- Jesteśmy po konferencji premiera Mateusza Morawieckiego z ministrem edukacji narodowej, którzy zdecydowali o tym, że od poniedziałku, 16 marca przez okres dwóch tygodni placówki oświatowe będą zamknięte. W czwartek, 12 marca i piątek, 13 marca zapewniona zostanie opieka dla najmłodszych – co oznacza, że rodzice będą mogli posłać dzieci do szkół i przedszkoli. Od poniedziałku takiej możliwości nie będzie - poinformowała Ewa Całus, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Krakowa.
Jak informuje krakowski magistrat, do wszystkich samorządowych i niesamorządowych placówek w Krakowie uczęszcza ok. 130 tys. dzieci i młodzieży.
Kraków. Szpital polowy przy Szpitalu Uniwersyteckim. Na razi...
Obecnie w stolicy Małopolski trwa rekrutacja do przedszkoli, ma się zakończyć 31 marca. Jak słyszymy od dyrektorek krakowskich przedszkoli, najlepiej by było, aby rodzice podjęli decyzję o wyborze placówki, do której chcą posłać swojego malucha, i przynieśli do niej komplet wymaganych dokumentów jeszcze do końca tego tygodnia. - Czekamy na wytyczne co do zamknięcia, ale pewne jest, że nikogo od poniedziałku ma nie być w placówce - ani dzieci, ani pracowników. Więc najlepiej byłoby złożyć papiery jeszcze w czwartek lub piątek - usłyszeliśmy w jednym z przedszkoli.
W naszym kraju do środy mamy 25 potwierdzonych przypadków zakażeń koronawirusem. Decyzja o zamknięciu placówek oświatowych ma służyć ograniczeniu jego rozprzestrzeniania się.
Zamknięte będę też kina, teatry, opery. Premier Mateusz Morawiecki użył na konferencji prasowej angielskiego określenia - shutdown. Wyłączenie.
- Gorący apel o odpowiedzialność, żebyśmy poważnie potraktowali ryzyko - zaapelował minister zdrowia Łukasz Szumowski.
Koronawirus: aktualizowany raport
Koronawirus. Co powinniśmy o nim wiedzieć?
Warto wiedzieć, że choroba bardzo długo się w nas wylęga, taki okres wylęgania może trwać nawet ponad 14 dni.
Czym jest koronawirus?
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.
Podejrzane objawy:
- wysoka temperatura ciała powyżej 38 stopni Celsjusza
- kaszel
- duszności
- problemy z oddychaniem
Jak często występują objawy?
Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.
Kto jest najbardziej narażony?
Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.
Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu - np. dokładnie myć ręce. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).
GIS odradza podróż do 9 krajów. Koronawirus rozprzestrzenia ...
- Sekrety stadionu Wisły Kraków. Nieznane zakamarki! [ZDJĘCIA]
- Tu wiedzą, jak się "polewa". Wsie z alkoholem w nazwie
- Czy znasz tablice rejestracyjne z Małopolski? [QUIZ]
- GIS ostrzega przed koronawirusem. Sprawdź listę krajów
- A może zamieszkać na wsi? Wystarczy niespełna 100 tys. zł!
- Jak Trasa Łagiewnicka zmieni Kraków? Zobacz jej wizualizacje
