Dziś członkowie Zarządu MPO Kraków wraz z Andrzejem Kuligiem, zastępcą prezydenta Krakowa, spotkali się w powstającym obiekcie, by porozmawiać o postępach prac i działaniach, jakie zostały tam dotychczas zrealizowane.
– Kraków od lat systematycznie wprowadza kolejne elementy Gospodarki Obiegu Zamkniętego (GOZ), tworząc szczelny i skuteczny system zarządzania energią i surowcami, w tym odpadami. Od 2013 r. w mieście funkcjonuje Zintegrowany System Gospodarowania Odpadami Komunalnymi zarządzany przez spółkę gminną – Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania. Jest on ukierunkowany na przetwarzanie odpadów komunalnych we własnych i gminnych instalacjach. Jest to jedna z przyczyn, dla których Kraków ma jeden z najwyższych poziomów recyklingu wśród dużych miast w Polsce – podkreśla Henryk Kultys, prezes MPO Kraków.
Centrum Recyklingu to kilka zakładów
Budowa Centrum Recyklingu Odpadów Komunalnych jest przedsięwzięciem kilkuzadaniowym, realizowanym etapowo, w ramach którego planowane jest wybudowanie:
- zakładu recyklingu tworzyw sztucznych
- zakładu odzysku odpadów komunalnych
- zakładu odzysku odpadów wielkogabarytowych
- punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych przeznaczonego do zbierania odpadów komunalnych dowożonych przez właścicieli nieruchomości zlokalizowanych w Krakowie
- hali magazynowej odpadów komunalnych przeznaczonej dla odpadów poddawanych przetwarzaniu, odpadów wytwarzanych i produktów uzyskiwanych w procesie recyklingu
I etap – centrum recyklingu tworzyw sztucznych – obejmuje wybudowanie:
- instalacji przygotowania do recyklingu folii z tworzyw sztucznych (odzyskiwanych w procesach sortowania odpadów komunalnych) poprzez wysortowanie foli PE oraz instalacji wytwarzania granulatu polietylenu poprzez rozdrabnianie folii, mycie i granulacje;
- hali magazynowej odpadów komunalnych;
- budynków zaplecza socjalnego, administracyjno-biurowego i portierni;
- niezbędnej infrastruktury towarzyszącej w zakresie drogi dojazdowej od ulicy Igołomskiej wraz z drogami wewnętrznymi na terenie Centrum Recyklingu Odpadów Komunalnych, placów manewrowych i parkingów, zewnętrzne instalacje sanitarne; wody bytowej, wody do celów przeciwpożarowych, kanalizacji sanitarnej i opadowej, energii elektrycznej, ciepłowniczej.
Przewidywany całkowity koszt realizacji projektu szacowany jest na łączną kwotę na poziomie 245 mln złotych. To zakład, który ma zamknąć cały cykl gospodarki odpadami w Krakowie. - Wszystkie drobne folie marnowały się bo nikt tego nie chciał od nas odbierać. Tylko czasem udało się sprzedać do recyklingu, ale w większości przypadków musieliśmy mielić tę folię i oddawać do spalenia. Teraz będziemy mogli foliówki poddawać recyklingowi - informował nie tak dawno Henryk Kultys, prezes zarządu MPO.
Statystyki wypadków drogowych za 2023 rok
