Pierwotną decyzję o zamknięciu jarmarku podjęła spółka Nowa Targowica - właściciel jarmarku.
- W związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa nasz jarmark - zgodnie z zaleceniami - przez najbliższe dwa tygodnie będzie nieczynny. O tym, co dalej, będziemy Państwa informować w zależności od rozwoju sytuacji - poinformowali za pośrednictwem Facebooka właściciele placu handlowego.
Największym zainteresowaniem plac targowy w Nowym Targu cieszy się w każdy czwartek. Wtedy do Nowego Targu przyjeżdżają mieszkańcy z całego Podhala, jak również z sąsiedniej Słowacji. Na razie ruchu na jarmarku nie będzie. Handlarze - którzy niejednokrotnie z pracy na tym placu utrzymują całe rodziny - będą musieli zrobić sobie przymusowe wolne.
Około godziny 15 władze placu targowego wycofały się jednak z tej decyzji.
Koronawirus: aktualizowany raport
Koronawirus. Co powinniśmy o nim wiedzieć?
Warto wiedzieć, że choroba bardzo długo się w nas wylęga, taki okres wylęgania może trwać nawet ponad 14 dni.
Czym jest koronawirus?
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.
Podejrzane objawy:
- wysoka temperatura ciała powyżej 38 stopni Celsjusza
- kaszel
- duszności
- problemy z oddychaniem
Jak często występują objawy?
Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.
Kto jest najbardziej narażony?
Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.
Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu - np. dokładnie myć ręce. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).
GIS odradza podróż do 9 krajów. Koronawirus rozprzestrzenia ...
