- Stoi już południowa ściana fundamentowa. Konstrukcja docelowo znajdzie się pod ziemią, aby umożliwić swobodny dostęp do ogrodów na dachu. To fragment budynku położony najbliżej betonowego pasa startowego dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny. Budynek z poziomu gruntu będzie się łagodnie wznosił w kierunku al. Bora-Komorowskiego, stopniowo się zwężając. W takim samym kierunku prowadzone są prace: od strony południowej do północnej - mówi nam Piotr Koziarz, rzecznik MCN Cogiteon.
Coraz bardziej zaawansowane są prace ziemne i zbrojarskie. Pojawiły się już fundamenty pod instalacje w salach wystawowych. - Oznacza to, że słupy i ściany konstruowane są już w części magazynowej i laboratoryjnej. Aktualnie na placu pracują dwa dźwigi. Docelowo będą cztery. Zaplecze budowy znajduje się w miejscu, które będzie przekształcone w park - dodaje Piotr Koziarz.
Przypomnijmy, że pod koniec stycznia wojewódzka konserwator zabytków Monika Bogdanowska wydała decyzję o wpisie do rejestru zabytków zachodniej części dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny. Decyzja ta pozwoliła rozpocząć budowę Cogiteonu, która została wstrzymana w momencie rozpoczęcia procedury wpisu do rejestru. Na początku lutego władze województwa podpisały umowę z wykonawcą na budowę Centrum Nauki.
Budowa MCN Cogiteon cały czas budzi też opór okolicznych mieszkańców. W rejonie budowy, gdy zaczynały się pierwsze prace, wywieszono transparenty z napisami "Tu już nigdy więcej nie będzie zieleni", "Dzisiaj łąka, jutro beton", czy "Miało być zielono, będzie betonowo". Mieszkańcy protestują przeciwko budowie MCN, jak i planowanej drogi do niego, która ma przejść wzdłuż dawnego pasa startowego w Czyżynach, po terenach zielonych.
Mieszkańcy byli tak zdeterminowani, że ws. budowy MCN zawiadomili Komisję Europejską (inwestycja w większości jest dofinansowana ze środków unijnych). KE nawet nakazała wstrzymanie Cogiteonu. Brukselscy urzędnicy zwrócili się z prośbą o wstrzymanie prac w związku z protestami społecznymi, które dotarły do Komisji Europejskiej. Komisarz unijny argumentował, że decyzja konserwatorska, na mocy której rozpoczęto budowę, nie jest ostateczna. Jednak zaledwie kilka dni później minister kultury wydał decyzję ostateczności decyzji o wpisie do rejestru zabytków.
Budowa więc trwa w najlepsze, choć nadal przy sprzeciwie mieszkańców. Wciąż nie jest bowiem rozwiązana kwestia drogi dojazdowej do MCN. Mieszkańcy postulują wjazd od al. Bora-Komorowskiego. Urzędnicy postulują dojazd od ul. Życzkowskiego, wzdłuż dawnego pasa startowego.
Cogiteon ma być gotowy w 2023 roku. W środku znajdzie się m.in. interaktywna wystawa stała, której tematem są naukowe marzenia człowieka (ponad setka eksponatów), 6 laboratoriów, Akademia Dzieci, strefa emocji, sale konferencyjne. Na dachu powstanie pierwszy w Krakowie spacerowy ogród z prezentacją krajobrazów roślinnych różnych części świata. Projekt jest dofinansowany ze środków Unii Europejskiej. Jego koszt to 242 mln zł.
- Ranking TOP 15 najpiękniejszych plaż nad Bałtykiem. Są zachwycające!
- Najpopularniejsze rasy psów w Polsce. Które z nich są ulubieńcami Polaków? [TOP 12]
- Oferty pracy w Krakowie. Kogo szukają pracodawcy? TOP 33 fachowców
- Wielka impreza w Energylandii! 7. urodziny parku rozrywki i kolejki Ekipy
- Ogromna plaża pod Krakowem zachwyca nawet w pochmurne dni [ZDJĘCIA]
- Jak ochłodzić pokój bez klimatyzacji? Sprawdzone i skuteczne sposoby
FLESZ - Najdłuższy tunel w Polsce gotowy
