FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek
W niedzielę (8 marca) w Tel Awiwie przywódcy organizacji International March of the Living ogłosili, że z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa, szczególnie w Europie i Stanach Zjednoczonych, zaplanowany na 21 kwietnia Marsz Żywych 2020 został przełożony.
- Po konsultacji z odpowiednimi organami i urzędnikami ds. zdrowia, z wielkim sercem jesteśmy zmuszeni ogłosić odroczenie tegorocznego Marszu Żywych w Polsce
- poinformował dr Shmuel Rosenman, przewodniczący organizacji. - Naszą główną troską jest zdrowie wielu uczestników i osób, które przeżyły Holokaust, które do nich dołączą. Biorąc pod uwagę, że jest to międzynarodowe wydarzenie z udziałem 110 delegacji z całego świata, jesteśmy odpowiedzialni za podjęcie środków ostrożności zgodnie z wytycznymi podanymi przez władze w różnych krajach - dodaje.
Przewodniczący organizacji nie wyklucza, że marsz odbędzie się pod koniec roku. Jak podkreślił, śmiertelny wirus nie powstrzyma organizatorów przed realizacją misji marszu. Pamięć o przeszłości, oddanie hołdu ofiarom i tym, którzy przeżyli Holocaust, zostanie przekazane innymi środkami przekazu.
Marsz Żywych to największy coroczny międzynarodowy program edukacyjny na temat Holokaustu. Odbywa się w Polsce nieprzerwanie od 1988 r. Każdego roku bierze w nim udział ponad 10 tys. młodzieży żydowskiej i nieżydowskiej z 40 krajów m.in. Kanady, Stanów Zjednoczonych, Argentyny, Meksyku, Brazylii, Panamy, Włoch, Wielkiej Brytanii, Japonii i Niemiec.
Marsz odbywa się na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.
Muzeum Auschwitz na bieżąco monitoruje rozprzestrzenianie się koronawirusa. W związku z kolejnymi zakażeniami wprowadziło ograniczenia w ruchu odwiedzających oraz środki do dezynfekcji.
Koronawirus: aktualizowany raport
Jak czytamy w specjalnie wydanym komunikacie, na terenie Miejsca Pamięci mogą nastąpić czasowe ograniczenia dostępu do niektórych obszarów zwiedzania. Zmniejszono liczbę osób przebywających w jednym czasie i miejscu. Muzeum zaleciło biurom podróży i organizatorom wyjazdów, rezygnację z przyjazdu osób z miejsc, w których stwierdzono zakażenie.
Odwiedzającym Miejsce Pamięci udostępniono urządzenia do bezdotykowej dezynfekcji dłoni, które stanęły przy wejściu na teren Auschwitz I oraz Auschwitz II-Birkenau.
Mimo to nie wszyscy pracownicy Państwowego Muzeum czują się bezpiecznie.
- Nie mamy żadnych zabezpieczeń i jesteśmy narażeni na kontakt z ludźmi z różnych środowisk, a potem wracamy do swoich rodzin, narażając i ich na niebezpieczeństwo
- mówi pracownik Muzeum Auschwitz, chcący zachować anonimowość. - W okresie zagrożenia koronawirusem przez Muzeum przechodzi codziennie kilka tysięcy osób, które potem robią zakupy w oświęcimskich galeriach czy jedzą w barach i restauracjach - dodaje.
Jak przekonuje, skoro imprezy masowe są odwoływane, albo też odbywają się bez udziału publiczności, na czas epidemii również takie miejsca jak muzea, powinny zostać zamknięte.
Koronawirus w Polsce. Internauci błyskawicznie zareagowali [...
Koronawirus. Co powinniśmy o nim wiedzieć?
Warto wiedzieć, że choroba bardzo długo się w nas wylęga, taki okres wylęgania może trwać nawet ponad 14 dni.
Czym jest koronawirus?
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.
Podejrzane objawy:
- wysoka temperatura ciała powyżej 38 stopni Celsjusza
- kaszel
- duszności
- problemy z oddychaniem
Jak często występują objawy?
Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.
Kto jest najbardziej narażony?
Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.
Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu - np. dokładnie myć ręce. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).
GIS odradza podróż do 9 krajów. Koronawirus rozprzestrzenia ...
- Spirytus zwolniony z akcyzy! Pomoże walczyć z koronawirusem
- Kwarantanna przez koronawirusa: co się należy z ZUS
- Co kupić i jakie zapasy zrobić na wypadek epidemii?
- Podejrzewasz u siebie koronawirusa? Tu możesz się zgłosić
- COVID-19 to nie grypa! Różnice i podobieństwa
- GIS odradza podróże za granicę. Jakich miejsc unikać?
