- Jedna z firm z Warszawy zadzwoniła do mnie z propozycją wykonania darmowej usługi pilotażowej polegającej na gruntownym oczyszczeniu wnętrza tramwaju. Pomysł wydaje mi się ciekawy i dziś składam interpelację w tej sprawie - informuje Łukasz Wantuch, radny z prezydenckiego klubu "Przyjazny Kraków".
Ofertę złożyła firma Crea Group z Warszawy. Proponowana usługa składa się z kilku czynności. Pierwszą z nich jest analiza zanieczyszczenia lub skażenia pojazdu. Po jej przeprowadzeniu firma przygotowuje pojazd do specjalistycznej dezynfekcji i dezynsekcji (oczyszczanie z zanieczyszczeń stosując bakteriobójcze i ekologiczne produkty czystości - środki nie
zawierające szkodliwych kwasów dla środowiska i zdrowia pasażerów).
Kolejny etap usługi to dezynfekcja poprzez ozonowanie (dobranie odpowiedniego stężenia i czasu działania, które oczyszczą pojazd ze wszelkich bakterii i ognisk chorobotwórczych). - Ozonowanie to doskonała i ekologiczna metoda pozwalająca na usunięcie zanieczyszczeń oraz wszelkich niepożądanych zapachów, w tym dymu tytoniowego, z naszego otoczenia - zapewnia Bogdan Patelka, prezes firmy Crea Group. Przekonuje, że generator ozonu skutecznie zniszczy większość najczęściej spotykanych bakterii i alergenów, zapewniając swobodę oddychania alergikom nie tylko w sezonie letnim, ale również podczas zimy.
Jak podaje firma Crea Grouo, po oczyszczeniu i zdezynfekowaniu pojazdu nakładany jest preparat dezynsekcyjny, który ma usunąć i zabezpieczyć pojazd przed „nieproszonymi gośćmi” – najczęściej pluskwy i wszy. Kolejny etap, to nałożenie aktywnego produktu z nanotechnologii (produkty zawierające cząsteczki srebra, które są bakteriobójcze, zapobiegają powstawaniu ognisk zapalnych, neutralizują zapachy; działają skutecznie jeszcze przez wiele tygodni po ich zastosowaniu). - Jest to produkt, który działa w kontakcie ze światłem naturalnym, ale także sztucznym, emitowanym przez żarówki - wyjaśnia prezes Patelka.
Podkreśla, że produkt jest odpowiedzią na analizy Światowej Organizacji Zdrowia, które wskazują, że większość metropolii zmaga się z problemem mocno zanieczyszczonego powietrza. - Produkt utrzymuje się na powierzchni do 3-4 miesięcy. Częstotliwość nanoszenia preparatu zależy od warunków otoczenia – proponowany przez nas to jeden raz na kwartał - informuje prezes Patelka. Przekonuje, że nałożenie preparatu z nanotechnologii na szyby wewnątrz pojazdu pozwala skutecznie usuwać smog i zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu i działać skutecznie przez wiele tygodni po zastosowaniu.
- Cena usługi nie jest wysoka w stosunku do korzyści z niej wypływających i może wynosić od 2900 zł do 4500 zł w zależności od rodzaju i ilości pojazdów - dodaje prezes Patelka.
Przypomina, że wraz z rozwojem cywilizacji powstaje szereg zagrożeń przyczyniających się do zanieczyszczenia środowiska i powstawania niebezpiecznych ognisk zapalnych, które często nieświadomie przenoszone są przez pasażerów korzystających z pojazdów komunikacji publicznej. W firmie Crea Group podają, że do najczęściej spotykanych zagrożeń należy zaliczyć: insekty takie jak pluska czy wesz, wirusy bakteryjne, skażenia dotyczące braku odpowiedniej higieny czy smog.
- Jedyną reakcją do tej pory, po wskazaniu zainfekowanego pojazdu, jest eliminacja wykrytego zagrożenia poprzez dezynfekcję i dezynsekcję przy użyciu silnych środków chemicznych. Przy czym reakcja najczęściej jest wykonywana po otrzymaniu informacji o takim zdarzeniu przez zakażonych pasażerów - zwraca uwagę prezes Patelka. - Tak późna reakcja może doprowadzić do poważnych problemów takich jak wycofywanie pojazdów na kilka dni z pracy, rekompensaty dla pasażerów w formie darmowych przejazdów lub indywidualnych odszkodowań a ostatecznie prowadzi również do zakażenia, czego skutkiem może być kwarantanna całego taboru, która pochłonie ogromne koszty i wpłynie na utratę wiarygodności firmy przewozowej - dodaje.
POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:
FLESZ: PiS obiecuje: 500 plus na pierwsze dziecko, “13-stka” dla emerytów