Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Biennale Architektury Wnętrz. Budynki na chwilę? Młodzi architekci wnętrz chcą projektować dla nomadów

Julia Kalęba
Julia Kalęba
„Krakowski salon tlenowy” to projekt Joanny Jaros, laureatki konkursu zorganizowanego w ramach VI Biennale Architektury Wnętrz ASP w Krakowie
„Krakowski salon tlenowy” to projekt Joanny Jaros, laureatki konkursu zorganizowanego w ramach VI Biennale Architektury Wnętrz ASP w Krakowie Joanna Jaros
VI Biennale Architektury Wnętrz ASP skupiło w Krakowie prace artystów z kraju i zagranicy, którzy pochylili się nad tematem przyszłości projektowania. Dla studentów wydziałów architektonicznych z całej Polski to okazja do zaprezentowania twórczych manifestów. Jakie są ich wizje?

Krakowski hotel Forum porośnięty roślinami, z którymi kontrastują przymocowane szklane kapsuły zagospodarowane na restauracje, przestrzenie do pracy i wypoczynku. To „Krakowski salon tlenowy”, projekt laureatki konkursu zorganizowanego w ramach VI Biennale Architektury Wnętrz ASP w Krakowie - Joanny Jaros.

Studenci wyższych uczelni artystycznych i projektowych z kraju i z zagranicy pracowali nad projektami pod hasłem „in (the) Future”. Jak podkreślają organizatorzy Biennale, tegoroczny temat festiwalu powstał z potrzeby przedefiniowania i spojrzenia na nowo na proces tworzenia przestrzeni, w której poruszamy się na co dzień. Jego uczestnicy zastanawiali się nad tym w kontekście zmieniających się relacji międzyludzkich oraz relacji człowieka z otoczeniem.

- Przyglądając się pracom młodych przyszłych projektantów, zwróciliśmy uwagę, że zupełnie inaczej zaczynają myśleć o projektowaniu przyszłości - mówi prof. Beata Gibała-Kapecka, Dziekan Wydziału Architektury Wnętrz ASP w Krakowie. - Młodzi nie chcą już widzieć tego świata w sposób wizjonerski, nie mają potrzeby tworzenia nowych przestrzeni i kolejnych utopii – to spojrzenie, które nas charakteryzowało, zaczyna przybierać formę dystopiczną. Nie myśli się o eksploracji przestrzeni, młodzi nie chcą budować w nadmiarze ani przekraczać granic. Chcą stagnacji, zachowania relacji z naturą i człowiekiem – zaznacza Dziekan.

Odejście od utopii to również zerwanie z projektowaniem na kolejne dekady. Nowe spojrzenie na architekturę wnętrz wynika z potrzeby organizowania przestrzeni wokół w dowolnym czasie i miejscu na świecie i jest związane z dynamiką zmian. Konsekwencją takiego podejścia może być właśnie krótkotrwałość budynku albo wnętrza, zależna od potrzeb jego mieszkańców czy rynku.
- Młodzi patrzą na architekturę jako produkt, coś ulotnego, co mogłoby być zwinięte i wyrzucone – zwraca uwagę Tadeusz Pietrzkiewicz, Dziekan Wydziału Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. – Architektura w ich oczach jest mniej zobowiązująca i trwała. Może zmieniać funkcję, umierać razem z nami lub znikać na naszych oczach. Być wchłaniana, podlegać recyklingowi. Ta krótkotrwałość jest związania z tempem życia – dodaje.

Niestałość przestaje mieć jednak charakter niepewności. To raczej możliwość – wolności, przeorganizowywania i dostosowywania przestrzeni na nowo. - Nowe spojrzenie na architekturę wnętrz to także zwrócenie się w stronę drugiego człowieka – podkreślają zgodnie organizatorzy Biennale. Architekci stają wobec rozwiązania problemu. I to on narzuca formę oraz materiał.
– To, co wspólne dla wszystkich prac, to odniesienie do natury, eliminowanie nadmiaru technologii i skupienie się na relacjach międzyludzkich. Z przygotowanych prac widać dążenie do równowagi - zwraca uwagę prof. Beata Gibała-Kapecka.

Tegoroczny festiwal architektury potrwa do 31 marca. Ze względu jednak na zagrożenie zakażenia koronawirusem, a także decyzję rządu o zamknięciu instytucji kultury, wystawy w Akademii Sztuk Pięknych, Pawilonie Wyspiańskiego, Fashion Start Up Gallery WAW i Małopolskim Ogrodzie Sztuki i nie będą otwarte dla zwiedzających. Zainteresowani mogą jednak obejrzeć multimedialną instalację prezentowaną na placu Szczepańskim (10-15 marca), wystawę w Tytano (14 marca, godz. 12, ul. Dolnych Młynów 10), która podejmuje się interpretacji problemów mieszkania we współczesnym zglobalizowanym świecie, a także wziąć udział w performatywnej wystawie „Akcja interakcja” w Hevre (13 marca, godz. 18, ul. Beera Meiselska 18).

od 12 lat
Wideo

Stellan Skarsgård o filmie Diuna: Część 2

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska