https://gazetakrakowska.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

Kraków. Nowohucki "Pałac Dożów" został ściśle chronionym zabytkiem

Małgorzata Mrowiec
Fot. Joanna Urbaniec
Nowohucki tzw. Pałac Dożów, określany też mianem Watykanu, trafił do rejestru zabytków. Mowa o dwóch budynkach tworzących Centrum Administracyjne Huty im. T. Sendzimira (pierwotnie im. Lenina). Zostały wpisane do rejestry wraz z zespołem głównej bramy wjazdowej na teren kombinatu metalurgicznego przy ul. Ujastek 1 w Nowej Hucie. Wpis, dokonany przez małopolską konserwator zabytków, w tych dniach się uprawomocnił.

- Na podstawie decyzji o wpisie z 22 października budynki objęte są ochroną całkowitą, zarówno ich zewnętrze i wnętrze. Wykonywanie wszelkich robót budowlanych, prac konserwatorskich lub innych działań przy tym zabytku wymaga uzyskania pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków – przekazuje Dominika Długosz, zastępca małopolskiego konserwatora.

Pałac Dożów to dwa identyczne gmachy, wzniesione w połowie lat 50. XX wieku przy głównym wejściu na teren kombinatu, z przeznaczeniem dla dyrekcji zakładu. Są połączone podziemnym tunelem. Autorami projektu, wyłonionego w konkursie, byli: Janusz Ingarden, Marta Ingarden i Janusz Ballenstedt.

- Pałacowi Dożów bez wątpienia się to należało - komentuje jego wpis do rejestru zabytków dr hab. Waldemar Komorowski, historyk sztuki, członek Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. - Jest to architektoniczne dzieło dobrej jakości artystycznej. Reprezentuje socrealizm, a wręcz mamy tu szczyt socrealizmu, obiekt, który realizuje wszystkie zadania, jakie stawiano przed tą architekturą.

Jak tłumaczy Waldemar Komorowski, zgodnie z ideą socrealizmu Nowa Huta była traktowana jako młodsza siostra Krakowa. Jej architektura - podobnie jak cała architektura Polski Ludowej – miała nawiązywać do dobrych wzorów z dawnych czasów, w tym wypadku – miały być w niej stosowane elementy zaczerpnięte z renesansu, w nawiązaniu do renesansowego Krakowa.

- I stąd elementy, cytaty z architektury polskiej XVI wieku, zaczerpnięte z różnych miejsc i wklejone w Pałac Dożów. Ogólna bryła budynków to powiększona bryła kasztelu w Szymbarku. Attyka z kolei jest luźnym powtórzeniem attyki z Kazimierza nad Wisłą. Co więcej, są tam liczne cytaty z architektury europejskiej, nawet – o czym, jak myślę, zleceniodawcy, czyli partia komunistyczna, nie mieli pojęcia – są architektoniczne cytaty z bazyliki św. Piotra na Watykanie – w zwieńczeniach klatek schodowych - mówi dr Komorowski.

Historyk sztuki podkreśla, że wpis do rejestru zabytków ma dla obiektu ogromne znaczenie, ponieważ Pałac Dożów, który już nie pełni pierwotnej funkcji, czeka na nowe życie. - Budynki są dobrze zachowane, łącznie ze świetnymi wnętrzami, bardzo wystawnymi. Dobrze, że jest wpis konserwatorski, bo chroni budynek przed ewentualnym wyburzeniem lub dewastacją przy okazji przyszłych adaptacji – wyjaśnia dr Komorowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Okiem Kielara odc. 14

Komentarze 7

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

N
NH

Remont pałacu potrzebny na wczoraj !!!

S
Sokular

Ktoś ma poczucie humoru z tym porównaniem.........i chyba nie był nigdy w Wenecji .Budynek wart jest zapamiętania z innej przyczyny.W grudniu w stanie wojennym robotnicy Huty Lenina licznie strajkowali i w tym samym dniu gdy w Kopalni Wujek zamordowano górników tutaj zomowcy pacyfikowali strajk i taranowali tę bramę,wielu aresztowano....

K
Kreakauer

Zrownac to dziadostwo z ziemia. Jaki to zabytek ?

G
Gość

Nie lepiej posadzić las ?

G
Gość

Precz z Majchrowskim!!

G
Gość

Takich "zabytków" socrealizmu jest od cholery w każdym dużym przemysłowym mieście dzisiejszej Rosji. Samych "Pałaców Kultury i Nauki" ( Jak ten w Warszawie ) w Moskwie jest kilka, sam naliczyłem 7. Te całe architektoniczne "dzieła" socrealizmu są żywcem wzorowsne na bolszewickiej modzie lat 30-stych 20

>

I będzie. Stał pusty i niszczał....

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska