Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pytania o mobbing w Zarządzie Dróg Miasta Krakowa. Dyrektor powoła komisję

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Arkadiusz Maciejowski
Arkadiusz Maciejowski
Zarząd Dróg Miasta Krakowa
Zarząd Dróg Miasta Krakowa Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Czarne chmury nad kierownictwem Działu Kontroli Pasa Drogowego w zarządzie dróg. Jego pracownicy otrzymali ostatnio do wypełnienia ankiety, dotyczące m.in. mobbingu. Wypadły negatywnie, dlatego dyrektor ZDMK chce powołać komisję do rozwiązania problemów. Tymczasem to właśnie ten dział stanie się już wkrótce kluczowy. Na jego pracownikach spocznie egzekwowanie przepisów uchwały krajobrazowej, co na pewno będzie budzić sporo emocji w przestrzeni publicznej. Atmosfera w pracy może wpłynąć na to, w jaki sposób będą wykonywać obowiązki.

FLESZ - Takiej podwyżki w tym wieku jeszcze nie było

od 16 lat

Od 1 lipca br. nie będzie litości dla tych, którzy w Krakowie nadal reklamują się niezgodnie z zapisami tzw. uchwały krajobrazowej. Dokument obowiązuje już od blisko dwóch lat. Dzięki nowym przepisom z miasta udało się usunąć setki nielegalnych, a niejednokrotnie także szpetnych szyldów reklamowych. Miasto stało się ładniejsze.

Taryfą ulgową miejscy urzędnicy objęli osoby, których reklamy pojawiły się w przestrzeni publicznej przed wejściem w życie uchwały. Jednak wkrótce się ona skończy. Czas na dostosowanie reklam do nowych przepisów jest jeszcze do końca czerwca br. Jeśli ktoś zbagatelizuje sprawę, będzie musiał liczyć się z surowymi karami pieniężnymi. W przypadku reklam przy ulicach, przestrzegania przepisów mają pilnować pracownicy Zarządu Dróg Miasta Krakowa, a konkretnie ci, którzy są zatrudnieni w Dziale Kontroli Pasa Drogowego.

- Ten dział stanie się w mojej jednostce szalenie istotny 1 lipca. Na jego pracownikach spocznie egzekwowanie przepisów uchwały krajobrazowej, co na pewno będzie budzić sporo emocji w przestrzeni publicznej. Może dochodzić nawet do awantur z tymi osobami, które umieszczają nielegalne reklamy. Absolutnie konieczne było wzmocnienie tego działu - argumentował w rozmowie z nami zatrudnienie w jego szeregach byłych strażników miejskich dyrektor zarządu dróg Marcin Hanczakowski.

To właśnie nad szefostwem tego pionu w ostatnim czasie zebrały się czarne chmury, o czym nieco później. Najpierw przypomnijmy, że kierowniczą funkcję pełni tam m.in. była zastępczyni komendanta Straży Miejskiej. Za nią do zarządu dróg przeszli kolejni byli strażnicy, w tym... jej obecny zastępca. O sprawie pisaliśmy kilka tygodni temu. Nasi informatorzy mówili o "fali" przejść pracowników z SM do ZDMK. Nam udało się potwierdzić cztery przypadki. Przedstawiciele Straży Miejskiej, którzy regularnie szukają ludzi do pracy, zapewniali jednak, że odpływ strażników nie osłabił SM, newralgicznej służby w mieście.

Ostatnio pracownicy działu, gdzie kierownicze stanowiska zajęli byli strażnicy miejscy, zostali poproszeni o wypełnienie ankiet. Jak udało nam się ustalić, dotyczyły konkretnie... mobbingu oraz dyskryminacji w pracy. Zatrudnieni w zarządzie dróg zostali zapytani, czy wiedzą, co oznacza pojęcie mobbingu, jak również czy byli jego ofiarami. "Jeśli doświadczyłeś mobbingu lub dyskryminacji w pracy, kto był sprawcą tych działań?" - brzmiało jedno z zadanych pytań.

Łącznie w Dziale Kontroli Pasa Drogowego pracuje ok. 35 osób. Ankiety wypełniło 19 z nich. - Przeważają oceny negatywne - przekazał ZDMK. - Dyrektor zamierza powołać komisję, której celem będzie poznanie i rozwiązanie problemu. Będzie to proces, który, jak szacujemy, potrwa kilka miesięcy, m.in. z uwagi na konieczność przeprowadzenia bezpośrednich rozmów z pracownikami - przekonują w biurze prasowym zarządu dróg.

Komisja ma rozpocząć działania po świętach wielkanocnych. - Nie jest to komisja, która ma zbadać zachowanie jakiegoś konkretnego pracownika. Bardziej mająca odpowiedzieć na pytanie, czy negatywne odczucia pracowników wynikają z błędów organizacyjnych, błędów w zarządzaniu czy też błędów w komunikacji wewnętrznej - mówi rzecznik ZDMK Michał Pyclik.

Pytamy go wprost: czy pracownicy Działu Kontroli Pasa Drogowego zgłaszali, że są mobbingowani przez przełożonych? - Nie było takich zgłoszeń. Natomiast tak jak pisaliśmy, z ankiety wynika, że jest jakiś problem w dziale. I komisja musi ustalić, czy mówimy tu o błędach w komunikacji czy też o działaniach o cechach mobbingu - przekonuje nas Pyclik.

Zapewnia jednocześnie, że pracujący w ZDMK sprostają nowym wyzwaniom, jakie czekają ich od 1 lipca. - Nasi pracownicy są profesjonalistami i niezależnie od atmosfery wykonują swoje obowiązki. Natomiast tak jak pisałem wcześniej, chcemy mieć wyniki pracy komisji przed wakacjami, co oznacza, że około 1 lipca może być już wdrożony plan naprawczy - dostosowany do wyników pracy komisji - dodaje rzecznik.

Sprawie obiecują przyjrzeć się miejscy radni. - Wyślę pismo do dyrekcji Zarządu Dróg Miasta Krakowa z prośbą o wyjaśnienia - poinformował nas radny Adam Kalita z klubu Prawa i Sprawiedliwości, który jest przewodniczącym Komisji Skarg, Wniosków i Petycji w radzie.

Uchwała krajobrazowa

Dokument ustala co, gdzie i jakiej wielkości można stawiać i wieszać w przestrzeni miejskiej. Precyzuje również m.in. odległość montażu billboardu od budynku, umieszczanie paneli reklamowych np. w przejściach podziemnych, odległość tablic od skrzyżowań czy minimalną odległość między wolnostojącymi reklamami na terenach ulic wlotowych. Uchwała krajobrazowa wprowadza także zakaz umieszczania reklam na słupach oświetleniowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska