https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koniec z 18 dzielnicami Krakowa? Pojawiają się konkretne propozycje

Piotr Ogórek
Na mapie - rożnymi kolorami - zaznaczone są okręgi wyborcze, na bazie których miałyby zostać wyznaczone nowe dzielnice
Na mapie - rożnymi kolorami - zaznaczone są okręgi wyborcze, na bazie których miałyby zostać wyznaczone nowe dzielnice UMK
Radni Przyjaznego Krakowa (PK) postulują, aby Kraków miał siedem dużych dzielnic zamiast 18, a liczba radnych dzielnicowych zmniejszyła się o ponad 200 - z 372 do 147. Proponują także, by powstały tzw. rady osiedlowe, a dzielnice otrzymywały z budżetu miasta więcej pieniędzy. Chodzi o to, żeby same mogły np. decydować o tym, którą ulicę czy chodnik wyremontować.

W tej sprawie radni przygotowali uchwałę kierunkową do prezydenta Krakowa. Wzywają go do przedstawienia konkretnego projektu reformy krakowskiego samorządu, która poprzedzona byłaby szerokimi konsultacjami społecznymi. Prof. Majchrowski jeszcze nie zapoznał się z propozycją radnych. Wielokrotnie powtarzał jednak, że jest zwolennikiem mniejszej liczby dzielnic.

Jakiś czas temu swoją propozycję przedstawił też Klub Jagielloński (więcej w ramce), który chciałby tylko czterech dzielnic w stolicy Małopolski. Taki sam pogląd ma Prawo i Sprawiedliwość, tyle że politycy tego ugrupowania myślą bardziej o stworzeniu dzielnic na wzór warszawski, z burmistrzami na czele.

Radnych mniej o ponad 200

- Teraz mamy 18 dzielnic, a w każdej 21 radnych - poza jedną, gdzie jest 15 (Łagiewniki-Borek Fałęcki, wynika to z zapisów ustawy o samorządzie - red.). Razem 372. Sami radni dzielnicowi mówią, że jest ich za dużo. Zmniejszając liczbę dzielnic do siedmiu, mielibyśmy tylko 147 radnych, czyli o ponad 200 mniej niż obecnie. To odpowiednia liczba dla Krakowa - przekonuje radny miejski Łukasz Wantuch z klubu Przyjazny Kraków.

W wielu puntach Krakowa spotkać można niedokończone, szpecące okolice budynki. Tzw. szkieletory są jednym z problemów Krakowa.

Krakowskie miejsca wstydu! Tego nie powinno być w naszym mieście

Dlaczego siedem dzielnic? Bo tyle jest okręgów wyborczych do Rady Miasta Krakowa i to na nich chcą się oprzeć radni PK. W takim układzie powstałyby jednak dość kuriozalne dzielnice. Należy bowiem pamiętać, że okręgi wyborcze ustala się na podstawie prawa wyborczego, do tego często w oparciu o bieżące polityczne kalkulacje. Tak było w Krakowie przed zeszłorocznymi wyborami samorządowymi, bo nowe okręgi prezydent Jacek Majchrowski ustalił w marcu 2018. A wybory były w październiku.

Dzielnice na bazie okręgów wyborczych

Jeśli przyjąć propozycje jego radnych, to Stare Miasto, Grzegórzki i Prądnik Czerwony byłyby w jednej dzielnicy (okręg wyborczy nr 1). Dziwnie wyglądałaby też np. dzielnica na bazie okręgu nr 3, który obejmuje Bronowice, Zwierzyniec oraz Dębniki. Dzielnicowym „zawijasem” jest też okręg 6 składający się z Czyżyn, Mistrzejowic i Wzgórz Krzesławickich.

W innym okręgu są Bieńczyce i Nowa Huta. W takim wypadku być może lepiej byłoby już zrobić jedną dzielnicę obejmującą pięć obecnych nowohuckich dzielnic. - To na razie propozycja. Potrzebna jest dyskusja o tym, jak dzielnice mają wyglądać, jak mają być finansowane i jaki powinien być podział pieniędzy. Czekamy na opinie z rad dzielnic. Jesteśmy otwarci na rozmowę. Mamy pawie pięć lat, żeby to przeprowadzić - zaznacza Rafał Komarewicz, szef PK i wiceprzewodniczący rady miasta. W tej kadencji miałaby zostać podjęte konkretne działania zmierzające do reorganizacji dzielnic, by w wyborach w 2023 roku radnych dzielnicowych wybrać już na nowych zasadach.

Co na to prezydent, do którego jest skierowana uchwała kierunkowa? - Prezydent chce się zapoznać z propozycją, bo klub PK wcześniej z nim tego nie konsultował. Prezydent nigdy jednak nie ukrywał, że można pomyśleć o korekcie liczby dzielnic. Pomysł radnych będzie analizował i się do niego odnosił - mówi Monika Chylaszek, rzeczniczka Jacka Majchrowskiego. Nie wiadomo jednak, czy i kiedy stworzy projekt zmian w dzielnicach.

Koalicjant krytyczny

Krytycznie na propozycje PK patrzą radni m.in. Platformy Obywatelskiej, z którymi współpracują i wspólnie mają większość w Radzie Miasta Krakowa. - Okręgi wyborcze wynikają z kodeksu wyborczego, dlatego wyglądają tak, a nie inaczej. Uchwalanie dzielnic na ich podstawie to bardzo zły pomysł - mówi radny Andrzej Hawranek.

Radni Przyjaznego Krakowa podnoszą z kolei, że chodzi o umocnienie samorządu lokalnego i przybliżenia go do mieszkańców. - 18 dzielnic to zbyt duże rozdrobnienie. Mieszkańcy często nie wiedzą, gdzie jest siedziba konkretnej rady dzielnicy - zwraca uwagę Sławomir Pietrzyk, który jest gorącym zwolennikiem „nowego ogniwa samorządowego” - rady osiedla.

- Nowe dzielnice byłyby powiązane z radami osiedli. Ich członkami mogliby być np. przedstawiciele spółdzielni mieszkaniowych. I takie rady osiedli współpracowałyby z radami dzielnic, podpowiadając im, co jest ważne dla mieszkańców - uważa radny Pietrzyk. Według pomysłu radnych PK dzielnice miałyby mieć większe pieniądze do dyspozycji i same miałyby decydować o remontach chodników i ulic. Zwiększyć miałyby się też ich kompetencje - zamiast opinii, wydawałyby decyzje, np. przy tworzeniu planów miejscowych.

- Żeby zwiększyć kompetencje dzielnic, trzeba zmienić ustawę. Nie jesteśmy w stanie nadać większych kompetencji na bazie obecnych przepisów - kwituje radny Hawranek. Co innego zwiększenie środków, to jest możliwe. - Jeśli koledzy z PK zagwarantuję w następnym budżecie miasta zwiększenie środków dla dzielnic, to jestem jak najbardziej za - dodaje.

Propozycja Klubu Jagiellońskiego

Już miesiąc temu propozycję powrotu do podziału Krakowa na cztery dzielnice przedstawił Klub Jagielloński (stowarzyszenie i think tank o charakterze konserwatywnym i republikańskim). Za takim rozwiązaniem opowiada się też PiS. Jego politycy forsują jednak pomysł tzw. Ustawy Krakowskiej, która na czele dzielnic postawiłaby burmistrzów, jak w Warszawie.

Pomysł Klubu Jagiellońskiego to powrót do systemu z lat 1973-1990, kiedy Kraków był podzielony na Śródmieście, Krowodrzę, Podgórze i Nową Hutę. „Cztery stare dzielnice wciąż są obecne w krajowej bazie podziału terytorialnego -TERYT, wyznaczają również podział obszarów właściwości czterech krakowskich sądów rejonowych. Podgórze, liczone jako całość Krakowa na południe od Wisły, z ponad ćwierć milionem stałych mieszkańców jest większe od Olsztyna czy Kielc. Czy Podgórze naprawdę nie zasługuje na to, żeby samo zarządzać swoimi przedszkolami i mieszkaniami komunalnymi?” - pisze Paweł Łapiński na stronie internetowej Klubu Jagiellońskiego.

