https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Korki i remonty w Krakowie. To był trudny weekend na Mogilskiej. Gdzie jeszcze trwają prace?

Piotr Rąpalski
PPG
W sobotę rano zakorkowały się ulice Beliny-Prażmowskiego i Brodowicza oraz wjazd na rondo Mogilskie, tamtędy kierowcy szukali ucieczki przed remontem wiaduktu nad ul. Mogilską. W tym rejonie miasta kierowcy mieli duże problemy i stali w korkach. Jakie jeszcze prace trwają w mieście? Remonty nie skończyły się wraz z wakacjami. Duża zmiana to wyłączenie ruchu tramwajowego na al. Solidarności, prace na Opolskiej i w rejonie Kocmyrzowskiej.

Remont wiaduktu kolejowego nad ul. Mogilską

7 września ruszyły prace związane z odnową konstrukcji wiaduktu kolejowego nad ulicą Mogilską. Jak informuje odpowiedzialna za remont spółka PKP PLK, najpoważniejsze zmiany w organizacji ruchu przy obiekcie będą pojawiać się w wybrane weekendy. Roboty potrwają do końca listopada.

Fragment ulicy Mogilskiej (jezdnia w kierunku ronda Mogilskiego) będzie zamykany w weekendy: 7–8 września, 21–22 września, 12–13 października i 26–27 października.

Budowa drogi S7 - wyłączenie ruchu tramwajowego w ciągu al. Solidarności

W najbliższy poniedziałek, 9 września, rozpocznie się kolejny etap prac przy budowie drogi ekspresowej S7 w rejonie kombinatu. Oznacza to wyłączenie ruchu tramwajowego na alei Solidarności. Zmiany będą dotyczyć linii tramwajowych nr 4, 16, 21, 22 i 44. Trasę zmieni także linia autobusowa nr 139 i zostanie uruchomiona zastępcza linia nr 704.

Od dnia 9.09.2024 r. (poniedziałek), w związku z kolejnym etapem prac przy budowie drogi S7, zostanie wyłączony ruch tramwajowy w ciągu al. Solidarności (Plac Centralny im. R. Reagana – Kombinat).

Wprowadzone zostaną następujące zmiany w funkcjonowaniu linii tramwajowych i autobusowych:

  • linia 4 – będzie kursować po kolejnej trasie czasowo zmienionej: Bronowice Małe – … – Plac Centralny im. R. Reagana – al. Jana Pawła II – Ptaszyckiego – Ujastek Mogilski – Kombinat – Ujastek – Zajezdnia Nowa Huta;
  • linie 16 i 44 – nadal będą zawieszone;
  • linia 21 – będzie kursować po trasie czasowo zmienionej: Os. Piastów – … – Plac Centralny im. R. Reagana – al. Jana Pawła II – Ptaszyckiego – Igołomska – Pleszów;
  • kursy realizowane na trasie wariantowej Os. Piastów – Kopiec Wandy zostaną skrócone do przystanku Bardosa;
  • linia 22 – będzie kursować po trasie czasowo zmienionej: Borek Fałęcki – … – Plac Centralny im. R. Reagana – al. Jana Pawła II – Ptaszyckiego – Ujastek Mogilski – Kombinat – Ujastek – Zajezdnia Nowa Huta;
  • na odcinku Kopiec Wandy – Kombinat linia będzie poruszać się w kierunku odwrotnym do stałej trasy (przystanek Kombinat 03 zwykle funkcjonujący dla kursów w kierunku Borku Fałęckiego będzie obsługiwany przez tramwaje jadące w kierunku Zajezdni Nowa Huta);
  • linia 75 – od dnia 2.09.2024 r. linia kursuje po nowej stałej trasie: Górka Narodowa P+R – … – Plac Centralny im. R. Reagana – al. Andersa – Broniewskiego – Rondo Hipokratesa;
  • linia 139 – będzie kursować:
  • w kierunku Kombinatu po stałej trasie:
  • w kierunku Przybyszewskiego po trasie czasowo zmienionej: Kombinat – przystanek Struga 06 – al. Solidarności – Plac Centralny im. R. Reagana – al. Andersa – al. Przyjaźni – przystanek Aleja Róż 01 – … – Przybyszewskiego;
  • na zmienionym odcinku trasy linia będzie obsługiwać tylko przystanek Plac Centralny im. R. Reagana 06 (na al. Andersa w kierunku R. Kocmyrzowskiego);
  • linia 704 – zostanie uruchomiona zastępcza linia autobusowa kursująca po trasie: Aleja Przyjaźni – al. Andersa – Plac Centralny im. R. Reagana – al. Solidarności – Kombinat:
  • linia kursować będzie we wszystkie dni tygodnia z częstotliwością co 15 min w godzinach szczytu i co 20 min poza w dni powszednie oraz co 20 min w dni wolne;
  • obsługiwane będą przystanki: Kombinat 09, Struga 06, Plac Centralny im. R. Reagana 06, Aleja Przyjaźni 01, Plac Centralny im. R. Reagana 05, Struga 03.

Rozbudowa Kocmyrzowskiej: korekta organizacji ruchu w związku z pracami przy sieci cieplnej

Jak informuje wykonawca rozbudowy ul. Kocmyrzowskiej, od 10 września od godz. 8.00 wprowadzona będzie korekta organizacji ruchu w rejonie skrzyżowań z Jarzębiny, a następnie z Poległych z Krzesławic.

Zmiany będą dotyczyły głównie ruchu pieszego. W pierwszym etapie, zamknięty będzie fragment chodnika po północnej stronie skrzyżowania ulic Jarzębiny i Kocmyrzowskiej. Piesi będą się poruszać tymczasowym chodnikiem wzdłuż ul. Kocmyrzowskiej, natomiast na ul. Jarzębiny będą kierowani na drugą stronę jezdni.

Następnie roboty przy sieci ciepłowniczej przeniosą się na zieleniec poza skrzyżowaniem ulic Kocmyrzowskiej i Poległych z Krzesławic. Ruch pieszy wzdłuż Kocmyrzowskiej będzie się odbywał nadal chodnikiem tymczasowym.

W rejonie prowadzonych prac obowiązuje ograniczenie prędkości do 30 km/h.

Taka organizacja ruchu obowiązywać będzie do końca września br.

Przed nami roboty na skrzyżowaniu ul. Lipowej i Romanowicza

Już we wtorek, 10 września, ruszą prace na skrzyżowaniu ulic Lipowej i Romanowicza na Zabłociu. W ramach inwestycji powstanie wyniesione skrzyżowanie, przebudowane zostaną sieci wodociągowe i kanalizacyjne, a także oświetlenie uliczne.

Za inwestycję odpowiada deweloper w ramach umowy z art. 16 ustawy o drogach publicznych. Pierwsze prace będą skupiały się na przebudowie istniejącej infrastruktury.
Planowany harmonogram prac*:

  • od wtorku, 10 września (przez ok. dwa dni): zwężenie jezdni na ul. Lipowej oraz zamknięcie chodnika po północnej stronie ulicy
  • od czwartku, 12 września (przez ok. tydzień): zajęcie południowej części skrzyżowania, ruch wahadłowy (sterowany sygnalizacją świetlną oraz ręcznie przez uprawnionego pracownika), ograniczenie prędkości do 30 kilometrów na godzinę, obustronny zakaz zatrzymywania się na ul. Lipowej, ruch pieszych przeniesiony na drugą stronę ulicy
  • od czwartku, 19 września (przez ok. 10 dni): połówkowe zwężenie jezdni ul. Romanowicza (po wschodniej stronie), ruch wahadłowy (sterowany sygnalizacją świetlną oraz ręcznie przez uprawnionego pracownika), ograniczenie prędkości do 30 kilometrów na godzinę, ruch pieszych przeniesiony na drugą stronę ulicy.

O terminach wprowadzenia kolejnych etapów Zarząd Dróg Miasta Krakowa będzie informować na bieżąco.

Zakończenie zadania planowane jest na koniec stycznia 2025 r.

Opolska

Trwa remont kolejnego odcinka ul. Opolskiej (dzielnica IV – Prądnik Biały). Ekipy drogowe zajmą się punktową wymianą krawężników oraz regulacją wysokościową ścieku przykrawężnikowego.

Prace brukarskie po północnej stronie remontowanego fragmentu ul. Opolskiej dobiegają końca. We wtorek, 10 września ekipa brukarska przystąpi do robót po drugiej stronie ulicy (kierunek Nowa Huta). Prace rozpoczną się od ul. Conrada i sukcesywnie zmierzać będą w kierunku wschodnim. Roboty w tym zakresie potrwają ok. tygodnia. Po zatwierdzeniu projektu czasowej organizacji ruchu wykonawca przystąpi do robót bitumicznych – o szczegółach poinformujemy w osobnym komunikacie.

Remont parkingu przy przedszkolu na ul. Schweitzera

W poniedziałek, 9 września, rozpocznie się remont parkingu przy przedszkolu na ul. Alberta Schweitzera na os. Rżąka. Roboty potrwają do końca miesiąca.

W związku z robotami należy liczyć się z wyłączeniem miejsc do parkowania, a także niedogodnościami w ruchu pieszych.

Nowa droga połączy ul. Orawską i Długosza

W Podgórzu trwa budowa nowej ulicy, która połączy ulice Orawską i Jana Długosza. Wykonawca na realizację zadania ma czas do maja przyszłego roku.

Inwestycja polega na budowie drogi przeznaczonej do ruchu pojazdów, jak i pieszych, o szerokości ok. 5 m. Wykonane zostanie również odwodnienie, a także sieć oświetleniowa. Dodatkowo w ramach prac wykonawca zabezpieczy istniejące sieci podziemne oraz wyremontuje istniejący zjazd w celu dowiązania planowanego ciągu pieszo-jezdnego do istniejącej ul. Orawskiej.

Prace w terenie rozpoczęły się w drugiej połowie sierpnia. Istniejąca droga wewnętrzna została zamknięta dla ruchu ogólnego (z dopuszczeniem pojazdów budowy oraz dojazdu do posesji). Podczas robót pojawią się zwężenia na ul. Orawskiej.

Umowa z wykonawcą została podpisana 8 lipca. Firma na realizację zadania ma 10 miesięcy. Koszt prac to ok. 1 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska