WIDEO: Krótki wywiad
Cała zabudowa systemu fotowoltaicznego wraz z niezbędną infrastrukturą zajmie obszar 10 hektarów. Stanie tam 12 tys. paneli słonecznych o wymiarach 1x2 metra o mocy 340 W każdy. Szacowana wielkość produkcji energii elektrycznej wyniesie około 3600 MWh/rok.
Energii z dużym zapasem wystarczy na zapewnienie zasilania dla wszystkich instalacji do przetwarzania odpadów w Centrum Ekologicznym Barycz, a nadwyżka będzie oddawana do sieci. Aktualnie inwestycja jest na etapie planowania i oczekiwany czas realizacji to 2 lata.
O pójściu w stronę energii odnawialnej mówił już w lipcu wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig. Została wtedy powołana spółka miejska Klimat Energia Gospodarka Wodna (KEGW). Spółka zacznie działać od 1 stycznia 2020 roku i zajmie się szeroko rozumianymi kwestiami związanymi z retencją wody, energią i klimatem.
Władze miasta nie wykluczają, że w ramach działania KEGW stworzą dużą farmę fotowoltaiczną w przestrzeni otwartej. - Jest na to spora szansa. Do tego planujemy montaż paneli słonecznych na budynkach publicznych - mówił w lipcu Andrzej Kulig.
