Kraków. Bieżanów i Prądnik szykują się na jesienne ulewy

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Wakacyjne podtopienia zmobilizowały krakowskich urzędników do pracy nad zabezpieczeniem miasta przed kolejnym zalaniem. Na terenie Bieżanowa powstał m.in. system ostrzegania o zagrożeniu powodziowym. Z kolei podczas ubiegłotygodniowej sesji radni zdecydowali o przyjęciu uchwały odnośnie podjęcia niezbędnych działań dla Dzielnicy IV Prądnik Biały, aby zapobiegać podtopieniom i zalaniom na tym terenie.

Według długoterminowych prognoz pogody w październiku może nas czekać jeszcze kilka deszczowych dni. Magdalena Wasiak, rzecznik prasowy miejskiej spółki Klimat-Energia-Gospodarka Wodna zauważa, że z doświadczeń ostatnich lat wynika, iż jesienne opady nie grożą tak poważnymi podtopieniami jak wiosenne i letnie.

- Mimo to, głównie na terenach najbardziej zagrożonych podtopieniami, czyli Bieżanowie i Prądniku, podejmowane są kolejne działania, które mają zminimalizować skutki intensywnych opadów – mówi Magdalena Wasiak.

System ostrzegania

Jest to m.in. system ostrzegania o zagrożeniu powodziowym w Bieżanowie, który pomyślnie przeszedł etap testów. Baza telefonów do powiadamiania została już utworzona, a mieszkańcy otrzymali z Centrum Zarządzania Kryzysowego komunikat testowy o zarejestrowaniu numeru w bazie.

Mieszkańcy będą ostrzegani, gdy poziom wody w zbiorniku w Bieżanowie osiągnie stan alarmowy. Z analiz wynika, że od momentu pojawienia się stanu alarmowego, całkowite napełnienie zbiornika może nastąpić w ciągu około 1,5 godziny, co w konsekwencji oznacza także gwałtowny wzrost poziomu rzeki Serafy.
System SMS-owy to tylko jeden z kanałów informacyjnych. Dodatkowo uruchomiona zostanie zmodernizowana w tym celu syrena alarmowa, zainstalowana na remizie OSP Bieżanów. Będzie ona emitować komunikat głosowy o nadchodzącym zagrożeniu, a ponadto o sytuacji powodziowej będą informować patrole straży miejskiej za pośrednictwem urządzeń zamontowanych na radiowozach.

Piasek i worki

Jeśli chodzi o inne działania związane z dotychczasowymi ustaleniami zespołu zadaniowego ds. problemów powodziowych mieszkańców rejonu Bieżanowa, to wyznaczono pięć lokalizacji, w których składowany jest piasek i worki. Dla Starego Bieżanowa jest to plac przy zbiorniku Bieżanów i dwór Czeczów, dla rejonu ul. Udzieli - Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 6 Państwowej Straży Pożarnej na ul. Aleksandry 2 oraz parking przy cmentarzu na ul. Podmiłów, natomiast dla mieszkańców os. Kabel - rejon ul. Prokocimskiej 58.

- Z kolei PKP przebuduje kratę zatrzymującą śmieci na przepuście pod torami kolejowymi przy ul. Udzieli tak, aby zapobiec zatrzymywaniu i spiętrzaniu się wody przed wspomnianym przepustem. Dobudowany zostanie również pomost ułatwiający czyszczenie tej kraty. Na rzece Drwince w rejonie przepustu ma być także zainstalowana stacja pomiarowa poziomu wody. Od strony ul. Kosiarzy postawione zostaną pompy o dużej wydajności, które w sytuacji podniesienia się poziomu wody na Drwince będą ją odpompowywać z przepustu, a tym samym zwiększą jego wydajność - mówi Emilia Król z krakowskiego magistratu.

Prądnik zabezpiecza się przed zalaniem

Z kolei w ubiegłym tygodniu radni zdecydowali o przyjęciu uchwały odnośnie podjęcia niezbędnych działań dla Dzielnicy IV Prądnik Biały, aby zapobiegać podtopieniom i zalaniom na tym terenie.

Kraków niezależnie od podjętej uchwały Rady Miasta Krakowa zintensyfikował w ostatnim okresie współpracę z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie w zakresie rozwiązań przeciwpowodziowych koniecznych do podjęcia w obrębie całego miasta.

– Na licznych spotkaniach, które w ostatnim czasie miały miejsce z Wodami Polskimi, również z udziałem mieszkańców Krakowa w kontekście rozwiązań powodziowych na rzece Serafie, Wildze, Bibiczance i Potoku Sudół Dominikański, została potwierdzona wola władz miasta odnośnie współfinansowania zadań przeciwpowodziowych realizowanych przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie –podkreśla sekretarz miasta Antoni Fryczek.

Monitoring na kratę w przepuście

Kilka dni temu pracownicy KEGW-u przy pomocy urządzeń GPS mierzyli przekroje rowów i wyloty przy Sudole Na miejscu kontrolowali nielegalne odprowadzenie ścieków do kanalizacji deszczowej i badali stan najważniejszych przepustów na ciekach wodnych w mieście.

Z kolei przy ul. Lublańskiej krata w przepuście została objęta całodobowym, pilotażowym monitoringiem. Kamery mogą wspomóc prace służb, a dzięki sondzie zamontowanej nad zwierciadłem wody dane natychmiastowo trafią do sztabu kryzysowego.

Ćwiczenia WOT w pasie przygranicznym z Białorusią

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie