https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Apelują o otwarcie klasztornych ogrodów dla mieszkańców [ZDJĘCIA]

Piotr Tymczak
Partia Razem domaga się, aby samorząd przejął i udostępnił mieszkańcom miasta obecnie zamknięte i ogrodzone ogrody klasztorne w Krakowie.

Aktywistki i aktywiści działający w Partii Razem uważają, że miasto ma narzędzia do tego, by poprawić komfort życia mieszkańców i pomóc osobom, których zdrowie, a nawet życie jest w tym czasie zagrożone. Dlaczego? Mówi dr Joanna Grzymała-Moszczyńska z Rady Krajowej Partii Razem: - Kurtyny wodne nie wystarczą w sytuacji, gdy liczba zgonów w trakcie upałów może zwiększyć się o kilkaset procent.

- Samorząd korzystając z dostępnych narzędzi prawnych takich jak ustawa o rewitalizacji wraz z jej nowelizacją z 2015 roku może ustanawiać tereny przeznaczone pod parki, może je przejąć i zabezpieczać w ten sposób interesy mieszkańców. Miasto może objąć klasztorne ogrody Miejskim Programem Zagospodarowania Przestrzennego, następnie przejąć je, aby oddać je mieszkańcom - mówiła podczas konferencji prasowej Daria Gosek Popiołek, która w najbliższych wyborach ubiegać się będzie o urząd prezydenta Krakowa.

Dlaczego to właśnie samorząd powinien być aktywną stroną w procesie udostępniania mieszkańcom terenów zielonych? - Nie wiemy, jak wiele osób, szczególnie starszych, jest uwięzionych w przegrzanych budynkach. Miastu brakuje polityki wsparcia osób w trakcie fal upałów. Potrzebujemy więcej terenów zielonych, w których ludzie mogą znaleźć ukojenie. Na ulicy Łobzowskiej znajduje się olbrzymi, ale zamknięty na cztery spusty ogród klasztorny, który kiedyś był parkiem publicznym. Niedaleko znajduje się szpital położniczy Siemiradzkiego. Dyrekcja szpitala wielokrotnie próbowała wynegocjować, żeby pacjentki mogły korzystać z ogrodu, za każdym razem spotykali się z odmową - mówiła Grzymała-Moszczyńska.

Gosek-Popiołek podkreśliła: - Ogrody te należy także wpisać do rejestru zabytków, aby miasto nie mogło ich sprzedać. Wtedy zostaną udostępnione mieszkańców, stając się oazą na czas upałów. Pamiętajmy, że w dokumentach strategicznych Kraków przedstawiany jest jako nowoczesna metropolia tętniąca kulturą, otwarta, bezpieczna, przyjazna i współtworzona przez mieszkańców. I taka jest nasz propozycja dla Krakowa: otworzymy klasztorne ogrody.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Dzieje się w Krakowie

FLESZ: Owady, które zmieniają lato w horror

Źródło: vivi24

Komentarze 8

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

a
agakwa
Tak teraz ogrody klasztorne, a następnie ogrody prywatne. To już przerabialiśmy za komuny.
h
heh
Powinni otwierać na sobotę i niedziele. Powinna być tam jakaś kawiarnia typu kawa i ciasto np. jakiś sernik nie na tłuszczach trans a na tradycyjnym maśle itd. 20zł kupujesz wchodzisz posiedzieć. Jeżeli gdzieś w rynku byłyby za duże tłumy turystów to można by to regulować jakimiś biletami wstępu po 5zł. Byłoby to z pożytkiem dla obu stron.
o
olo
Samorząd korzystając z dostępnych narzędzi prawnych to zabetonował miasto do granic możliwości, a nawet bardziej. A teraz wyciąga łapę po tereny prywatne. W perspektywie pewnie też pod zabudowę
o
ola
Teraz ogrody przejąć i otworzyć, a za chwilę przekazać pod zabudowę. Trzeba było nie zabudowywać miejskich gruntów, tylko tworzyć ogrody
g
gość
Komuna pełną gębą się marzy niektórym
r
rgfr
Faktem jest ,że największe tereny zielone w ścisłym centrum należą do kościołów i klasztorów

Trzeba tym klasztorom podziękować ,że odmiennie do pazernych obywateli nie sprzedali nieruchomości za miliony deweloperom pod budownictwo i dzięki temu mamy czym w centrum oddychać .

Co do spacerów obywateli w cieniu drzew to nie może się to odbywać kosztem własności innych osób.

To jest takie myślenie PiS,że jak jedni wypili swoją całą wodę bo pili ile dusza zapragnie a inni oszczędzali to ,żeby nie umrzeć z pragnienia maja prawo odebrać zaoszczędzoną wodę innym bo suweren może umrzeć .

Ale nikt się nie zastanawia ,że też mogli myśleć o swoim losie i oszczędzać wodę ?

W tym wypadku argumenty partyjnych aktywistów są absurdalne

Wpierw prywatni włąsciciele i państwo dało grunty pod zabudowe mieszkaniową a teraz odbierać klasztorom bo nie ma czym oddychać.

Dlczego klasztory mają ponosic skutki bezmyślności lub korupcji włądzy ?
M
Maciejas
PARTIA RAZEM ? CO TO JEST ! CHYBA JAKIEŚ LEWACTWO !!! JAK SIĘ CHCE COŚ UDOSTĘPNIAĆ TO TRZEBA BYĆ WŁAŚCICIELEM (EW. DYSPONENTEM) !!! MOŻE TAK CZŁONKOWIE PARTII RAZEM UDOSTĘPNIĄ SWOJE PRYWATNE NIERUCHOMOŚCI DLA WSZYSTKICH !!! LEWAKOM JEST ŁATWO DYSPONOWAĆ CUDZĄ WŁASNOŚCIĄ !!! KUPCIE SOBIE I DYSPONUJCIE !!!
Z
Zty
Jakież to typowe...
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska