Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konrad Berkowicz kandydatem Konfederacji na prezydenta Krakowa. Ma też poparcie Bezpartyjnych Samorządowców

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Konfederacja Wolność i Niepodległość i Bezpartyjni Samorządowcy Małopolski zorganizowali w piątek (2 lutego) konferencję, na której przedstawili wspólnego kandydata na prezydenta Krakowa Konrada Berkowicza. Jednocześnie podpisali również porozumienie w ramach którego wystawią też wspólną listę do Rady Miasta Krakowa. - Mieszkańcom należy się porozumienie w ich interesie – mówił Konrad Berkowicz.

Konrad Berkowicz: „Nie przenoście nam wojny polsko-polskiej do Krakowa”

Prezes Bezpartyjnych Samorządowców Małopolski, Gniewomir Rokosz-Kuczyński wyjaśniał: - Środowisko Bezpartyjnych Samorządowców Małopolski konsekwentnie buduje swoje struktury, wystawiliśmy już listy w 2018 roku i do Rady Miasta Krakowa i do Sejmiku Małopolskiego. Wtedy nasz wynik wyniósł 3 procent, co odnotowujemy jako nasz znaczący sukces, jako że był to nasz pierwszy start w takiej formule. Działalność kontynuujemy cały czas, wystawiając kandydatów do rad dzielnic i dzisiaj rozpoczynając współpracę z krakowskimi strukturami Konfederacji i panem posłem Berkowiczem, który ma pełne poparcie Bezpartyjnych Samorządowców jako kandydat na prezydenta Krakowa.

Jak tłumaczył Konrad Berkowicz: - Gdy w Warszawie trwa wojna polsko-polska między PiSem i Nową Koalicją my chcemy, by na poziomie samorządowym, gdzie przecież chodzi o codzienne sprawy wszystkich mieszkańców, niezależnie od ich poglądów, trwało porozumienie ponad podziałami. Porozumienie, którego celem będzie dbanie o sprawy naszego pięknego miasta Krakowa. Razem wystawimy wspólną listę do Rady Miasta Krakowa i wspólnego kandydata na prezydenta Krakowa.

Gniewomir Rokosz-Kuczyński podkreślił, że zawarte porozumienie jest otwarte i adresowane do wszystkich środowisk miejskich, organizacji społecznych i stowarzyszeń, które reprezentują tradycyjny system wartości i które są przywiązane do idei wolnościowych, a także środowisk, które mają odmienne poglądy, jednak na rzecz lokalnej ojczyzny: gmin, powiatów, miasta Krakowa, potrafią podjąć wspólne działania ponad podziałami.

- Niezależnie od porozumienia, które podpisaliśmy i które będzie realizowane w ramach wspólnego komitetu wyborczego, to Stowarzyszenie Bezpartyjnych Samorządowców Małopolski rejestruje swój komitet wyborczy, w którym będzie wystawiał kandydatów na radnych gmin i wójtów oraz burmistrzów w różnych regionach województwa. Także planujemy wystawienie kandydatów do Sejmiku podobnie jak uczyniliśmy to pięć lat temu – wyjaśniał Gniewomir Rokosz-Kuczyński.

Program wyborczy dopiero zostanie ogłoszony

- Moje wyniki wyborcze od lat ciągle wzrastają więc liczę, że jest to szansa żeby teraz powalczyć. Nawet jeżeli nie udałoby się wygrać tych wyborów to myślę, że jest spora liczba mieszkańców których poglądy np. na temat komunikacji i transportu, także tych związanych ze strefą czystego transportu - nie jest reprezentowana. W związku z tym każdy kandydat który uzyskuje dobry wynik w pierwszej turze wyborów prezydenckich może później dysponując tym poparciem i popierając jednego lub drugiego kandydata w drugiej turze wyborów, wymusić pewne zobowiązania polityczne przyszłego prezydenta miasta Krakowa. Więc ludzie, którym zależy na poglądach miejskich prezentowanych przez nasze środowisko mają dobry powód by na mnie głosować niezależnie od tego jak oceniają ostateczne szanse – mówił Konrad Berkowicz, członek Rady Liderów Konfederacji oraz wiceprezes Nowej Nadziei.

Konrad Berkowicz urodził się 27 maja 1984 w Krakowie. To polski polityk, pierwszy wiceprezes partii Nowa Nadzieja, poseł na Sejm IX i X kadencji. W 2005 r. został członkiem Unii Polityki Realnej. Jako kandydat UPR startował bez powodzenia w 2007 r. do Sejmu (z listy Ligi Polskich Rodzin, w ramach Ligi Prawicy Rzeczypospolitej) i w 2009 r. do Parlamentu Europejskiego. Po odejściu z UPR pełnił funkcję wiceprezesa Kongresu Nowej Prawicy, był również rzecznikiem Janusza Korwin-Mikkego w jego kampanii wyborczej przed wyborami prezydenckimi w 2015 r. W tym samym roku został członkiem zarządu partii KORWiN, a następnie objął funkcję jej wiceprezesa (w 2022 r. partia przyjęła nazwę Nowa Nadzieja, a Konrad Berkowicz został jej pierwszym wiceprezesem).

Bez powodzenia z ramienia KNP kandydował w wyborach europejskich w 2014 r., na prezydenta i na radnego Krakowa w wyborach samorządowych w tym samym roku oraz w wyborach parlamentarnych w 2015 r. W wyborach samorządowych w 2018 r. z ramienia KWW Nowoczesny Kraków Konrada Berkowicza ponownie bezskutecznie ubiegał się o urzędy prezydenta i radnego Krakowa. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 był kandydatem Konfederacji KORWiN Braun Liroy Narodowcy w okręgu wyborczym nr 10. Uzyskał 50 426 głosów, a komitet wyborczy nie przekroczył progu wyborczego.

W wyborach parlamentarnych w tym samym roku startował z listy Konfederacji Wolność i Niepodległość w okręgu wyborczym nr 13. Uzyskał mandat posła IX kadencji, zdobywając 36 428 głosów. Następnie został jednym z kandydatów w zorganizowanych przez Konfederację prawyborach mających wyłonić jej kandydata w wyborach prezydenckich w 2020 r. W maju 2022 r. został wiceprzewodniczącym koła poselskiego Konfederacji.

W wyborach w 2023 r. z powodzeniem ubiegał się o poselską reelekcję (z wynikiem 36 918 głosów). W X kadencji Sejmu został m.in. wiceprzewodniczącym Komisji Polityki Senioralnej.

W konferencji prezentującej kandydata Konfederacji na prezydenta Krakowa wziął także m.in. prezes Bezpartyjnych Samorządowców Małopolski - Gniewomir Rokosz-Kuczyński. Doszło do podpisania porozumienie między Konfederacją a Bezpartyjnymi Samorządowcami Małopolski.

Spotkanie z Beatą Szydło w hali Sokoła.

PiS rusza z kampanią samorządową. Spotkanie z Beatą Szydło w...

Przypomnijmy, że dotychczas chęć startu w wyborach prezydenckich w Krakowie oficjalnie ogłosili Stanisław Mazur (rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Stowarzyszenie Lepszy Kraków), Aleksander Miszalski (szef Platformy Obywatelskiej w Małopolsce), Andrzej Kulig (wiceprezydent Krakowa, Przyjazny Kraków), Łukasz Gibała (lider Stowarzyszenia Kraków dla Mieszkańców, miejski radny), Marcin "Bzyk" Bąk (muzyk Wu-Hae) i Mateusz Jaśko (prowadzący profil na FB "Co jest nie tak z Krakowem").

Fontanna młodości czyli przełomowe odkrycie

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska