Koncertem laureatów połączonym z wręczeniem nagród zakończył się w niedzielę wieczorem XV Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego. Wygrała go reprezentująca Gruzję i Turcję Veriko Tchumburidze. Pierwsza nagroda to 30 tys. euro. Dwie drugie nagrody po 20 tys. euro otrzymali Seiji Okamoto z Japonii i Bomsori Kim z Korei Południowej. Czwartą nagrodę (10 tys. euro) otrzymał Luke Hsu ze Stanów Zjednoczonych. Piąta nagroda również 10 tys. euro przypadła reprezentującemu Stany Zjednoczone i Tajwan Richardowi Lin. VI nagroda (5 tys. euro) trafiła do Marii Włoszczowskiej, a VII - również 5 tys. euro do#Ryosuke Suho z Japonii. Nieespodzianką wieczoru byłó wspołne wykonsnie przez laureatów i jurorów Romansu czyli trzeciej części II Koncertu skrzypcowego Henryka Wieniawskiego.
Veriko Tchumburidze otrzymała też nagrodę Ewy i Włodzimierza Kamirskich (muzycy polscy działający od lat w Australii) dla najmłodszego finalisty konkursu wysokości 15 tys. dolarów, a także Nagrodę Pracowni Lutniczej Niewczyków - zabytkowy smyczek fernambukowy autorstwa Franciszka Niewczyka oraz liczne nagrody w postaci koncertów.
Z Filharmonią Mazurską zagra już w czwartek w razem z Seiji Okamoto i Bmsori Kim, Olsztynie, a w piątek w Warszawie. Już we wtorek laureaci Konkursu zagrają w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. Tymczasem 8 listopada na zaproszenie Foundation for Music Education Support również Seiji Okamoto i Bomsori Kim da koncert w Sankt Petersburgu, a 27 listopada w Poznaniu z Orkiestrą Kameralną Amadeus wykonana Koncert Mozarta. Natomiast 11 grudnia z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej zagra w Berlinie. Jest to nagroda ambasadora Polski w Niemczech Andrzeja Przyłębskiego.
Veriko Tchumburidze otrzymała również m.in. nagrody w postaci koncertów na festiwalach Schleswig-Holstein oraz w Verbier oraz na festiwal Musica Mundi w Brukseli, gdzie wystąpi z Maximem Vengerovem.
- To był bardzo trudny konkurs. Nigdy przedtem nie brałam udziału w konkursie, który ma cztery etapy. Najtrudniejszy był dla mnie pierwszy etap. Grałam pierwszy raz w Polsce, pierwszy raz na tej sali i pierwszy raz przed tym jury. Musiałam się ze wszystkim oswoić - mówi Veriko. Towarzyszący jej tata, David Tchumburidze dodał: - To bardzo ważna nagroda i to wielki sukces całej naszej rodziny. Sam jestem muzykiem. Gram na oboju. Pracuję w Konserwatorium w Mersin w Turcji. Veriko urodziła się w Turcji i mieszkała tam do 14. roku życia.
Konkursowe nagrody przypadły też uczestnikom z Poznania. Stypendia Fundacji Miasta Poznania po 2 tys. dolarów otrzymały Celina Kotz i Amelia Maszońska. Celina Kotz otrzymała nagrodę publiczności oraz nagrodę Fundacji Wiłkomirskich.
Amelię Maszońską uhonorowano nagrodą Wandy Wiłkomirskiej za najpiękniejsze wykonanie utworu Karola Szymanowskiego i nagrodą rektora Akademii Muzycznej w Poznaniu dla najlepszego uczestnika Konkursu, studenta tej uczelni. Nagrodę w postaci lekcji mistrzowskich z Maximem Vengerovem otrzymał najmłodszy z Polaków 19-letni poznaniak Robert Łaguniak.
Nagrody prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka i nagrodę Pro Sinfoniki otrzymała Bomsori Kim.
Zapytany o poziom Konkursu Maxim Vengerov powiedział: - Uważam, że poziom był rewelacyjny. Zarówno pod#względem techniki prezentowanej przez uczestników oraz ich muzykalności. Była okazja do spotkania wielu fantastycznych młodych ludzi.
Tymczasem dyrektor Konkursu Andrzej Wituski mówi: - To był trudny Konkurs, bo dla organizatora zawsze jest trudny. Dla mnie osobiście był to Konkurs w barwach jesieni, a jesień to najpiękniejsza pora roku.