Projekt katowickiej pracowni architektonicznej Studio Konior zwyciężył w konkursie na architektoniczno-urbanistyczne opracowanie koncepcji nowego zespołu budynków dydaktycznych Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.
- Postanowiliśmy wykorzystać największy atut jaki ma ten teren, jako budulec, coś co tworzy nastrój i atmosferę przyszłego kampusu, czyli zieleń, park, bulwary nadwiślańskie. Czerpiąc z tradycji budowania miasta, postanowiliśmy podobnym językiem zrealizować ten kampus, czyli na dawnym dukcie ulicy Skrzatów stworzyliśmy plac, park i ogród, którego obudowę stanowi dziesięć budynków. Każdy z nich jest dedykowany konkretnej funkcji akademii, dzięki czemu powstał połączony kompleks obiektów, między którymi można się przemieszczać. Cześć z nich połączona jest na terenie, część na poziomie pierwszego piętra przewiązkami, dzięki czemu powstały bramy, którymi można wchodzić do wnętrza, do dziedzińca. Najważniejszym miejscem całej akademii jest sala koncertowa, która stanowi centralny element całego układu, kompozycji i funkcji obiektu. Elewacja budynków będzie wykonana z jasnej cegły – wyjaśnia zwycięzca konkursu architekt Tomasz Konior.
Komisja konkursowa była zgodna w wyborze projektu Akademii Muzycznej. Jak podkreślił Marek Dunikowski, przewodniczący komisji konkursowej, bardzo ważnym atutem projektu, jest możliwość jego etapowania.
W nowym kampusie powstanie około stu sal dydaktycznych, sala taneczna, sale wspomagające kształcenie i działalność artystyczną, takie jak: sala prób chóru mieszcząca do 100 śpiewaków, sala prób orkiestry mieszcząca do 120 muzyków czy sale prób sekcyjnych oraz kilkadziesiąt sal ćwiczeniowych.
Odrębną częścią zespołu budynków ma być kompleks sal koncertowych: sala o światowych parametrach akustycznych z widownią liczącą ok. 500-600 miejsc i pełnowymiarową estradą, sala operowo-teatralna z widownią do 200 osób przeznaczona do prezentacji form operowych i teatralno-muzycznych oraz aule kameralna i organowa.
W nowym kampusie znajdą się tez miejsca na studia i pracownie badawcze, sale konferencyjne, biblioteki, czytelnie czy pomieszczenia do reżyserii i montażu dźwięku.
Konkurs ogłoszono w kwietniu tego roku. Początkowo budynki uczelni na Grzegórzkach miały przybrać kształt zgodny z projektem światowej sławy architekta Franka Gehry'ego z Los Angeles, autora projektów Muzeum Guggenheima w Bilbao czy Tańczącego Domu w Pradze, który wygrał konkurs w 2017 roku. Wówczas zwycięska praca przeszła praktycznie jednogłośnie, a jury argumentowało, że "siłą tej pracy jest przede wszystkim sala koncertowa. Niestandardowa, bo zaplanowana na rzucie kwadratu i otoczona wieńcem widowni rozmieszczonych na paru poziomach, także nadwieszonych na balkonach". Do realizacji projektu jednak nie doszło. Pracownia Gehry Partners LLP nie przystąpiła do negocjacji umowy na wykonanie projektu budowlanego. Cała sprawa zawisła więc w próżni na trzy lata. Rektor uczelni wrócił do tej sprawy na początku swojej kadencji w 2020 roku, wówczas okazało się, że jedynym rozwiązaniem jest ogłoszenie nowego konkursu.
- Liczymy na to, że przygotowania do budowy wraz z pozwoleniem na budowę zakończymy z upływem 2023 roku i wtedy będziemy mogli ruszyć z inwestycją. Plan jest taki, by w okolicy 2027/2028 roku ten budynek został udostępniony społeczności uczelni – mówi prof. Wojciech Widłak, rektor Akademii Muzycznej w Krakowie.
W tej chwili budowa szacowana jest na niecałe 340 mln zł. Nowy kampus powstanie na 4 ha gruntu znajdującego się przy ul. Skrzatów 4, własności Akademii Muzycznej.
Obecnie główna siedziba Akademii Muzycznej mieści się w zabytkowym budynku przy ul. św. Tomasza 34, które nie spełniają wymogów nowoczesnej uczelni muzycznej.
- To była najbrzydsza ulica Krakowa. Pamiętacie jeszcze jak wyglądała?
- Malowniczy zakątek pod Krakowem: zamek, jezioro z zaporą i piękne drewniane chaty
- Chcesz zaoszczędzić? Wyjmij te urządzenia z gniazdka
- Horoskop jesienno-zimowy dla wszystkich znaków zodiaku
- Emerytury w październiku 2022. Takie przelewy będą dostawać emeryci po zmianach
- Najpopularniejsze imiona w tym roku w Krakowie. TOP 10 dla chłopców i dla dziewczynek
Studiowanie w Polsce jest coraz droższe. Ekspert wyjaśnia powody
