Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków będzie miał chodniki walczące ze smogiem? Najpierw badania, decyzja za dwa tygodnie

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
W Krakowie mają się pojawić chodniki walczące ze smogiem
W Krakowie mają się pojawić chodniki walczące ze smogiem Aneta Zurek / Polska Press
W środę radni mieli zdecydować o przyjęciu uchwały zmierzającej do budowy w Krakowie antysmogowych chodników. Te mają powstawać w ramach specjalnego programu w latach 2020-2023. Jego zręby mają przygotować urzędnicy do końca wakacji. Decyzja o przyjęciu uchwały zapadnie jednak za dwa tygodnie, bo najpierw radni poczekają na wyniki badań tego typu chodników, które pojawiły się już w Warszawie.

Uchwałę przygotowali radni z Koalicji Obywatelskiej. To uchwała kierunkowa do prezydenta Jacka Majchrowskiego, który wraz ze swoimi urzędnikami ma przygotować założenia programu budowy antysmogowych chodników na lata 2020-2023. Wniosek dotyczy też przedstawienie Radzie Miasta Krakowa informacji na temat przeprowadzonych działań do dnia 31 sierpnia 2019 i następnie w okresach półrocznych oraz przyjęcie programu do końca 2019 r.

Oczekiwanie radnych jest też takie, by program objął trzy typy działania:

- W ramach standardowej wymiany zużytej nawierzchni oraz remontów chodników zastąpienie dotychczasowych materiałów budowlanych takimi, by chodniki po remontach i naprawach zyskały właściwości antysmogowe;
- sukcesywną wymianę chodników wzdłuż tych arterii, które są głównymi ciągami komunikacyjnymi w mieście, a jednocześnie wzdłuż których mieszkają ludzie oraz funkcjonuje znaczny ruch pieszy (np. Aleje Trzech Wieszczów);
- stosowanie materiałów, które pozwolą uzyskać antysmogowe właściwości przy budowie nowych chodników.

Uchwała dopiero za dwa tygodnie

Podczas dyskusji nad uchwałą radni mieli sporo wątpliwości. Zastanawiali się, czy chodniki antysmogowe są skuteczne tylko w dni słoneczne i o ile redukują zanieczyszczenie.

- Wyniki pilotażu w Warszawie wskazują, że tego typu chodniki redukują zanieczyszczenia o około 30 proc. Z kolei koszt ich budowy jest droższy o ok. 15 proc. w stosunku do zwykłych chodników - mówi Aleksander Miszalski, jeden z pomysłodawców uchwały.

Ostatecznie radni zdecydowali, że uchwałę będą procedować w dwóch czytaniach i do sprawy wrócą za dwa tygodnie. W tym czasie poczekają na wyniki badań z działania chodników antysmogowych w Warszawie.

Dlaczego uchwała kierunkowa?

Projekt chodników antysmogowych to uchwała kierunkowa. W teorii oznacza, że prezydent nie musi jej realizować, bo zawsze może wskazać, że na taki cel nie ma środków lub jest on trudny w realizacji, itp. Dlaczego zatem radni nie przygotowują "twardych" uchwał, które zakładają od razu realizację danego zadania?

- Jako radni nie możemy w trakcie roku wkładać nowych zadań do budżetu. Jeśli prezydent nie przygotowuje programu i nie znajdzie na niego środków w budżecie na rok 2020, to wtedy zrobimy to sami na etapie przygotowywania budżetu. Tylko wtedy możemy wpływać na budżet - tłumaczy Aleksander Miszalski, szef klubu Koalicji Obywatelskiej. - Poza tym to nie jest zadanie, które można zrealizować z tygodnia na tydzień. Dlatego dajemy czas na przygotowanie programu i jego wdrażanie od roku 2020 - dodaje radny Jakub Kosek (KO).

Jak to działa?

Beton, z którego wykonane są antysmogowe płyty chodnikowe, ma właściwości fotokatalityczne. Technologia ta polega na wykorzystaniu cementu z dodatkiem nanometrycznego dwutlenku tytanu.

Dzięki promieniom słonecznym dochodzi na jego powierzchni do redukcji szkodliwych dla ludzi związków (m.in. dwutlenku azotu), które znajdują się w miejskim powietrzu. Związki te są rozkładane na nieszkodliwe, podobne do stosowanych przy nawożeniu roślin i następnie wraz z wodą deszczową odprowadzane są do gleby.

Dodatkowym atutem samego betonu są jego właściwości samooczyszczenia się. Antysmogowy beton ma szansę stać się bardzo popularny, a jego cena wykonania w porównaniu do tradycyjnego betonu jest wyższa o kilkanaście procent. Nowoczesne płyty chodnikowe zachowują swoje wyjątkowe właściwości przez cały okres użytkowania, a ich trwałość jest identyczna jak w przypadku tradycyjnych płyt betonowych.

WIDEO: Trzy Szybkie. Sprawa Tomasza Komendy, czyli jak policjanci, prokuratorzy i sędziowie wtrącili do więzienia niewinnego człowieka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska