FLESZ - Koronawirus. Realne zagrożenie

Specjalne strefy w autobusach obejmą obszar w rejonie kabiny kierowcy pojazdu, pierwszych drzwi oraz pierwszych siedzeń. Do tej przedniej części pojazdu - oddzielonej specjalnymi taśmami - nie będą mieli dostępu podróżni.
- To rozwiązanie jest zgodne z zaleceniami m.in. Centrum Zarządzania Kryzysowego i ma charakter profilaktyczny. Funkcjonowanie komunikacji miejskiej jest kluczowe dla sprawnego funkcjonowania miasta, a jej nieodzownym elementem są kierowcy i motorniczowie. Chcemy więc przez to nasze działanie ograniczyć częsty wzajemny kontakt pasażerów z naszymi prowadzącymi. Bardzo liczymy na zrozumienie naszych pasażerów, tym bardziej, że w kwestii zakupu biletów można korzystać z innych sposobów ich nabywania - podkreśla Marek Gancarczyk, rzecznik MPK.
Pasażerowie nie będą mogli wsiąść do autobusów i części tramwajów pierwszymi drzwiami. MPK przypomina również, że nie trzeba korzystać z przycisków, by otworzyć drzwi. - Otwierają je kierowcy - tłumaczą w MPK.
Taki system nie działa w starszych tramwajach, tzw. wiedeńczykach.
Koronawirus: aktualizowany raport
Koronawirus. Co powinniśmy o nim wiedzieć?
Warto wiedzieć, że choroba bardzo długo się w nas wylęga, taki okres wylęgania może trwać nawet ponad 14 dni.
Czym jest koronawirus?
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.
Podejrzane objawy:
- wysoka temperatura ciała powyżej 38 stopni Celsjusza
- kaszel
- duszności
- problemy z oddychaniem
Jak często występują objawy?
Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.
Kto jest najbardziej narażony?
Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.
Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu - np. dokładnie myć ręce. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).
GIS odradza podróż do 9 krajów. Koronawirus rozprzestrzenia ...
- Spirytus zwolniony z akcyzy! Pomoże walczyć z koronawirusem
- Kwarantanna przez koronawirusa: co się należy z ZUS
- Co kupić i jakie zapasy zrobić na wypadek epidemii?
- Podejrzewasz u siebie koronawirusa? Tu możesz się zgłosić
- COVID-19 to nie grypa! Różnice i podobieństwa
- GIS odradza podróże za granicę. Jakich miejsc unikać?