Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konferencja ekologiczna Bystra 2015

Marek Podraza

W Domu Ludowym w Bystrej w czwartek odbyło się seminarium ekologiczne pod nazwą "Organizowanie i promowanie gospodarstw ekologicznych". Organizatorem seminarium był Terenowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Gorlicach, starostwo powiatowe w Gorlicach i wójt gminy Gorlice. Aktywnie też w organizację włączył się ZS CKR w Bystrej wraz z uczniami i nauczycielami. Na spotkanie przybyło około 100 rolników z terenu powiatu gorlickiego, którzy prowadzą gospodarstwa ekologiczne, gospodarstwa agroturystyczne oraz zaproszeni goście. Całość seminarium poprowadził Wincenty Kmak kierownik TZDR w Gorlicach.

- Wspieranie gospodarstw ekologicznych to jeden z naszych priorytetowych działań. Zajmujemy pierwsze miejsce w Małopolsce już od czterech lat, pomimo,że w ubiegłym roku ubyło nam część gospodarstw ekologicznych. Związane jest to z nowymi przepisami dotyczącymi ich prowadzenia - informował Wincenty Kmak, kierownik TZDR w Gorlicach.
Ryszard Guzik, wójt gminy Gorlice współorganizator spotkania zwrócił uwagę na fakt, że gmina Gorlice posiada tytuł Europejskiej Gminy Ekologicznej.

- Mamy 2489 gospodarstw. W większości są to małe gospodarstwa przekazywane z pokolenia na pokolenie. Mnie szczególnie cieszy to, że z roku na rok wzrasta liczba gospodarstw agroturystycznych i ekologicznych. W większości sa to dostawcy mleka, ale mamy też takie perełki jak gospodarstwo państwa Staszyńskich z Bystrej, które ma ekologiczne sady czy ZS CKR w Bystrej, gdzie uprawiane jest ponad cztery ha orkiszu - mówił wójt Guzik.

W części tematycznej seminarium Andrzej Staszyński z biura powiatowego AR i MR w Gorlicach przedstawił sprawy związane z programami rolno - środowiskowymi i klimatycznymi na lata 2014- 2020 oraz aktualną dokumentację przy składaniu wniosków. O zasadach certyfikacji gospodarstw ekologicznych i przygotowaniu gospodarstwa do certyfikacji mówiła Beata Rosiek z TZDR Gorlice. Podczas seminarium nie zabrakło też promocji banku BGŻ i BZ WBK oraz produktów ekologicznych, które powstają z mleka od naszych rolników. Swoje wyroby prezentował OSM Radomsko - Zakład Produkcji Mleczarskiej w Nowym Targu, OSM w Nowym Sączu, Zakład Przetwórstwa Mleczarskiego Dominik Wielogłowy oraz Rolniczo - Handlowa Spółdzielnia Pracy w Nowym Sączu, a poczęstunek przygotowali uczniowie szkoły.

Ciekawy wykład na temat ekologicznego chowu zwierząt jeleniowatych przedstawił dr Janusz Kilar z PWSZ w Krośnie.
- Powstaje coraz więcej takich ferm, głównie z danielami. W Polsce jest już około 2 tys. ferm ekologicznych, gdzie hoduje się ponad 22 tys. zwierząt - mówił.
- W powiecie mamy około 100 sztuk danieli m.in. w Strzeszynie jest gospodarstwo ekologiczne u pana Gazdy. Daniele hodują też w Kobylance, Ropie i Stróżnej - wyjaśnia Wincenty Kmak, kierownik TZDR.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska