teatru. Życie bohaterów sztuki, osadzone w stylu klasycznych, amerykańskich filmów noir z przełomu lat 40. i 50. ubiegłego wieku, przeplata się z realnym życiem reżysera, zespołu aktorskiego oraz pozostałych pracowników teatru.

Pijacy –czyli „rzecz wesoła i pełna przyjemności”. Brawurowa komedia Franciszka Bohomolca to nie bryk z oświecenia, tylko bardzo współczesna i dowcipna opowieść o ulubionym, zasugerowanym tytułem, sposobie spędzania wolnego czasu przez Polaków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska