18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kopalnia bliżej listy

Małgorzata Więcek-Cebula
archiwum
Byli pod wrażeniem autentyzmu i piękna wyrobisk. Przedstawiciele komitetu UNESCO gościli w bocheńskiej żupie. Piątkowa wizyta to jeden z elementów międzynarodowej konferencji zorganizowanej w siostrzanej wielickiej żupie. Trzydziestu jej uczestników odwiedziło Bochnię.

Adamek Kliczko: Obejrzyj zdjęcia z walki

- To kolejny krok w kierunku wpisania naszej kopalni na prestiżową listę zabytków - mówi Krzysztof Zięba, szef bocheńskiej kopalni, wyraźnie zadowolony z wizyty przedstawicieli paryskiego komitetu.
Goście przyjechali do Bochni w piątek. W podziemiach spędzili kilka godzin. Zwiedzali wyrobiska, ale też dyskutowali.

- Mogę powiedzieć tylko, że nasza kopalnia bardzo się im podobała - zapewnia dyrektor Zięba i jednocześnie przypomina, że cały czas trwa procedura technicznej oceny wniosku o wpisanie kopalni na Listę Światowego Dziedzictwa (a raczej jej dopisanie do wielickiej kopalni soli znajdującej się już na tej liście). Ten etap zakończy się jeszcze w tym miesiącu.

Potem w Bochni pojawi się dwóch ekspertów, którzy sprawdzą, czy informacje zawarte we wniosku pokrywają się z rzeczywistością. Pokłosiem pracy wysłanników UNESCO będzie raport, który ma być gotowy w 2012 roku. Sama decyzja o wpisie kopalni ma zapaść w 2013 roku.

- Wszyscy w kopalni jesteśmy dobrej myśli, ale kciuki trzymamy mocno - przekonuje Krzysztof Zięba.
Pomysł, by Bochnia znalazła się na tej prestiżowej liście, wśród największych zabytków na świecie, narodził się w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Starania przybrały na sile w 2000 roku, po tym jak żupa została uznana za pomnik historii. I ponownie nabrały tempa w 2008 roku. Powstał specjalny zespół, który pracował nad przygotowaniem wniosku. Konieczny był też dobry klimat. I przekonanie do tego wielu środowisk.

Ile Bochnia może zyskać na wpisie, niech świadczą dane. Wieliczkę, znajdującą się na liście UNESCO od 30 lat, odwiedza ponad milion turystów rocznie, Bochnię - kilka razy mniej. Lista Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego obejmuje 911 obiektów w 151 krajach (to dane z sierpnia 2010).

W Polsce znajduje się na niej między innymi: historyczne centrum Krakowa, kopalnia w Wieliczce, obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau, stare miasto w Zamościu czy też historyczna część Torunia. Jest tam także - co warto podkreślić, znajdujący się na terenie powiatu bocheńskiego drewniany kościółek św. Leonarda w Lip-nicy Murowanej.

Serwis Wybory 2011: Najświeższe informacje wyborcze z Małopolski!

Weź udział w akcji Chcemy Taniego Paliwa! **Podpisz petycję do rządu**

Mieszkania Kraków. Zobacz nowy serwis

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska