Uczestnicy będą mieli okazję do wymiany doświadczeń i informacji dotyczących m.in. mediacji w kontekście wciąż aktualnego tematu jakim jest przemoc w rodzinie. Bogaty i ciekawy program konferencji zawiera:
* projekcję kina zaangażowanego - film prod. francuskiej „Jeszcze nie koniec”,
* prelekcję Pani Wandy Papugowej – Dyrektora Specjalistycznej Przychodni Psychologiczno – Pedagogicznej dla dzieci w wieku przedszkolnym,
* prelekcję Pana Jerzego Szczepaniec – Specjalisty ds. Przemocy Niebieskiej Linii,
* prelekcję sędziego rodzinnego i mediatora, a także:
* dyskusję uczestników konferencji z udziałem sędziego sądu rodzinnego oraz mediatora.
Osobą odpowiedzialną od strony merytorycznej przedsięwzięcia jest Koordynator ds. Mediacji - Sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie Zbigniew Zgud.
Organizowana konferencja ma na celu rozwój mediacji i jest promocją tej instytucji jako pozasądowego sposobu rozwiązywania sporów (konfliktów). Spierające się strony, przy pomocy bezstronnego i neutralnego mediatora, który nie jest urzędnikiem sądowym dążą do zawarcia ugody. Postępowanie to jest dobrowolne i poufne. Zawarta w taki sposób ugoda, po jej zatwierdzeniu przez sąd, może być egzekwowana tak jak wyrok sądowy. Bezskuteczna mediacja nie zamyka zainteresowanym drogi dochodzenia roszczeń w sądzie.
Mediacja może rozpocząć się z inicjatywy stron, które same dokonują wyboru mediatora. Może także toczyć się ze skierowania sądu - już w trakcie procesu. Listę mediatorów stałych z zakresu spraw cywilnych, gospodarczych, rodzinnych i prawa pracy prowadzi prezes każdego sądu okręgowego. Własne listy prowadzą także organizacje pozarządowe i samorządy: adwokacki, radcowski i notarialny.
POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:
WIDEO: Krótki wywiad: kto czym zarządza po rozpadzie ZIKiT-u”
Autor: Joanna Urbaniec