https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Będzie protest w Balicach i kłopoty z dojazdem na lotnisko

Grzegorz Skowron
W piątek 19 października w godz. 17-19 na lotnisku w Balicach odbędzie się protest przeciwko budowie nowego pasa startowego. Jego uczestnicy będą też postulować wprowadzenie zakazu. lotów w porze nocnej. Osoby planujące tego dnia wylot z Balic po południu muszą przygotować się na utrudnienia związane z dojazdem na lotnisko.

Organizatorzy protestu apelują do pasażerów, by wcześniej przyjechali na lotnisko. Może się bowiem okazać, że drogi dojazdowe zostaną zablokowane przez przez uczestników manifestacji. Chodzi zwłaszcza o zjazd z autostrady, bo to blisko niego, pod siedzibą władz portu lotniczego zbiorą się protestujący.

Podobny protest odbył się rok temu. Wtedy mieszkańcy miejscowości przyległych do lotniska wyrażali swój sprzeciw wobec budowy nowego pasa startowego.

Zobacz, jak rok temu protestowali mieszkańcy Szczyglic, Balic i Rząski

Lotnisko chce mieć nowy pas, mieszkańcy protestują [WIDEO]

Teraz zostanie dołożony postulat wprowadzenia zakazu lotów w porze nocnej – od godz. 22 do godz. 6. Od kilku dni pod petycją w tej sprawie zbierane są podpisy.

„Wyjątkowo niekorzystne położenie lotniska w Balicach – mowa tu o niekorzystnym układzie budynków , który dodatkowo potęguje emisję hałasu do środowiska - powoduje, że nie mamy możliwości normalnego funkcjonowania nawet w godzinach nocnych. Cierpią na tym nasze dzieci i osoby starsze. Dzieci są coraz bardziej rozdrażnione, a seniorzy znerwicowani” - można przeczytać w petycji.

Ale mieszkańcy Szczyglic, Balic, Rząski chcą też ponownie zasygnalizować małopolskich władzom, że nie zgadzają się na budowę nowego pasa startowego w wariancie proponowanym przez zarząd lotniska. Nowa droga startów i lądowań dla samolotów ma być lekko odchylona od obecnego pasa. Przez to strefa najbardziej uciążliwego oddziaływania portu obejmie inne nieruchomości niż obecnie. Przeciwnicy budowy nowego pasa startowego uważają, że można wyremontować ten obecny.

Władze lotniska wykluczają takie rozwiązanie tłumacząc, że wymusiłoby to zamknięcie portu. Wniosek o wydanie decyzji środowiskowej, a tym samym zatwierdzenie lokalizacji nowego pasa rozpatruje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, która miesiąc temu zażądała uzupełnienia dokumentów m.in. o informacje dotyczące prognozowanej liczby operacji lotniczych, wpływu inwestycji na wody płynące, powietrze oraz lokalizacją urządzeń nawigacyjnych i meteorologicznych. Termin na złożenie poprawek we wnioski mija 17 października.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 23

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

g
greg
chytry zawsze traci
R
Rafał
Tak samo było w mojej miejscowości . Od XIX wieku funkcjonowała kopalnia granitu, na przełomie kilku lat wybudowało sporo osób w tym kilka (jak się okazało) dość wpływowych. Mieli takie dojścia u władzy że kopalnie odkrywkową zamknięto w ciągu kilku lat zasłaniając się środowiskiem naturalnym (kopalnia w szczerym polu) .

Pozdrawiam ze Strzelina, które kiedyś słynęło w całej europie wyjątkowego strzelińskiego granitu
d
dziunia
jak się komuś nie podoba to niech sprzeda dom ,a kupi w innym miejscu , trzeba było sie nie decudowac na budowe w poblizu lotniska , ludzie majaą prawo do przemieszczania sie tylko nieroby co siedzą w chałupach słysza bo normalny człowirk jak przyjdzie z pracy to spi jak kamienń
s
sie pytam
Po co budowałeś dom wiedząc, że lotnisko jest obok?
m
m
Mówisz o planie z 2012 r? Po pierwsze - to było 6 lat temu, po drugie - lotnisko obok takiego miasta, jak Kraków trzeba ZAWSZE traktować, jak firmę z potencjałem i ZAKŁADAĆ, że może być rozbudowywane. To właśnie nazywam "myśleniem".
Czy wam, protestującym, nie jest wstyd, że robicie coś, co jest potępiane przez większość? To pytanie retoryczne - nie jest wam wstyd, wolicie egoistycznie walczyć o swoje i patrzyć, jak innym jest źle - bo przecież teraz komuś latają nad głową te samoloty...
Liczy się interes ogółu, a nie krzyk garstki takich, co nie przewidzieli, że kupowanie działki w okolicy lotniska może się źle skończyć.
K
Kasia
Podczas uchwalania planu zagospodarowania władze lotniska nie raczyły wnieść do niego uwag o swoich planach inwestycyjnych. Domy były więc budowane poza strefą ograniczonego użytkowania, a po wybudowaniu nowego pasa wiele domów się w nim znajdzie. To nie jest fair ze strony lotniska! W dodatku korytarz powietrzny będzie przechodził nad terenami gęściej zaludnionymi niż teraz, a alternatywa jest- można wyremontować obecny. Niestety lotnisko przekłada finanse nad dobrem środowiska, ludzi i ich zdrowia. To jest nie fair! Na wielkich lotniskach we Frankfurcie, Monachium, Barcelonie, Zurichu a nawet Warszawie jest zakaz lotów nocnych, ale u nas jest dziki wschód i zdrowie ludzi ma się gdzieś!
S
Sorzedający
Jest Pan chętny za zakup mojego domu? Chętnie sprzedam
P
Pod_pis
1. uwaga! - używanie słów powszechnie uznanych za obraźliwe
2. "działeczki" nie są tanie - nie ma sensu zazdrościć ich właścicielom, nie wypada rozmawiać o pieniądzach
3. lotnisko jest przedsiębiorstwem, które zarabia - jeśli ma wpływ na tereny poza swoją własnością to powinno za to płacić czy np. wykupić tereny w promieniu paru kilometrów
4. nie ma darmowych obiadów - nie ma tanich lotów - lotnisko nie musi być blisko każdego miasta
5. od kiedy samoloty latają na wodę? w mieście o takim położeniu i zanieczyszczeniu powietrza jak Kraków powinno się pomyśleć o przeniesieniu lotniska w inne miejsce - na wschód od miasta najlepiej - przewaga wiatrów zachodnich
h
historii
Ja rozumiem, gdyby wybudowano lotnisko PO kupieniu działek, gdzie wcześniej nie było o tym ŻADNEJ informacji, ale kochani protestowicze - DOSKONALE wiecie i wiedzieliście gdzie kupujecie ziemię, czy w jakim rejonie mieszkacie i że każdy dobrze prosperujący port lotniczy się rozbudowuje i przyjmuje co raz więcej połączeń. Początek lotniska sięga lat 20... UBIEGŁEGO wieku, więc przez prawie 100lat obserwowaliście wzrost liczby samolotów - wasi dziadkowie, rodzice i WY. Więc cały ten protest jest całkowicie bezzasadny i wskazuje na rażące braki w wiedzy i przewidywaniu. Nie widzę żadnego problemu w zwyczajnym sprzedaniu działki, mieszkania, domu etc. i przeprowadzeniu się w inne, dogodniejsze miejsce.
g
grzeg
Zdecydowanie apeluję, aby ignorować.
M
Michał Białek
Trzeba było sobie kupić działkę obok oczyszczalni ścieków to by nie było hałasów. Tępi ludzie połaszczyli się na tanie grunty i nie spodziewali się jakiegoś haczyka? Wszystkim protestującym powinni doliczyć miesięczny "podatek tłumokowy" za brak rozumu i godności człowieka.
m
m
"Nikt nie przewidział" - właśnie o to chodzi - trzeba myśleć....
Teraz protestujący utrudniają życie zwykłym pasażerom. Lotnisko musi się rozwijać i pewnie kiedyś usłyszymy o budowie kolejnego pasa - czy uważasz, że nie da się wpaść na ten pomysł, zanim się wybuduje dom w tamtym rejonie?
m
m
Może powinni pomyśleć? Zastanowić się, jaki jest potencjał okolicy i co może się wydarzyć - i nie mówimy tu o sytuacji, kiedy ktoś kupił dom po sprawdzeniu planu zagospodarowania i wyczytaniu, że tylko mieszkaniówka i tereny zielone, a potem zobaczył budowę ogromnego przedsiębiorstwa, jakim jest port lotniczy - mówimy o ludziach, którzy budowali w okolicy istniejącego lotniska! Naprawdę uważasz, że nie dało się przewidzieć, iż lotnisko potencjalnie może być rozbudowane/zmodernizowane itd???
A
Andrzej
Co ma premier do portu lotniczego, w którym udziały ma Województwo Małopolskie i Gmina Kraków?
R
Rafał
Popieram!
Ludzie są niepoważni, najpierw budują się koło lotnisk, torów wyścigowych, gospodarstw rolnych, fabryk itp itd. a potem protestują że hałas, pył odór z gnojówki.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska