Ks. infułat Jerzy Bryła jest obecnie najstarszym księdzem w Archidiecezji Krakowskiej (w maju skończył 94 lata) i jedynym żyjącym ze swego rocznika święceń.
Infułat to najwyższa godność jaką może otrzymać prezbiter, a którą w 1997 roku ks. Jerzemu Bryle nadał papież Jan Paweł II.
Ks. inf. Jerzy Bryła urodził się 24 maja 1928 roku. Duszpastersko pracował w Rajczy, w Bielsku Białej a później w Krakowie. W 1958 roku gdy Karol Wojtyła został biskupem, ks. Bryła przejął po nim duszpasterstwo akademickie w parafii św. Floriana. Później pracował w Wydziale Duszpasterstwa w krakowskiej Kurii Metropolitarnej.
1 września 1975 roku ks. kard. Karol Wojtyła ustanowił ks. Jerzego Bryłę proboszczem parafii Najświętszego Salwatora i osobiście dokonał wprowadzenia. Urząd proboszcza ks. Bryła pełnił 30 lat.
Między innymi w tym czasie rozkrzewił i spopularyzował zwyczaje związane z Salwatorem: odpust Emaus, Lajkonik. Odnowił zabytkowe kościoły i kaplice, znajdujące się na terenie parafii, powiększył teren cmentarza na Salwatorze. Był inicjatorem powstania lokalnej gazety „Tygodnik Salwatorski”, które było jednym z pierwszych katolickich pism parafialnych.
Za zasługi dla Kościoła papież Jan Paweł II ustanowił ks. Jerzego Bryłę prałatem, a w 1997 roku protonotariuszem apostolskim, czyli infułatem.
Do wielu kościołów i muzeów przekazał pamiątki otrzymane od Ojca Świętego.
W czasie swojego życia ks. inf. Bryła pełnił wiele odpowiedzialnych funkcji. Przez pół wieku był min. duszpasterzem artystów i środowisk twórczych w Archidiecezji Krakowskiej, kapelanem Bractwa Kurkowego, także patronował i patronuje nadal wielu projektom kulturalnym.
Jest inspiratorem wielu pomników, tablic pamiątkowych, płaskorzeźb poświęconym bohaterom historii Polski, które można spotkać nie tylko na terenie Krakowa, Polski południowej, ale także zagranicą: w Rzymie, w Wilnie, w Ziemi Świętej.
Od roku 1955 jest duszpasterzem wśród osób niesłyszących, a także posługuje osobom z innymi niepełnosprawnościami.
Ks. inf. Jerzy Bryła jest Honorowym Obywatelem gminy Igołomia-Wawrzeńczyce (skąd pochodzi), Honorowym Obywatelem Krakowa, kawalerem Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski, zasłużonym Kulturze Gloria Artis. Został także uhonorowany brązowym medalem Cracoviae Merenti i wieloma innymi odznaczeniami i tytułami.
- Gdzie na szybki wypad z Krakowa? TOP 10 urokliwych miejsc z dala od zgiełku
- Wyjątkowe i bardzo tanie domy do remontu wystawione na sprzedaż w Małopolsce!
- Ogromne podwyżki płac w Krakowie i Małopolsce. Kto dostał najwięcej?
- Miss Małopolski 2022 wybrana! Koronę założyła Aleksandra Budnik z Nowego Sącza
- Wielkie wykopy. Totalna zmiana krajobrazu na północy Krakowa
