Maskotki są bardzo przydatne w każdej karetce. - Mimo najtroskliwszej opieki, jazda do szpitala zawsze jest dla dziecka stresem. Tym bardziej, że pobyt w ambulansie wynika przecież z choroby, bólu czy wypadku. Miękka i miła przytulanka jest dla maluchów wsparciem w tych trudnych sytuacjach – mówi Małgorzata Popławska, dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego.
Pluszaki pomagają też ratownikom, pielęgniarkom i lekarzom. - Z dzieckiem uspokojonym maskotką lepiej się współpracuje – tłumaczy dyrektor Popławska. - Załodze karetki łatwiej wtedy wykonać wszystkie czynności medyczne i badania. Ratownicy mogą też użyć maskotki do pokazania dziecku, które z nich będą wykonywać, np. wkłucie czy osłuchiwanie. Stres dziecka jest wtedy zdecydowanie mniejszy.
11. już edycja „pluszakowej” kampanii IKEA wzbogacona została o specjalnie na tę okazję wydany audiobook „Każdy pluszak to historia” z bajkami ponad 30 znanych osób z całej Polski.
W Krakowie w akcję charytatywnie włączyli się: Dorota Segda, Renata Przemyk, Adam Grzanka, Marek Balawajder oraz blogerzy Lekko Stronniczy. Na płycie znalazły się też m.in. bajki przedstawicieli UNICEF: Małgorzaty Foremniak i Roberta Korzeniowskiego.
- Zbiórkę pluszaków dla dzieci prowadzimy od 2009 roku, ale tym razem ustanowiliśmy absolutny rekord. W ciągu 2 miesięcy akcji udało nam się zgromadzić więcej pluszaków, niż przez całe 4 wcześniejsze edycje kampanii w Krakowie. – mówi Magdalena Krokowska, Kierownik IKEA Kraków. – Wszystko to dzięki wielkim sercom naszych klientów oraz autorów pluszakowych bajek, a także zaangażowaniu pracowników IKEA Kraków.
W zeszłym roku Krakowskie Pogotowie Ratunkowe udzieliło pomocy ponad 5 100 dzieci, w tym około 2 600 w wieku do 12 lat. To właśnie do takich maluchów trafią pluszaki zebrane w IKEA Kraków.
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+