Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Apelują o zatrzymanie fali bezdomności i wsparcie organizacji społecznych niosących pomoc

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Dla osób bezdomnych nadchodzi bardzo trudny czas. Organizacje pozarządowe apelują o pomoc takim osobom i wsparcie.
Dla osób bezdomnych nadchodzi bardzo trudny czas. Organizacje pozarządowe apelują o pomoc takim osobom i wsparcie. Andrzej Banaś
Trudna sytuacja osób doświadczających bezdomności, szczególnie w okresie jesienno-zimowym była tematem konferencji, jaką w sobotę (8 października) zorganizował w Krakowie Ruch Polska 2050.

- Znajdujemy się w historyczny momencie, który powinniśmy zapamiętać. Właśnie w tej chwili wielu Polaków przestaje spłacać kredyty, te osoby wybierają, czy mają zapłacić za leki czy za czynsz. Bezdomność zawsze zaczyna się w domu. Fala bezdomności, która nastąpi za kilka lat ma obecnie swój początek - mówiła Adriana Porowska, prezeska Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej (organizacja pozarządowa działająca w strukturach Zakonu Kamilianów), ekspertka Ruchu Polska 2050.

Apelowała o szczególną wrażliwość i dbanie o innych. - Każdy ma za zadanie wykonanie pracy, która ma polegać na zwróceniu uwagi na naszych przyjaciół, znajomych, sąsiadów, aby pomóc im przetrwać najtrudniejsze momenty. Wiemy doskonale o tym, że wysokość rachunków za energię, ogrzewanie, upadające firmy, czy niemożność spłaty kredytów może doprowadzić do wielu tragedii - dodała Adriana Porowska.

Zwracała także uwagę na konieczność współpracy samorządów, które wśród zadań własnych mają wspieranie organizacji pozarządowych pomagających osobom doświadczającym bezdomności. - W pierwszej kolejności musimy zadbać o osoby najbardziej potrzebujące. Rząd też musi wesprzeć organizacje pomagające osobom wykluczonym - podkreśliła Adriana Porowska.

Przyznała, że Kamiliańska Misja Pomocy Społecznej otrzymała aneks do umowy, który podnosił koszt przesyłu energii o 677 procent. - Niepodpisanie tej umowy skutkowało tym, że po trzech dniach dostaliśmy wypowiedzenie. Obecnie nie wiemy, kto będzie nam dostarczał prąd. Nie wiemy, ile będziemy płacili za rachunki elektryczne. Co więcej, oznacza to, że nie jesteśmy w stanie powiedzieć, jaki powinniśmy mieć budżet na przyszły rok. Jako organizacje pozarządowe przez wiele lat pomagaliśmy instytucjom samorządowym i instytucjom rządowym. Tak było m.in. podczas pandemii. Jak zaczęła się wojna, trafiliśmy na dworce, na granice, podzieliliśmy się chlebem, doświadczeniami, wszystkim co mieliśmy. Teraz to my stoimy w obliczu ogromnego kryzysu - mówiła Adriana Porowska.

Małgorzata Szostak, krakowska aktywistka, koordynatorka Plantacji Dobra, zaznaczyła, że warto brać udział w zbiórkach rzeczowych organizowanych przez organizacje pomocowe i przynosić np. ubrania, koce, obuwie. - To jest bardzo ważne, to komuś może uratować życie. Ważne jest też to, byśmy nie byli obojętni i nie bali się wzywać odpowiednich służb, takich jak straż miejska, która w swoich obowiązkach ma pomoc osobom w kryzysie bezdomności. Nie wahajmy się dzwonić, kiedy widzimy człowieka leżącego na ulicy. Reagujmy, bo możemy mu uratować życie. Pamiętajmy, że zima to dla osób w kryzysie bezdomności ciężki czas. Nie dajmy im zamarznąć - apelowała Małgorzata Szostak.

Los polskich rodzin w obliczu inflacji

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska