Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konflikt na uczelni w Nowym Targu. Marszałek małopolski chce zawiesić współpracę z uczelnią

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Urząd Marszałkowski w Krakowie chce zawiesić współpracę z Podhalańską Państwową Uczelnią Zawodową w Nowym Targu. To efekt konfliktu w murach uczelni, który trwa już trzeci miesiąc.

Marszałek małopolski Witold Kozłowski chce złożyć do Rady Naukowej ds. Strategicznych Kierunków Rozwoju Małopolski wniosek o zawieszenie współpracy z Podhalańską Państwową Uczelnią Zawodową w Nowym Targu. Jak informuje urząd marszałkowski, powodem są doniesienia o nieprawidłowościach oraz konflikt pomiędzy kadrą profesorską.

Umowa między urzędem marszałkowskim a uczelnią w Nowym Targ (a także innymi uczelniami w Małopolsce) została podpisana w maju 2021 roku. Zakłada ono wspólną realizację kluczowych dla regionu i uczelni projektów. Wśród nich m.in. działania w obszarze organizacji forum gospodarczego w Krynicy-Zdroju, w tym powołanie Rady Naukowej z udziałem przedstawicieli kluczowych uczelni wyższych. Dokument dotyczy również ścisłej współpracy w zakresie organizacji wolontariatu podczas III Igrzysk Europejskich w 2023 r. - To przedsięwzięcie bez precedensu w skali kraju. Zależy nam na współpracy samorządu i środowisk naukowych na szczeblu akademickim, która pozwoli realizować innowacyjne projekty – mówił w maju 2021 roku marszałek Witold Kozłowski.

Na mocy tego porozumienia powołana została Rada Naukowa ds. Strategicznych Kierunków Rozwoju Małopolski. Teraz nowotarska uczelnia ma zostać wykluczona z tego grona. Zawieszenie współpracy ma obowiązywać do czasu aż wyjaśnione zostaną wszelkich nieprawidłowości.

Dodatkowo sytuację na uczelni zaniepokojony jest Związek Podhalan w Polsce. Zarząd ZP jest przeciwny faktowi, że zlikwidowana została Katedra Badań Regionalnych, a funkcję kierownika tej katedry straciła dr hab. Anna Mlekodaj. W tej sprawie zarząd ZP wybrał się do Ministerstwa Edukacji i Nauki, gdzie spotkał się z z sekretarzem stanu prof. dr hab. Włodzimierzem Bernackim.

Tym czasem na uczelni – choć zajęcia dla studentów odbywają się na bieżąco – nie widać uspokojenia. P.o. rektora dr Bianka Godlewska-Dzioboń poinformowała właśnie, że Ministerstwo Edukacji i Nauki stwierdziło nieważność uchwał senatu z początku tego roku. Wtedy to za p.o. rektora uważała się dr Maria Zięba. Przygotowała ona wybory nowego rektora. Te odbyły się 1 lutego. Rektorem wygrana została dr hab. Anna Mlekodaj. Wyborów jednak nie uznał minister edukacji stwierdzając, że p.o. rektora powinna być dr Bianka Godlewska-Dzioboń. A co za tym idzie wybory ogłoszone przez dr Marię Ziębę nie mogą być ważne. Dr Maria Zięba i jej stronnicy nie uznają tej decyzji.

P.o. rektora Bianka Godlewska-Dziobo na początku lutego zapowiedziała, że ogłosi nowe wybory rektora. Na razie jednak nie wiadomo kiedy miałyby one się odbyć.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska