https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kossakówka. To koniec pewnej epoki, znikają pawilony handlowe od strony alei Krasińskiego

Anna Piątkowska
Trwa demontaż pawilonów handlowych oddzielających Kossakówkę od alei Krasińskiego
Trwa demontaż pawilonów handlowych oddzielających Kossakówkę od alei Krasińskiego Anna Kaczmarz
Trwa porządkowanie terenu wokół zabytkowej willi Kossaków, znikają także pawilony handlowe od strony alei Krasińskiego.

FLESZ - Wyższe mandaty działają. Kierowcy jeżdżą wolniej

od 16 lat

Z końcem listopada zakończyły się w Kossakówce pierwsze prace zabezpieczające, w tym, zgodnie z zaleceniem konserwatora, zabezpieczenie drzew w otaczającym siedzibę Kossaków ogrodzie.

- Prace dotyczyły przede wszystkim piwnic, wiązania budynku, podbijania fundamentów, izolacji, wzmacniania ścian czyli czynności mających na celu uratowanie konstrukcji budynku przed dalszą degradacją. W tej chwili porządkujemy teren i będziemy zabezpieczać Kossakówkę na zimę. Pracujemy także nad programem konserwatorskim związanym ze stolarką drzwiową i okienną – mówił nam wówczas Adrian Kowalski z Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, właściciela Kossakówki.

W czwartek rozpoczął się także demontaż pawilonów handlowych oddzielających ogród od alei Krasińskiego. W ich miejsce zostanie zamontowane tymczasowe ogrodzenie. Do tej pory budki handlowe szczelnie zasłaniały willę od strony ulicy.

- Ten rok to będzie przerwa w remoncie Kossakówki, skupimy się wówczas na osuszaniu ścian, główne prace będą związane z powstaniem nowej dokumentacji – jeszcze w styczniu ogłosimy przetarg na pełną wielobranżową dokumentację projektową, na podstawie której będą planowane dalsze prace remontowe – mówi Adrian Kowalski.

Podczas prowadzonych jesienią prac, pod tzw. „domkiem babci” - usytuowanym po prawej stronie budynku, od strony Jeżówki - odkryto na głębokości 3,7 m bruk średniowiecznej drogi.
 
- Decyzją muzeum jest, żeby odkopany fragment drogi był eksponowany. Wykonawca robót budowlanych zostawił ten fragment, podbił jedynie fundamenty wokół, dalej będziemy działać zgodnie z wytycznymi archeologa, w pierwszej kolejności zabezpieczać bruk, a potem zastanawiać się nad technlogią jego ekspozycji w muzeum – wyjaśniał Adrian Kowalski.

Od zakupu nieruchomości przez miasto, jej nowy właściciel -MOCAK przygotowywał się do przeprowadzenia remontu. Na prace przygotowawcze rozpoczęte w 2020 roku i kontynuowane w 2021 złożyły się, m.in. działania projektowe, sporządzenie ekspertyz, badania konserwatorskie, dokończenie rozpoczętych przez poprzedniego właściciela prac podbicia fundamentów i odgrzybianie. 

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

g
grzeg
13 stycznia, 16:23, Lukasz:

Powinno się jeszcze usunąc szpetne budy na przystanku autobusowym Plac Inwalidów w strone Kleparza. Pamietam za PRL stala tam jeszcze kamienica. pozniej rozebrali. Te budy strasza !

Jedno słowo: tak!

G
Gość
Dopiero miasto jak przejęło to sobie poradziło z tymi budami. Brawo!!
L
Lukasz
Powinno się jeszcze usunąc szpetne budy na przystanku autobusowym Plac Inwalidów w strone Kleparza. Pamietam za PRL stala tam jeszcze kamienica. pozniej rozebrali. Te budy strasza !
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska