Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komisja wyjaśnia, czy pracownicy Zarządu Dróg Miasta Krakowa byli mobbingowani

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Zarząd Dróg Miasta Krakowa
Zarząd Dróg Miasta Krakowa Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
W Zarządzie Dróg Miasta Krakowa powstała komisja, która ma wyjaśnić m.in., czy w jednym z działów tej miejskiej jednostki dochodziło do mobbingu. Rozpoczęła już prace. - Dotychczas rozmawiano z czterema osobami. Biorąc pod uwagę, że nie każdego dnia odbywają się te rozmowy, ten etap prac komisji na pewno potrwa do czerwca br. - przekonuje Michał Pyclik, rzecznik ZDMK.

FLESZ - Powstała interaktywna mapa kleszczy!

od 16 lat

O tym, że czarne chmury zebrały się nad kierownictwem Działu Kontroli Pasa Drogowego w zarządzie dróg informowaliśmy w połowie kwietnia. Okazało się, że jego pracownicy otrzymali do wypełnienia ankiety, dotyczące m.in. mobbingu. Wypadły negatywnie, dlatego dyrektor ZDMK Marcin Hanczakowski postanowił powołać komisję, której zadaniem jest wyjaśnienie, czy faktycznie dochodziło do niewłaściwego zachowania przełożonych wobec podwładnych.

Jak się dowiedzieliśmy, zaczęła już prace. W skład komisji weszły cztery osoby. Poza dyrektorem zarządu dróg jedna z jego zastępczyń oraz kierowniczka działu kadr, a także przewodnicząca związku zawodowego. Przeprowadzą rozmowy z około czterdziestoma osobami. - Dotychczas rozmawiano z czterema osobami. Biorąc pod uwagę, że nie każdego dnia odbywają się te rozmowy, ten etap prac komisji na pewno potrwa do czerwca - informuje Michał Pyclik, rzecznik Zarządu Dróg Miasta Krakowa.

Przesłuchane zostaną również osoby z kierownictwa Działu Kontroli Pasa Drogowego.

To właśnie ten dział stanie się już wkrótce kluczowy. Na jego pracownikach spocznie egzekwowanie przepisów uchwały krajobrazowej, co będzie budzić sporo emocji w mieście. Atmosfera w pracy może wpłynąć na to, jak będą wykonywać swoje obowiązki.

- Nasi pracownicy są profesjonalistami i niezależnie od atmosfery wykonują swoje obowiązki. Chcemy mieć wyniki pracy komisji przed wakacjami, co oznacza, że około 1 lipca może być już wdrożony plan naprawczy - dostosowany do wyników pracy komisji - przekonywał Pyclik.

To właśnie od 1 lipca br. nie będzie już litości dla tych, którzy w Krakowie nadal reklamują się niezgodnie z zapisami tzw. uchwały krajobrazowej. Dokument obowiązuje już od blisko dwóch lat. Dzięki nowym przepisom z miasta udało się usunąć setki nielegalnych, a niejednokrotnie także szpetnych szyldów reklamowych. Miasto stało się ładniejsze. Taryfą ulgową urzędnicy objęli osoby, których reklamy pojawiły się w przestrzeni publicznej przed wejściem w życie uchwały. Wkrótce się ona skończy. Czas na dostosowanie reklam do nowych przepisów jest jeszcze tylko do końca czerwca br.

Jeśli ktoś zbagatelizuje sprawę, będzie musiał liczyć się z surowymi karami pieniężnymi. W przypadku reklam przy ulicach, przestrzegania przepisów mają pilnować pracownicy ZDMK, a konkretnie ci, zatrudnieni we wspomnianym już wcześniej dziale kontrolującym pas drogowy.

Gdy dopytywaliśmy w zarządzie dróg, czy pracownicy tego działu zgłaszali, że są mobbingowani przez przełożonych, Michał Pyclik odpowiedział tak: - Nie było takich zgłoszeń. Natomiast tak jak pisaliśmy, z ankiety wynika, że jest jakiś problem w dziale. I komisja musi ustalić, czy mówimy tu o błędach w komunikacji czy też o działaniach o cechach mobbingu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska