https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków będzie miał kolejny hit muzealny

Anna Agaciak
Muzeum w Forcie Kościuszko ma być multimedialne i zachwycać turystów
Muzeum w Forcie Kościuszko ma być multimedialne i zachwycać turystów andrzej banaś
W forcie Kościuszko, przy kopcu Naczelnika, rusza budowa supernowoczesnego muzeum. Zostaną tu wykorzystane multimedialne pomysły najatrakcyjniejszych muzeów w Polsce, m.in. Fabryki Schindlera w Krakowie czy Muzeum Chopina w Warszawie.

- Wędrując po muzeum, znajdziemy się w dworku na Mereczowszczyźnie na Polesiu, w którym 4 lutego 1746 urodził się Kościuszko, poznamy pierwszą miłość Tadeusza, trafimy na statek, którym odbył pełną niebezpieczeństw podróż do Ameryki - opowiada Leszek Cierpiałowski, dyrektor biura Komitetu Kopca Kościuszki.

Czytaj także: W sobotę pikieta przeciwko bluźnierstwom Dody

Turyści znajdą się też w Filadelfii, gdzie budował fortyfikacje oraz w celi więziennej w Petersburgu, do której wtrącono Kościuszkę. Pomysłodawcy marzą, by aranżacja zachwycała turystów z całego świata. Muzeum będzie jednym z elementów powstającego przy kopcu Kościuszkowskiego Centrum Konferencyjno-Wystawienniczego.

- Muzeum będzie zlokalizowane w części fortu nazywanej kurtyną - mówi Cierpiałowski. - Obecnie to ruina odstraszająca turystów. Na jej konserwację i adaptację na centrum udało się nam pozyskać 4 mln zł dotacji unijnej. Liczymy też na wsparcie Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Całość prac ma kosztować ok. 8 mln.

Przedstawiciele komitetu chcą, aby centrum było gotowe najpóźniej w 2014 roku. W marcu ogłoszony zostanie przetarg na wykonanie prac. W kwietniu fachowcy powinni przystąpić do dzieła.

- Pomysł na kolejne nowoczesne muzeum, to strzał w dziesiątkę - mówi Beata Koterska, mieszkanka Krakowa z Woli Duchackiej. - Powinno ich powstawać coraz więcej. Młodzież dzięki nim zaczyna interesować się historią. W końcu turyści nie będą kojarzyli Krakowa wyłącznie z Wawelem i Sukiennicami - zauważa.

Prof. Andrzej Chwalba twierdzi, że Kraków bardzo skorzysta na uruchomieniu centrum kościuszkowskiego. - Przydałoby się jednak wsparcie budżetu miasta - zauważa. - Nie zapominajmy, że komitet kopca to garstka ludzi i instytucja działająca społecznie.

Kopiec został usypany w latach 1820-1823. Zawiera w sobie ziemię z pól bitewnych pod Racławicami, Szczekocinami i Maciejowicami. Znajduje się na Wzgórzu bł. Bronisławy (326 m n.p.m.) i ma 34 m wysokości. Na jego wierzchołku od 1860 r. jest głaz z napisem "Kościuszce".
W forcie przylegającym do kopca są wystawy figur woskowych - "Polaków drogi do wolności" oraz "Insurekcja i tradycje kościuszkowskie w Krakowie"

Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: W Małopolsce kradnie się najchętniej niemieckie auta
Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

l
lukluk
Chociaż, te 12 milionów PLN (8+4) to tragicznie mało. Wątpię, by za "grosze" stworzyć muzeum, które zachwyci świat. Mimo wszystko gorąco popieram i trzymam kciuki :)
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska