https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Bulwary wiślane czekają wielkie zmiany. Rozpoczynają się konsultacje dla mieszkańców w sprawie przebudowy nabrzeża [WIZUALIZACJE]

Piotr Tymczak
Przygotowano plany nowego zagospodarowania bulwarów wiślanych w Krakowie. Teraz zostaną poddane konsultacjom społecznym.
Przygotowano plany nowego zagospodarowania bulwarów wiślanych w Krakowie. Teraz zostaną poddane konsultacjom społecznym. ZZM Kraków
Wydzielone trasy dla rowerzystów, więcej zieleni, nowe miejsca rekreacji i wypoczynku - taki jest plan dla bulwarów wiślanych na odcinku od ujścia Rudawy do mostu Kotlarskiego. Rozpoczynają się konsultacje społeczne dotyczące nowego zagospodarowania nabrzeża Wisły na tym odcinku.

FLESZ - Parki kieszonkowe. Nowość w mieście

Nie planujemy na bulwarach rewolucji, ale przewidujemy nowe zagospodarowanie tego terenu, uporządkowanie, wprowadzenia większej liczby drzew, zieleni, stworzenia miejsc do rekreacji i wypoczynku

- informuje Łukasz Pawlik, wicedyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Przebudowa bulwarów wiślanych ma się odbywać w ramach projektu "Wisła Łączy". Pierwszy etap nowego zagospodarowania nabrzeża dotyczy odcinka od ujścia Rudawy (w rejonie klasztoru Norbertanek na Zwierzyńcu) do mostu Kotlarskiego (od strony Grzegórzek). Modernizacja objęłaby więc bulwary: Czerwieński (pod Wawelem), Inflancki i Kurlandzki.

Trwają prace przygotowawcze do budowy kładki pieszo-rowerowej Grzegórzki - Zabłocie. Obiekt ma powstać obok jednego z mostów kolejowych powstających nad Wisłą w Krakowie.

Kraków. Trwają prace przygotowawcze do budowy kładki Grzegór...

W przypadku dolnego bulwaru podstawą ma być rozdzielenie trasy rowerowej od części przeznaczonej dla pieszych. Nowa organizacja ruchu ma wyglądać w ten sposób, że najbliżej rzeki znajdowałaby się część dla pieszych. Później byłby pas zieleni z ławkami. Dalej powstałby pas dla rowerzystów i rolkarzy, a najbliżej murów oporowych nadal byłaby zieleń z przedeptem dla biegaczy.

- Ruch pieszy byłby więc rozdzielony od rowerowego. Do tego nie byłoby już takiej sytuacji, że przed osobami siedzącymi na ławkach jeżdżą rowerzyści. Po zmianach jeździliby za ich plecami - wyjaśnia Łukasz Pawlik.

Zmiany zaplanowano także na górnych bulwarach. Tam rozbudowana zostałaby część rekreacyjna w rejonie Galerii Kazimierz. Zagospodarowane, jako miejsca spotkań, byłby obecne betonowe przestrzenie w rejonie ul. Rybaki, kładki Bernatka, czy mostu Kotlarskiego.

- W tym etapie na górnych bulwarach planujemy zasadzenie ponad 400 drzew, w takich miejscach, by nie zakłócały widoku na zabytki. Pojawią się też nowe krzewy i kwiaty, ławki, kosze na śmieci - wylicza Łukasz Pawlik.

Nowe zagospodarowanie czeka też niektóre schody, np. w rejonie Skałki, które mogą być wykorzystane jako miejsce do siedzenia. - Do wszystkich miejsc gdzie znajdują się pale cumownicze mają być doprowadzone media: woda, prąd i kanalizacja, by nie było już takich sytuacji, że do jednostek cumujących na Wiśle podjeżdżają pojazdy do opróżniania szamba - dodaje Łukasz Pawlik.

Ocenia, że na uzgodnienia i wykonanie projektu potrzeba około półtora roku. Drugie tyle mają zająć same prace. Z nowych bulwarów krakowianie mogliby więc korzystać za około trzy lata.

Na razie rozpoczynają się konsultacje w sprawie nowego zagospodarowania nabrzeża Wisły, które potrwają w dniach od 9 lutego do 12 marca 2021 r.

Z propozycjami zmian na bulwarach zostali już zapoznani krakowscy radni. - Odbyło się spotkanie, na którym przedstawiciele trzech dzielnic mogli się zapoznać z materiałami przygotowanymi do konsultacji. Bardzo ciekawy projekt zakłada m.in nowy plac zabaw, wydzielenie ścieżki rowerowej, dodatkowe ławki, przedłużenie zieleni na górnej części bulwarów, dodatkowe podjazdy i schody. Czego w nim brakuje? Według mnie przede wszystkim publicznych toalet. Warto wziąć udział w przygotowanych spotkaniach - komentuje Tomasz Daros, przewodniczący Rady Dzielnicy I Stare Miasto.

W ramach konsultacji zaplanowano 9 lutego spotkanie on-line dla mieszkańców - o godz. 18. Aby wziąć w nim udział, należy do 8 lutego (do godz. 12) zgłosić chęć uczestnictwa poprzez stronę https://app.evenea.pl/event/bulwarywislane/.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

g
grzeg: rowerzyści, jeździć

Powtórnie, na razie po raz ostatni, spędziłem dzisiaj sporo czasu oglądając, co się dzieje na centralnych ulicach Krakowa, zmasakrowanych przez te rozmaite pasy.

Rowerzystów praktycznie nie ma!

Nawet ja, przy całym swoim pesymizmie zakładałem, ze jednak trochę... Rzeczywistość jest taka, ze prawie w ogóle.

Całe to ścinanie ulic i utrudnianie ruchu samochodowego jest jedną wielką porażką. Przynajmniej tak to wygląda.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska