Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konsekracja dziewic na Wawelu. Kolejne kobiety ślubowały w Krakowie życie w czystości. Oddadzą się modlitwie, pokucie i dziełom miłosierdzia

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Konsekracja dziewic na Wawelu
Konsekracja dziewic na Wawelu Adam Wojnar
Kolejne kobiety z naszej diecezji - jedna z Krakowa i dwie spoza stolicy Małopolski - dołączyły do grona dziewic konsekrowanych. W katedrze na Wawelu w czwartek, w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, podczas uroczystej Eucharystii biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej Janusz Mastalski udzielił konsekracji i włączył do stanu dziewic (Ordo Virginum) trzy panie. W Polsce jest obecnie 397 dziewic konsekrowanych. W diecezji krakowskiej najwięcej - już 57.

Konsekracja dziewic na Wawelu

Od kilkunastu lat 8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, kobiety należące do stanu dziewic (Ordo virginum) Archidiecezji Krakowskiej przybywają do katedry wawelskiej na uroczystą mszę św. połączoną z obrzędem konsekracji dziewic.

Stan dziewic w naszym regionie powiększył się w tegoroczne święto o kolejne trzy panie, w wieku od ok. 30 do 50 lat. Jedna z tych osób jest pielęgniarką, druga księgową, a trzecia pracuje w firmie żywnościowej.

Panie, które decydują się na tę indywidualną formę życia konsekrowanego, podczas uroczystej mszy św. odpowiadają twierdząco na pytanie biskupa: "Czy chcesz być konsekrowana i zaślubiona naszemu Panu, Jezusowi Chrystusowi, Synowi Bożemu?". I składają jeden ślub: zobowiązują się do życia w czystości. Robią to, aby bardziej kochać Chrystusa i lepiej służyć bliźnim.

Zgodnie ze swym stanem i otrzymanymi charyzmatami dziewice konsekrowane oddają się pokucie, dziełom miłosierdzia, apostolstwu i gorliwej modlitwie. Codziennie odmawiają Liturgię Godzin, zwłaszcza Jutrznię i Nieszpory.

- Do ich obowiązków należy po pierwsze modlitwa, później pokuta, dalej - angażowanie się w te dzieła, które są dostępne dla danej osoby, czyli: co kto może, jaki ma charyzmat, jakie ma zdolności, jakie ma możliwości czasowe, zdrowotne, finansowe - ważne jest, że mają się angażować - wymienia ks. prał. Stanisław Szczepaniec, delegat biskupa odpowiedzialny za duszpasterstwo Stanu Dziewic w Archidiecezji Krakowskiej. Jak dodaje, dziewica konsekrowana powinna się zaangażować tam, gdzie może, w to, żeby głosić Ewangelię, pomagać ludziom wierzyć, żyć według wiary.

Konsekracja dziewic na Wawelu
Konsekracja dziewic na Wawelu Adam Wojnar

Dziewice konsekrowane podejmują też rozmaite dzieła charytatywne.

- Ta pomoc jest na różnych frontach. Niosą ją po cichu, zwyczajnie, bez rozgłosu. Jest to zarówno pomoc indywidualna konkretnym osobom, jak też zaangażowanie w działania hospicyjne, akcje na rzecz grup potrzebujących jak np. teraz Szlachetna Paczka. Każda powinna się angażować zgodnie z tym, co może w danej chwili - mówi ks. Szczepaniec.

Do konsekracji dopuszczane są kobiety, które ukończyły 25 lat, nigdy nie zawierały małżeństwa ani nie żyły publicznie (czyli jawnie) w stanie przeciwnym czystości, a także według ogólnej opinii przez swój wiek, roztropność i obyczaje dają rękojmię, że wytrwają w czystości oraz w życiu poświęconym służbie Kościołowi i bliźnim. Osoba chcąca zostać dziewicą konsekrowaną zwraca się bezpośrednio do biskupa diecezjalnego, przedstawiając odpowiednie dokumenty (opinię księdza proboszcza, życiorys, świadectwo chrztu), i to biskup decyduje o dopuszczeniu do konsekracji.

Obrzęd konsekracji dziewic zrodził się w pierwszych wiekach chrześcijaństwa, jest jednym z najstarszych i najbardziej uroczystych obrzędów w liturgii Kościoła. Przeżywały go dziewice tzw. żyjące w świecie i oddające się całkowicie Bogu. Przez wiele wieków stan dziewic nie był obecny w życiu Kościoła. Odnowiony został po Soborze Watykańskim II i obecnie intensywnie się rozwija.

Archidiecezja krakowska wiedzie prym pośród diecezji w całym kraju pod względem liczby dziewic konsekrowanych. Teraz jest ich już 57 (jak się przy tym dowiadujemy, panie konsekwentnie trwają w swoich decyzjach i ze stanu dziewic od ubiegłego roku nie ubyło nikogo). Ponadto do konsekracji przygotowuje się 15 kandydatek i aspirantek.

Obok stanu dziewic istnieje też w Kościele stan wdów. Należące do niego osoby starają się uświęcić swój stan wdowieństwa, żyć święcie jako wdowy. W Polsce jest obecnie (dane na październik br.) 389 konsekrowanych wdów i jeden konsekrowany wdowiec.

Konsekracja dziewic na Wawelu

Wyższy podatek od nieruchomości od 2023 roku

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska