FLESZ - Koronawirus najniebezpieczniejszy w historii. Uważaj na siebie!
"Szanowni Państwo, poniżej prezentujemy składniki majątku trwałego, które w związku ze zmianą lokalizacji Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie przeznaczone są do zbycia. Sprzedaż prowadzona jest na zasadach licytacji. Najwyższa oferta wygrywa. Do czasu zakończenia licytacji, oferenci będą informowani o aktualnej cenie obiektu. W przypadku ofert o tej samej wartości, decyduje kolejność zgłoszeń. W ostatnim dniu licytacji, termin składania ofert kończy się o godzinie 15:00. Oferty, zawierające numer obiektu oraz deklarowaną kwotę kupna, prosimy przesyłać na adres e-mail [email protected]" - takie ogłoszenie pojawiło się na stronie internetowej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Łącznie na licytację wystawionych zostało ponad 2500, m.in. krzesła, biurka itd.
Na liście rzeczy przeznaczonych na sprzedaż pojawiło się jednak również... kilkanaście respiratorów. Ceny urządzeń wahają się od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Tymczasem z najnowszych danych Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego wynika, że na 244 respiratory przeznaczone w Małopolsce dla pacjentów COVID-19 aż 217 jest obecnie zajętych.
Co ciekawe - jak informuje urząd wojewódzki - w ramach Pakietu Medycznego Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej zakupiono 117 respiratorów, z których 67 trafiło... właśnie do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, który już wcześniej posiadane przez siebie respiratory wystawił na sprzedaż.
Zapytaliśmy więc przedstawicieli Szpitala Uniwersyteckiego m.in. dlaczego respiratory są w ogóle wystawiane na sprzedaż, biorąc pod uwagę, że sytuacja epidemiczna w Polsce jest coraz bardziej skomplikowana, a w całym kraju bardzo szybko ubywa wolnych respiratorów, do których mogą zostać podłączeni pacjenci z COVID-19.
- Respiratory wystawione na sprzedaż są modelami starszymi, pozostałymi po przeprowadzce, pochodzącymi jeszcze z budynków przy ul. Kopernika, Śniadeckich czy ul. Skawińskiej. Co należy podkreślić, to modele wycofane z użycia w naszym szpitalu, które firmy bądź inne placówki mogą odkupić np. w celu uzyskania z nich niektórych części zamiennych. Procedura wystawiania na sprzedaż zużytego i wycofywanego ze szpitala sprzętu lub wyposażenia jest procedurą standardową i praktykowaną przez szpital od wielu lat - argumentuje Maria Włodkowska, rzeczniczka Szpital Uniwersyteckiego w Krakowie.
Nie odpowiada jest wprost na pytanie, czy respiratory, które zostały wystawione na sprzedaż, mogłyby zostać wykorzystane do pomocy chorym na COVID-19?
A przecież na części z wystawionych na sprzedaż urządzeń naklejone zostały wyraźne informacje dla kupujących, że urządzenia są... sprawne. Co wyraźnie sugeruje, że nie są zużyte.
- Rośliny antysmogowe - warto je mieć w swoim domu!
- Jak wyglądały mieszkania w PRL? Zobacz archiwalne zdjęcia
- Koronawirus w Polsce [DANE, MAPY, WYKRESY]
- Kinga Duda niczym Ivanka Trump. MEMY o córce prezydenta
- Spowiedź "Miśka". 10 szokujących fragmentów zeznań byłego lidera gangu kiboli Wisły
- Luksus po krakosku. TOP 15 najdroższych mieszkań
