FLESZ - Parki kieszonkowe. Nowość w mieście
Nie planujemy na bulwarach rewolucji, ale przewidujemy nowe zagospodarowanie tego terenu, uporządkowanie, wprowadzenia większej liczby drzew, zieleni, stworzenia miejsc do rekreacji i wypoczynku
- informuje Łukasz Pawlik, wicedyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.
Przebudowa bulwarów wiślanych ma się odbywać w ramach projektu "Wisła Łączy". Pierwszy etap nowego zagospodarowania nabrzeża dotyczy odcinka od ujścia Rudawy (w rejonie klasztoru Norbertanek na Zwierzyńcu) do mostu Kotlarskiego (od strony Grzegórzek). Modernizacja objęłaby więc bulwary: Czerwieński (pod Wawelem), Inflancki i Kurlandzki.
Kraków. Trwają prace przygotowawcze do budowy kładki Grzegór...
W przypadku dolnego bulwaru podstawą ma być rozdzielenie trasy rowerowej od części przeznaczonej dla pieszych. Nowa organizacja ruchu ma wyglądać w ten sposób, że najbliżej rzeki znajdowałaby się część dla pieszych. Później byłby pas zieleni z ławkami. Dalej powstałby pas dla rowerzystów i rolkarzy, a najbliżej murów oporowych nadal byłaby zieleń z przedeptem dla biegaczy.
- Ruch pieszy byłby więc rozdzielony od rowerowego. Do tego nie byłoby już takiej sytuacji, że przed osobami siedzącymi na ławkach jeżdżą rowerzyści. Po zmianach jeździliby za ich plecami - wyjaśnia Łukasz Pawlik.
Zmiany zaplanowano także na górnych bulwarach. Tam rozbudowana zostałaby część rekreacyjna w rejonie Galerii Kazimierz. Zagospodarowane, jako miejsca spotkań, byłby obecne betonowe przestrzenie w rejonie ul. Rybaki, kładki Bernatka, czy mostu Kotlarskiego.
- W tym etapie na górnych bulwarach planujemy zasadzenie ponad 400 drzew, w takich miejscach, by nie zakłócały widoku na zabytki. Pojawią się też nowe krzewy i kwiaty, ławki, kosze na śmieci - wylicza Łukasz Pawlik.
Nowe zagospodarowanie czeka też niektóre schody, np. w rejonie Skałki, które mogą być wykorzystane jako miejsce do siedzenia. - Do wszystkich miejsc gdzie znajdują się pale cumownicze mają być doprowadzone media: woda, prąd i kanalizacja, by nie było już takich sytuacji, że do jednostek cumujących na Wiśle podjeżdżają pojazdy do opróżniania szamba - dodaje Łukasz Pawlik.
Ocenia, że na uzgodnienia i wykonanie projektu potrzeba około półtora roku. Drugie tyle mają zająć same prace. Z nowych bulwarów krakowianie mogliby więc korzystać za około trzy lata.
Na razie rozpoczynają się konsultacje w sprawie nowego zagospodarowania nabrzeża Wisły, które potrwają w dniach od 9 lutego do 12 marca 2021 r.
Z propozycjami zmian na bulwarach zostali już zapoznani krakowscy radni. - Odbyło się spotkanie, na którym przedstawiciele trzech dzielnic mogli się zapoznać z materiałami przygotowanymi do konsultacji. Bardzo ciekawy projekt zakłada m.in nowy plac zabaw, wydzielenie ścieżki rowerowej, dodatkowe ławki, przedłużenie zieleni na górnej części bulwarów, dodatkowe podjazdy i schody. Czego w nim brakuje? Według mnie przede wszystkim publicznych toalet. Warto wziąć udział w przygotowanych spotkaniach - komentuje Tomasz Daros, przewodniczący Rady Dzielnicy I Stare Miasto.
W ramach konsultacji zaplanowano 9 lutego spotkanie on-line dla mieszkańców - o godz. 18. Aby wziąć w nim udział, należy do 8 lutego (do godz. 12) zgłosić chęć uczestnictwa poprzez stronę https://app.evenea.pl/event/bulwarywislane/.
- Chcesz zaoszczędzić? Wyjmij te urządzenia z gniazdka
- Budowa S7 w Krakowie pomiędzy Mistrzejowicami i Nową Hutą [WIZUALIZACJE, MAPY]
- Zarobki w wojsku. Tyle zarabiają teraz żołnierze od szeregowego do generała
- Podatek cukrowy 2021 zrujnuje budżet Polaków! Coca-cola na wagę złota. MEMY
- Ciepło, ale oszczędnie. 9 porad, jak obniżyć rachunki za ogrzewanie
