https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Brama wejściowa kombinatu w Nowej Hucie sypie się? Została opasana taśmami

Piotr Rąpalski
Sprawą zainteresowała nas mieszkanka Nowej Huty zaniepokojona pojawieniem się taśm, które wydają się podtrzymywać górną konstrukcję bramy
Sprawą zainteresowała nas mieszkanka Nowej Huty zaniepokojona pojawieniem się taśm, które wydają się podtrzymywać górną konstrukcję bramy Joanna Urbaniec
Pałac Dożów i brama wejściowa na teren Kombinatu w Nowej Hucie w Krakowie, koniec al. Solidarności. Co tu nowego? Białe taśmy pojawiły się na szczycie bramy, mocno spinają górną jej część złożoną z kamiennych płyt. Jakby miały powstrzymać ich zawalenie. Pytamy zatem, czy coś się dzieje z tym symbolem Nowej Huty, wizytówką dzielnicy i ważnym kawałkiem historii Krakowa.

Pałac Dożów i brama kombinatu

Pałac Dożów czyli zespół dwóch budynków Centrum Administracyjnego Huty im. Lenina uchodzą za jeden z najważniejszych zabytków architektonicznych w Nowej Hucie. Budynki są ujęte w gminnej ewidencji zabytków i położone na terenie układu urbanistycznego Nowej Huty, który to układ został wpisany do rejestru zabytków w 2004 r.

Budynki S i Z Centrum Administracyjnego są wybitnymi przykładami architektury socrealistycznej w Polsce, twórczo przetwarzając historyczne formy architektoniczne, odwołując się do tezy, iż sztuka winna być „socjalistyczna w treści, a narodowa w formie”. Zostały wzniesione wg zwycięskiego, konkursowego projektu, autorstwa Janusza Ballenstedta oraz Janusza i Marty Ingardenów. Prace budowlane trwały od 1952 do 1955 roku. Wyposażenie wnętrz zaprojektował prof. Marian Sigmund wraz z zespołem Pracowni Projektowania Wnętrz Miastoprojekt-Kraków. Natomiast brama wjazdowa do kombinatu i portiernia jest autorstwa Janusza i Marty Ingardenów.

Problem z zabytkiem w Nowej Hucie?

Jak widać to miejsce to nie tylko symbol Nowej Huty, miejsce przez które kiedyś przechodziły tysiące robotników, ale również zabytek, o który należy dbać. Czy zatem białe taśmy oznaczają, że jest on w złym stanie? Pytami spółkę Nowe Centrum Administracyjne, które ma tu swoją siedzibę, ale też ArcelorMittal Poland, który ciągle produkuje na terenie kombinatu.

- Spółka Nowe Centrum Administracyjne nie zarządza i nie jest właścicielem bramy kombinatu, w związku z czym nie jest w stanie udzielić odpowiedzi na Pana pytania dotyczące tego obiektu - odpowiada Joanna Czekaj z NCA.

Okazuje się jednak, że to ArcelorMittal podejmuje działania w sprawie bramy kombinatu. - Podczas rutynowego, comiesięcznego przeglądu stanu nieruchomości w oddziale w Krakowie na jednym z narożników głównej bramy zauważyliśmy naruszenie spoin jednej płyty piaskowca. Natychmiast podjęliśmy decyzję o konieczności przeprowadzenia szczegółowego przeglądu stanu technicznego obu bram - informuje Marzena Rogozik z biura prasowego ArcelorMittal. - Do czasu wyboru specjalistycznej firmy, posiadającej stosowne kwalifikacje do wykonania takiego przeglądu, zdecydowaliśmy się zabezpieczyć całość konstrukcji specjalnymi opaskami, by zapewnić bezpieczeństwo osobom przemieszczających się w tym rejonie (głównie pracownikom naszych zakładów). Obecnie oczekujemy na protokół z przeprowadzonego przeglądu budowlanego. Na podstawie otrzymanych wniosków podejmiemy odpowiednie działania.

Z kolei Miejski Konserwator Zabytków informuje, że zgodnie z zapisami art. 5. Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, opieka nad zabytkiem leży w wyłącznych kompetencjach jego właściciela lub posiadacza, który zobowiązany jest utrzymywać obiekt we właściwym stanie. Jednocześnie informujemy, że do Biura MKZ nie wpłynął dotychczas żaden wniosek o wydanie zaleceń konserwatorskich odnośnie planowanego remontu/zabezpieczenia bram wjazdowych ani o wydanie pozwolenia konserwatorskiego na ich remont. W świetle przedstawionej dokumentacji fotograficznej mogącej wskazywać na niewłaściwy stan zachowania zabytkowego obiektu, Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków podejmie niezwłocznie czynności kontrolne i wyjaśniające.

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska