https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w natarciu. Czy w szpitalach zabraknie miejsc dla chorych? Wojewoda: "trzymamy rękę na pulsie"

Bartosz Dybała
Archiwum
- Liczba osób hospitalizowanych w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie utrzymuje się na względnie stałym poziomie. Zajętych jest około 350 z 431 łóżek - uspokaja wojewoda Małopolski Łukasz Kmita. Przekonuje, że wiele osób zakażonych koronawirusem przechodzi chorobę łagodnie lub bezobjawowo.

FLESZ - Nauczyciele mogą przenosić wirusa?

Władze Krakowa oraz miejskie szpitale szykują się do drugiej fali pandemii koronawirusa. Tymczasem wojewoda małopolski Łukasz Kmita zapewnia, że jak na razie nie ma obawy, iż w Szpitalu Uniwersyteckim zabraknie łóżek dla chorych.

- Troska o zapewnienie fachowej opieki medycznej dla osób zakażonych koronawirusem jest naszym priorytetem. Każdy dzień swojej pracy zaczynam od sprawdzenia aktualnej liczby dostępnych łóżek COVID-owych w naszym regionie oraz zapoznania się z raportami Inspekcji Sanitarnej. Analizy za poprzedni tydzień wskazują, że liczba osób hospitalizowanych w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie utrzymuje się na względnie stałym poziomie. Zajętych jest około 350 z 431 łóżek - tłumaczy Kmita.

Dodaje, że jeszcze w minioną środę pod respiratorem było 17 pacjentów, a w ostatni wtorek 11. Wiele osób zakażonych koronawirusem przechodzi chorobę skąpo lub bezobjawowo. W izolatorium w Krakowie przebywa aktualnie 80 osób, a maksymalna liczba miejsc wynosi 319. - Jednak my najbardziej cieszymy się z każdego Małopolanina, który powraca do zdrowia - mówi Kmita.

Jednocześnie wojewoda zaznacza, że spowolnienie rozwoju epidemii koronawirusa zależy również od postawy każdego z nas.

- Zarówno teraz, na początku nowego roku szkolnego, jak i tej jesieni, a więc w okresie nasilonych infekcji, przestrzegajmy zaleceń służb sanitarnych, korzystajmy z płynów do dezynfekcji, nośmy maseczki w miejscach wskazanych przez Sanepid, a także zachowujmy dystans społeczny. Wszystkie te działania spowodują, że liczba zakażeń w naszym otoczeniu ma szansę być zdecydowanie zredukowana - kwituje Kmita.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska