Do sezonowego zwiedzania kościółka św. Benedykta po raz kolejny zaprasza parafia pw. św. Józefa w Podgórzu. Tajemnice tej maleńkiej świątyni można poznawać w letnie soboty od 2017 roku.
Na miejscu czeka przewodnik, który oprowadza po kościele. Można posłuchać jego opowieści o efektach prac archeologów, którzy prowadzili tu badania oraz o historii tej świątyni, swoimi początkami sięgającej wczesnego średniowiecza.
Kościółek pw. świętego Benedykta na Wzgórzu Lasoty jest mniejszy nawet od kościoła św. Wojciecha na krakowskim Rynku Głównym, a ponadto należy do najstarszych świątyń w Krakowie. Ostatnie badania - rozpoczęte w 2014 r. i trwające cztery lata - potwierdziły wcześniejsze ustalenia, z lat 60. XX wieku: że pod gotycką budowlą znajdują się pozostałości dwóch starszych kościołów.
Podczas prac prowadzonych kilka lat temu nie tylko docierano tutaj do reliktów wcześniejszych budowli. W trakcie remontu kościółka, kiedy zbijano tynk z jednej ze ścian, okazało się, że w otworach po dawnych rusztowaniach znajdują się ludzkie czaszki oraz kości kilku osób. Badacze stwierdzili, że umieszczono je w murze po wydobyciu z ziemi, gdy w przeszłości były prowadzone jakieś prace remontowe lub niwelacyjne wokół świątyni.
Archeolodzy znajdowali pochówki wokół i wewnątrz kościoła. Przy jego murze natknięto się np. na szkielet młodzieńca, nastolatka, pochowanego w nietypowy sposób. Leżał na częściowo podkutej skale, na brzuchu, pochowany ze skrępowanymi na plecach rękami. Na zewnątrz kościoła, przy ścianie zachodniej, znaleziono również szkielet młodej kobiety ze szklanymi koralami i miedzianym pierścionkiem.
We wnętrzu świątyni natrafiano natomiast na grób przed ołtarzem głównym. W tym zaszczytnym miejscu została pochowana dziewczyna mająca około 13-15 lat, z wyraźnym defektem kręgów szyjnych. Autorzy książki "Wokół kopca Kraka" Elżbieta Firlet i Janusz Firlet (archeolog, który uczestniczył w rozwiązywaniu zagadek kościółka św. Benedykta) piszą, że ten tajemniczy szkielet młodej kobiety już "odnalazł" się wśród legendarnych postaci dawnego Podgórza. "To Zaklęta Księżniczka z góry Lasoty, według legendy pochowana przed ołtarzem św. Benedykta. Pokutująca za przewiny władczyni miała oferować śmiałkowi pewne sumy pieniędzy do wydania na własne potrzeby. Niestety młodzieniec oddał ostatni grosz żebrakowi-czartowi, przez co stracił życie na skałach kamieniołomu przy kościele. Pałac Księżniczki nie został dotąd odnaleziony, ale nie jest wykluczona obecność na Górze Lasoty ośrodka władzy świeckiej lub siedziby mnichów" - dodają.
Zwiedzanie kościółka jest bezpłatne.
Sprawdź zanim wyjedziesz za granicę do pracy

- Przecież na te zdjęcia można patrzeć bez końca! Kraków z lat 90. to jak inna planeta
- Najlepsze punkty widokowe na Tatry. TOP 10 miejsc, które Cię zachwycą!
- Horoskop na czerwiec 2023 dla wszystkich znaków zodiaku
- W małopolskich lasach już rosną grzyby! Pierwsze okazy robią wrażenie
- Pierwsi plażowicze pojawili się już na Zakrzówku. Można już kąpać się tam legalnie!