Tylko cztery dni zostały by zdecydować o tym, jakie projekty będą realizowane w przyszłym roku w ramach budżetu obywatelskiego. Jako dziennikarze Gazety Krakowskiej, a zarazem mieszkańcy miasta, złożyliśmy pięć pomysłów, które zostały poddane pod głosowanie. Równocześnie mieszkańcy śródmieścia mogą głosować na projekty lokalne złożone przez naszych partnerów z Centrum Młodzieży im. Henryka Jordana.
Zgłosili oni m.in.:
- Pomysł rozdania tysiąca biletów do Kina Paradox dla seniorów żyjących w dzielnicy Stare Miasto. Projekt ma też zainspirować uczestników do udziału w Dyskusyjnym Klubie Filmowym.
[1000 DARMOWYCH BILETÓW DO KINA DLA SENIORÓW Z DZIELNICY I STARE MIASTO - GŁOSUJ] - Zorganizowanie akademii komputerowej dla dzieci i osób starszych mieszkających na terenie dzielnicy pierwszej. Powstać ma pracownia informatyczna.
[AKADEMIA KOMPUTEROWA DLA JUNIORA I SENIORA DZIELNICY I STARE MIASTO - GŁOSUJ] - Zakup i montaż monitoringu. Ma to poprawić bezpieczeństwo Rodzinnego Ogrodu przy ulicy Krupniczej 38, z którego korzystają dzieci i dorośli. Nowoczesny sprzęt ma być dobrze zabezpieczony przed dewastacją.
[BEZPIECZNY RODZINNY OGRÓD PRZY ULICY KRUPNICZEJ 38 - ZAKUP I MONTAŻ KOMPLEKSOWEGO SYSTEMU MONITORINGU WIZYJNEGO - GŁOSUJ]
Projekty naszej redakcji:
Jednym z nich jest stworzenie parku z placem zabaw na terenie gminy Kraków między ul. Karmelicką a ul. Dolnych Młynów.
[PLAC ZABAW MIĘDZY UL. KARMELICKĄ A UL. DOLNYCH MŁYNÓW - GŁOSUJ]
Kolejnym naszym pomysłem jest postawienie ławeczki z pomnikiem Dawida Kurzmanna, mająca stanąć na przeciwko synagogi Tempel na Kazimierzu. Postać Kurzmanna związana jest z Krakowem. Filantrop i biznesmen, który przed wojną zarządzał żydowskimi sierocińcami. W czasie wojny miał możliwość ucieczki z getta, ale z niej nie skorzystał. Zdecydował, że zostanie z dziećmi. Zginął w obozie w Bełżcu.
[ŁAWECZKA Z POMNIKIEM DAWIDA KURZMANNA - GŁOSUJ]
Do budżetu obywatelskiego zgłosiliśmy także:
Aby oddać ważny głos, należy wybrać sześć różnych zadań. Trzy z nich mają mieć charakter lokalny, a pozostałe trzy ogólnomiejski. Najwyżej ocenionemu projektowi należy przyznać trzy punkty, a ocenianemu najniżej - jeden punkt. Trzeba też uzupełnić wszystkie rubryki na karcie do głosowania.
Oddawać głosy można tradycyjnie w siedzibie każdej rady dzielnicy lub przez internet na www.budzet.krakow.pl.
Głosowanie potrwa do niedzieli do północy. Zdecydujmy jak wydać prawie 15 mln zł!