Rozpoczęły się komercyjne loty balonem widokowym stacjonującym w rejonie dawnego hotelu Forum. Krakowianie i turyści mogą z niego podziwiać widoki Krakowa z wysokości do 150 m.
- Pod koniec września otrzymaliśmy certyfikat operatora lotniczego. To umożliwiło nam wykonywanie lotów balonem. Na początku prowadziliśmy loty testowe, a teraz atrakcja jest już udostępniona dla krakowian i turystów - informuje Marek Kufel ze spółki Balon Widokowy. Loty uzależnione są od pogody.
- Mogą się odbywać jeżeli porywy wiatru wynoszą do 8 m/s i nie ma zagrożenia burzą - dodaje. Przeszkodą w lotach może być też temperatura poniżej 9 stopni Celsjusza.
Loty, trwające 12-15 minut, odbywają się codziennie w godz. od 9 do 20 albo do ostatniego klienta (w soboty i niedziele loty mogą być wykonywane nawet do godz. 22).
Wysokość na jaką unosi się balon zależy od warunków pogodowych - maksymalnie do 150 m w przypadku lotów turystycznych. Odbywać się będą także loty badawcze - do 300 m. Balon przez większość czasu może się wznosić nad ziemią - do 60 lotów dziennie.
Operatorzy balonu podkreślają, że lokalizacja na bulwarze Wołyńskim zapewnia wspaniały widok na plan zabudowy historycznego centrum Starego Miasta i Kazimierza. Przekonują: „Z lotu ptaka - w niewielu miastach europejskich można tak jak w Krakowie dojrzeć wyraźny zarys średniowiecznego planu miejskiego.
Kiedy wzniesiemy się ponad dachy miasta, ujrzymy rzadko spotykany szachownicowy układ ulic otoczonych dziś tylko fragmentami murów obronnych. Widok ten przywołuje w wyobraźni fascynujący obraz trzynastowiecznego miasta - warowni, otoczonego murami, które wzmocnione 47 basztami opasywały je na długość 3 km.
Do miasta prowadziło 8 bram głównych. Do dzisiaj pozostała z nich tylko jedna.
Bilet normalny na lot balonem kosztuje 55 zł (w soboty i niedziele - 69 zł), ulgowy - 39 zł (w soboty i niedziele - 49 zł).
Nowy balon przez co najmniej 220 dni w roku miał też pokazywać informacje o stanie powietrza w Krakowie. Na razie tak się nie dzieje.
- Przygotowujemy tę funkcję. Powinna zostać uruchomiona do miesiąca - zapewnia Marek Kufel. O poziomie zanieczyszczenia mają informować umieszczone na powłoce balonu piktogramy w kolorach.
Przypomnijmy też, że firma Balon Widokowy niedawno przejęła też spółkę SAO Beach, która prowadziła plażę nad Wisłą w rejonie dawnego hotelu Forum (balon umieszczono w sąsiedztwie). Firma SAO Beach prowadziła plażę w latach 2009-2015. Później miasto nie przedłużyło z nią umowy, bowiem nie przystosowała pawilonu plaży do uchwalonego planu zagospodarowania dla bulwarów wiślanych.
Teraz firma Balon Widokowy prowadzi wyburzenia dawnych obiektów plaży i zamierza wybudować nową plażę z pawilonem dostosowanym do planu dla bulwarów - obiekt będzie wbudowany w wał przeciwpowodziowy tak, by nie zasłaniał widoku na zabytki Krakowa.
Firma Balon Widokowy prowadzi rozmowy z miastem na temat podpisania umowy na dzierżawienie terenu plaży.
- Najgorsze mieszkania do wynajęcia. Zobacz, co oni oferują [ZDJĘCIA]
- Rynek Główny pełen grzybów. Tak handlowano skarbami lasu!
- Nowy odcinek ekspresowej zakopianki gotowy! Zobacz jak wygląda!
- Parkowanie w Krakowie. Nowe zasady, większa strefa
- Najbardziej ekskluzywne osiedla w Krakowie [TOP 10]
- Wisła Kraków. Żony i partnerki piłkarzy [ZDJĘCIA]
WIDEO: Krótki wywiad
