Nagrodę przyznało jury pod przewodnictwem prof. dr hab. Władysława Stróżewskiego, w składzie: prof. dr hab. Andrzej Chwalba, prof. dr hab. med. Dominika Dudek, prof. dr hab. Ryszard Nycz, dr hab. Małgorzata Janicka-Słysz, prof. dr hab. Andrzej Mączyński, prof. dr hab. Jan Ostrowski i prof. dr. hab. Piotr Sztompka. Szansę na zdobycie lauru miała jedna spośród dziesięciu nominowanych książek.
- Książka zmusza do myślenia, wywołuje silne emocje. Pokazuje, że przeszłość splata się z teraźniejszością i tak jak w psychologii człowieka – to co pozornie zapomniane, wyrzucone ze świadomości ma kolosalny wpływ na aktualne decyzje i wybory. Autor udowadnia, że jest jednym z najwybitniejszych polskich reporterów, łączący kunszt z wrażliwością i dążeniem do prawdy - powiedziała prof. dr hab. med. Dominika Dudek w laudacji.
Piotr Pytlakowski podczas uroczystej gali w Teatrze Ludowym w Krakowie otrzymał statuetkę zaprojektowaną przez śp. prof. Bronisława Chromego oraz nagrodę pieniężną ufundowaną przez Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Krakowie i Wodociągi Miasta Krakowa S.A.
Konkurs o Nagrodę im. Jana Długosza jest inicjatywą w Polsce, która rokrocznie towarzyszy Międzynarodowym Targom Książki w Krakowie. Nagradzane są dzieła polskich autorów wnoszące istotny wkład w rozwój światowej nauki i kultury. Celem Konkursu jest popularyzacja książek z dziedziny szeroko rozumianej humanistyki, poprzez aktywizowanie i motywowanie obecnych na polskim rynku wydawnictw do publikowania dokonań naukowców i badaczy. Do 2022 roku konkurs koncentrował się przede wszystkim na literaturze naukowej. Od 2023 roku do udziału zapraszani są również wydawców książek popularnonaukowych.
Jak zmiana czasu wpływa na nasze zdrowie?