Komentarze 13

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

z
zen
9 marca, 7:27, Gość:

obecnie mieszkańcy dzielnic są rozgoryczeni . dzielnice Krakowa (te dyskryminowane) wyglądają jak 3-ci świat (np. takie obecne "podgórze duchackie") podczas gdy inne dzielnice które mają przebicie w Radzie Miasta (np Nowa Huta) zgarniają całą pulę pod siebie (patrz: programy"Nowa Huta dziś" lub "70-lecie Nowej Huty")

Co do Nowej Huty i jej jakoby uprzywilejowana mylisz się jak cholera.

M
Mędrcy z KJ
9 marca, 8:12, Lol:

Dokladnie po obu stronach wisly sa 2 inne swiaty. Mieszkam na Krowodrzy na Ruczaju bywam raz do roku. Jeszcze rzadziej bywam na Opolskiej czy Pradniku Bialym. Natomiast korzystam z Blon bywam na Salwatorze nad Wisla. Jezdze rowerem Mlynowka az do Mydlnik. Naturalne interesy zyciowe mieszkajac na Kijowskiej mam nie na Opolskiej a wzdluz Krolewskiej i Podchorazych czy Piastowskiej. Dzielnica Zachodnia to powinna byc obecna Krowodrza i Bronowice oraz Zawierzyniec. Od Wisly po linie E30. Polnocno-Zachodnia to powinno byc to co na polnoc od linii E30 i az do Opolskiej, dzielnica Poludniowo zachodnia to to co jest miedzy Wisla a Zakopianka. Dzielnica Poludniowa to to co miedzy Zakopianka a Wielicka. Dzielnica Poludniowy Wschod. Miedzy Wielicka a Wisla na wschodie. Wschod to to co miedzy Wisla a Oswiecenia. Polnocny Wschod szeroko pojete obszary Bienczyc i Mistrzejowic. Polnoc to Pradnik Czerwony Olsza i czesc Mistrzejowic. Natomist srodmiescie to obszar w srodku centralny od Grzegorzek po ATW i od Wisly po 29 listopada. Tyle ze radni nas podziela tak ze tylko kazdy bedIe wkurzony.

Ok, podzielimy Kraków tak jak Tobie wygodnie.

H
Hutas
Bardzo dobry pomysł, najwyższy czas naprawić ten dziwny układ powstały w III RP na bazie zrywania na hura z dziedzictwem PRL, nawet jeśli miało ono sens. 4 dzielnice jako projekt najbardziej radykalny, ale skłaniałbym się do większej ilości. Zdecydowanie warte rozpatrzenia jest połączenie 5 dzielnic nowohuckich, choć tu skorygowałbym granice (NH na wschód od Stella-Sawickiego, do kombinatu włącznie).
T
Taką mam koncepcję
Jak się coś proponuje wypadałoby się chwilę zastanowić. Dlatego najlepszy pomysl to 4 dzielnice. Dalej - Podgórze na 2 wzdłuż Zakpopiańskiej, ew. NHutę na dwie NHuta wieś i NH pod zabudową. (czyli wzdłuż Dłubni)
w
w.k.
...opiera się głównie na założeniu, aby projekt nie był podobny do podziału z lat 70 , który byl spójny .
j
johny
popieram, nareszcie skończy się zmienienie granic w okręgach wyborczych tuż przed wyborami,manipulowanie przy nich i wstawianie swoich "słupów.."
d
dino
świetny pomysł, czas skończyć z dominacją lokalnych baronów-kacyków. I to jeszcze w tej kadencji...
o
observer
Dębniki i Podgórze nie mają ze sobą nic wspólnego. Nawet w historii poza epizodem z PRLu gdy Dębniki były wcielone do dużego wówczas Podgórza. Dębniki wcześniej były częścią Krakowa niż Podgórze. Granicą tych światów był Ludwinów, a raczej nawet Wilga. Tak naprawdę są to dwa odrębne światy i próba ponownego ich połączenia byłaby dużym błędem.
L
Lol
Dokladnie po obu stronach wisly sa 2 inne swiaty. Mieszkam na Krowodrzy na Ruczaju bywam raz do roku. Jeszcze rzadziej bywam na Opolskiej czy Pradniku Bialym. Natomiast korzystam z Blon bywam na Salwatorze nad Wisla. Jezdze rowerem Mlynowka az do Mydlnik. Naturalne interesy zyciowe mieszkajac na Kijowskiej mam nie na Opolskiej a wzdluz Krolewskiej i Podchorazych czy Piastowskiej. Dzielnica Zachodnia to powinna byc obecna Krowodrza i Bronowice oraz Zawierzyniec. Od Wisly po linie E30. Polnocno-Zachodnia to powinno byc to co na polnoc od linii E30 i az do Opolskiej, dzielnica Poludniowo zachodnia to to co jest miedzy Wisla a Zakopianka. Dzielnica Poludniowa to to co miedzy Zakopianka a Wielicka. Dzielnica Poludniowy Wschod. Miedzy Wielicka a Wisla na wschodie. Wschod to to co miedzy Wisla a Oswiecenia. Polnocny Wschod szeroko pojete obszary Bienczyc i Mistrzejowic. Polnoc to Pradnik Czerwony Olsza i czesc Mistrzejowic. Natomist srodmiescie to obszar w srodku centralny od Grzegorzek po ATW i od Wisly po 29 listopada. Tyle ze radni nas podziela tak ze tylko kazdy bedIe wkurzony.
H
Heh
Totalnie nie naturalny sposob podzialu. Bronowice Kliny i Borek Falecki? A co te dzielnice maja ze soba wspolnego? Albo Krowodrza Krowodrza Gorka oraz Pradnik Bialy i okolice Zielonek. Sorry ale nie wiem kto to malowa.

Dla mnie naturalnym przebiegiem podzialu na dzielnice jest Wisla i linie kolejowe. Przykladowo Dzielnica moglaby obejmowac Zwierzyniec Salwator Krowodrze i Bronowice od Wisly do linie Kolejowej. Kolejna dzielnica to terany od Azorow przez Pradniki Biale, Bronowice Wielkie i Krowodrze Gorke do Opolskiej. Oddzielna dzielnica to tez Ruczaj i Borak Falecki i Podwawelskie Stare Debniki.
Przy czym uzywanie starych nazw dzielnic jest bez sensu. Nalezaloby nadac tam albo numerki albo nazwy typu dzielnica Zachodnia, Polnocno-Zachodnia Polnocna, Polnocno-Wschodnia, Wschodnia, Poludniowo-Wschodnia, oraz Centrum. Lacznie wyjdzie 9 dzielnic dla kazdego kierunku N E S W i kombinacji NE NW SE SW oraz Centrum
b
bu
W nowej dzielnicy 3 Wisła nie przeszkadza więzi sąsiedzkiej?
O
Observer
To oddalenie samorządu od ludzi. Można przemyśleć zmniejszenie liczby radnych dzielnicowych lub korektę granic. Wszak nastąpiło przemieszczenie mieszkańców między dzielnicami. Tak samo raczej bym podzielił miasto na dzielnice wewnętrzne i zewnętrzne. One mają inny chatskter. Ale nie tworxylbym zbyt duzych dzielnic. Bo tym bardziej oddalimy samorząd od ludzi. No i najważniejsze jesli dzielnice zyskają zbyt duże kompetenbje to osłabimy spójność miasta.
G
Gość
obecnie mieszkańcy dzielnic są rozgoryczeni . dzielnice Krakowa (te dyskryminowane) wyglądają jak 3-ci świat (np. takie obecne "podgórze duchackie") podczas gdy inne dzielnice które mają przebicie w Radzie Miasta (np Nowa Huta) zgarniają całą pulę pod siebie (patrz: programy"Nowa Huta dziś" lub "70-lecie Nowej Huty")
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska