FLESZ - Teleporada w jeden dzień?
To jeden z elementu przygotowań do 800 rocznicy powstania klasztoru, która przypada za rok
- powiedział o. Piotr Ciuba OP, przeor klasztoru dominikanów.
Prace rozpoczęły się w styczniu 2018 roku. Konserwatorzy Aneta i Maciej Filipowie wraz z zespołem zajęli się konserwacją tynków, polichromią, elementów drewnianych okien i drzwi oraz elementów metalowych. Z kolei konserwacji elementów kamiennych podjął się zespół pod kierunkiem Bożeny Opiło. Równocześnie prowadzone były także badania architektoniczne i historyczne.
Zakres prac jest imponujący
Prace prowadzone były m.in. przy ołtarzu głównym, w nawie głównej, kaplicy św. Marii i Magdaleny, Pana Jezusa Ukrzyżowanego, św. Tomasza z Akwinu, Zbawiciela, św. Józefa, w małej zakrystii, w kruchcie, a także na chórze muzycznym.
Cała bazylika przejaśniała, a to za przyczyną przywrócenia pierwotnego jasnego sklepienia w nawie głównej i bocznych w miejsce dotychczasowego niebieskiego. Odkryte zostały ślady gotyckiej polichromii w przedsionku do zakrystii. W centralnej części ołtarza umieszczone są figury Świętej Trójcy – patronujące bazylice. Starannie odnowione i zakonserwowane zostały elementy tworzące w prezbiterium, nagrobny ołtarz fundatora klasztoru - biskupa Iwona Odrowąża.
Usunięto m.in. nawarstwione zabrudzenia z mosiężnej płyty poświęconej Filipowi Kallimachowi – humaniście, dworzaninowi króla Kazimierza Jagiellończyka, którą zaprojektował Witt Stwosz (odlana została w Norymberdze).
Konserwacji podano i przywrócono do świetności stare nagrobki, w tym znajdujący się w starej zakrystii renesansowy nagrobek Andrzeja Piotra Stadnickiego, nagrobek w kaplicy św. Józefa Prospera Provany, w kaplicy św. Tomasza z Akwinu nagrobek Mikołaja Bohusza.
Jednocześnie wraz z prowadzonymi pracami konserwatorskimi powstała nowa instalacja grzewcza wraz z kotłownią, wymieniono instalację elektryczną w tym zainstalowane zostało nowe oświetlenie oświetlające m.in. ołtarz główny, sklepienie.
Kompleksowej konserwacji kilka lat wcześniej podane zostały wnętrza klasztoru m.in. klasztorne krużganki. W nawie południowej w jednej z kaplic ustawiona została wykonana z brązu makieta bazyliki z napisami dla osób niewidzących lun niedowidzących. Trwają prace aby z okazji jubileuszu odtworzyć w klasztorze Muzeum Polskiej Prowincji Dominikanów.
Na prowadzone prace w dominikańskiej bazylice Świętej Trójcy wydano ponad 25 min zł z czego prawie 21 mln zł pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
- Chcesz zaoszczędzić? Wyjmij te urządzenia z gniazdka
- Budowa S7 w Krakowie pomiędzy Mistrzejowicami i Nową Hutą [WIZUALIZACJE, MAPY]
- Zarobki w wojsku. Tyle zarabiają teraz żołnierze od szeregowego do generała
- Ciepło, ale oszczędnie. 9 porad, jak obniżyć rachunki za ogrzewanie
- Tak wyglądał krakowski Kazimierz zaledwie 60 lat temu
